metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav
Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách jezdí na elektrokole. Jízdu si hlavně při stoupáních nemohli vynachválit. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Češi na elektrokolech riskují, jízdy na horách končí úrazy

  12:39
Desetinu zraněných na silnicích tvoří cyklisté. Stále častěji se k nim řadí ti, kteří si pořídili bicykl s elektrickým příšlapem.

Koronavirová epidemie výrazně zbrzdila byznys sdílených elektrických koloběžek, střety s chodci nyní hrozí minimálně. Více ale lékaře zaměstnávají ti, kteří se rozhodli ušetřit síly a koupili si kolo s přídavným elektromotorem. Hlavně v létě se s úrazy na těchto kolech setkávají jak lékaři, tak následně i likvidátoři pojišťoven.

„Technická úroveň jízdních kol se v posledních letech výrazně zvýšila, stále víc cyklistů používá i přilbu, i když to není pro dospělé povinné,“ konstatuje Eva Svobodová, mluvčí UNIQA pojišťovny. Jenže právě technická dokonalost svádí mnohdy nezkušené cyklisty k nebezpečným kouskům v terénu, často ve stále přibývajících tratích specializovaných na horská kola. „Spolu s přilehlými půjčovnami to láká i netrénované jedince. Zpravidla to odnášejí polámané ruce, klíční kosti, někdy dojde i na závažnější poranění páteře,“ dodává Svobodová.

Rizikové přečipování

  • Běžná elektrokola mají omezovač rychlosti do 25 kilometrů za hodinu. Někteří prodejci však nabízejí úpravu pro vyšší rychlosti.
  • Přečipováním omezovače lze zvýšit rychlost kola až na 55 kilometrů za hodinu.
  • S upraveným kolem se nesmí na veřejnou komunikaci, jen do terénu a na uzavřenou dráhu. Týká se to i elektrokol, která jsou oficiálně prodávaná bez omezovače.

Sváteční jezdci na elektrokolech si neuvědomují, že stroj je až o deset kilogramů těžší než běžné kolo. Z kopce se proto rozjede rychleji a hlavně při rychlém průjezdu zatáčkou má větší tendenci vynášet ven. Na horských cestách s drobnými kamínky se pak jedná o velmi nebezpečné manévry.

Během léta také výrazněji houstne provoz na cyklostezkách, dochází tu ke střetům cyklistů i in-line bruslařů. Protože nemají kola espézetky, viníci často řeší situaci tím, že z místa ujedou bez ohledu na to, že druhý účastník nehody je zraněný. „Láme se téměř vše, co člověk při pádu nastaví. Velmi často řešíme zlomeniny zápěstních kůstek nebo výrony kotníků,“ říká Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky. Zlomenina zápěstí při dopadu přes řídítka je klasickým zraněním cyklistů, naopak zlomený loket, noha a poškozené kolenní klouby ukazují na jezdce na kolečkových bruslích.

Bílková zdůrazňuje, že lékaře nezaměstnávají jenom úrazy vzniklé nárazem, ale i nadměrným zatížením organismu. Jedná se o sportovní úrazy z trvalého přetěžování měkkých tkání. Jedná se například o poranění a následné bolesti šlach, svalů a natržení svalových vláken.

Léčba letních úrazů může trvat až několik týdnů. Podle Českého statistického úřadu dosahovala v roce 2018 průměrná pracovní neschopnost po úrazu při sportu a rekreačních činnostech více než padesát dnů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek