metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 32 °C

Neděle, 9. srpna 2020. Svátek má Roman.
Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...
Větší foto
Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách jezdí na elektrokole. Jízdu si hlavně při stoupáních nemohli vynachválit. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Češi na elektrokolech riskují, jízdy na horách končí úrazy

15. července 2020  12:39 Pavel Hrabica Metro.cz
Desetinu zraněných na silnicích tvoří cyklisté. Stále častěji se k nim řadí ti, kteří si pořídili bicykl s elektrickým příšlapem.

Koronavirová epidemie výrazně zbrzdila byznys sdílených elektrických koloběžek, střety s chodci nyní hrozí minimálně. Více ale lékaře zaměstnávají ti, kteří se rozhodli ušetřit síly a koupili si kolo s přídavným elektromotorem. Hlavně v létě se s úrazy na těchto kolech setkávají jak lékaři, tak následně i likvidátoři pojišťoven.

„Technická úroveň jízdních kol se v posledních letech výrazně zvýšila, stále víc cyklistů používá i přilbu, i když to není pro dospělé povinné,“ konstatuje Eva Svobodová, mluvčí UNIQA pojišťovny. Jenže právě technická dokonalost svádí mnohdy nezkušené cyklisty k nebezpečným kouskům v terénu, často ve stále přibývajících tratích specializovaných na horská kola. „Spolu s přilehlými půjčovnami to láká i netrénované jedince. Zpravidla to odnášejí polámané ruce, klíční kosti, někdy dojde i na závažnější poranění páteře,“ dodává Svobodová.

Rizikové přečipování

  • Běžná elektrokola mají omezovač rychlosti do 25 kilometrů za hodinu. Někteří prodejci však nabízejí úpravu pro vyšší rychlosti.
  • Přečipováním omezovače lze zvýšit rychlost kola až na 55 kilometrů za hodinu.
  • S upraveným kolem se nesmí na veřejnou komunikaci, jen do terénu a na uzavřenou dráhu. Týká se to i elektrokol, která jsou oficiálně prodávaná bez omezovače.

Sváteční jezdci na elektrokolech si neuvědomují, že stroj je až o deset kilogramů těžší než běžné kolo. Z kopce se proto rozjede rychleji a hlavně při rychlém průjezdu zatáčkou má větší tendenci vynášet ven. Na horských cestách s drobnými kamínky se pak jedná o velmi nebezpečné manévry.

Během léta také výrazněji houstne provoz na cyklostezkách, dochází tu ke střetům cyklistů i in-line bruslařů. Protože nemají kola espézetky, viníci často řeší situaci tím, že z místa ujedou bez ohledu na to, že druhý účastník nehody je zraněný. „Láme se téměř vše, co člověk při pádu nastaví. Velmi často řešíme zlomeniny zápěstních kůstek nebo výrony kotníků,“ říká Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky. Zlomenina zápěstí při dopadu přes řídítka je klasickým zraněním cyklistů, naopak zlomený loket, noha a poškozené kolenní klouby ukazují na jezdce na kolečkových bruslích.

Bílková zdůrazňuje, že lékaře nezaměstnávají jenom úrazy vzniklé nárazem, ale i nadměrným zatížením organismu. Jedná se o sportovní úrazy z trvalého přetěžování měkkých tkání. Jedná se například o poranění a následné bolesti šlach, svalů a natržení svalových vláken.

Léčba letních úrazů může trvat až několik týdnů. Podle Českého statistického úřadu dosahovala v roce 2018 průměrná pracovní neschopnost po úrazu při sportu a rekreačních činnostech více než padesát dnů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám