metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Další 1 fotografie v galerii
Snoubenci budou v nejistotě i v roce 2021. | foto: ARCHIV N. MILÁČKOVÉ

Češi odsouvají své „ano“ na sezonu další nejistoty

  5:19
Obavy o svatby trvají dál. Deník Metro zjišťoval, jak se pandemie podepsala na obřadech a co snoubence čeká v dalším roce.

Mezi bílými svatebními šaty je ticho. Žádné zkoušení, domlouvání termínů ani líčení. Salonem Anet v pražském Braníku se nese klidný hlas majitelky. „Bojím se, co přinese nová sezona,“ připouští Nikola Miláčková a popisuje následky doby koronavirové ve své branži – rušení a přesouvání svateb o měsíce i o rok, razantní snižování rozpočtů, otazníky kolem sňatků cizinců v Praze, ale i vygumované termíny plesů, a tedy dalších možností líčení, česání a půjčování šatů.

„Provozuji sice svatební salon, ale jsem zejména vizážistka. Na jaře jsme tady s kolegyněmi jen seděly a denně propadaly depresi,“ vzpomíná žena na začátky letošní koronakrize. V době maturitních plesů v březnu a dubnu přicházely o zakázky v desítkách tisíc korun měsíčně, pak začaly odpadat i svatby. „Duben je začátek sezony. V květnu je pak svateb méně kvůli pověrám, ale pak to zase nabíhá od června a července. Tedy – letos ne,“ upřesňuje. „Už v dubnu byly povoleny svatby o deseti lidech. Zůstaly nám jen vytrvalé nevěsty, které se chtěly vdát z každou cenu. Ty ještě měly štěstí, protože párům, které svůj den posunuly na podzim, se akce většinou vůbec neuskutečnila,“ podotýká pro Metro Nikola Miláčková.

Na oslavy sňatku jsou přitom přímo navázané další objednávky - od cateringu a místa svatby přes kapely, fotografy, cukrářky, floristky, koordinátorky a podobně.

Situace kolem koronaviru se přitom měnila často ze dne na den, proto se počátkem října zaměřil na novinky specializovaný web Svatby.cz. „Vždyť 10. říjen měl být jedním z nejsilnějších termínů této sezony,“ upozorňoval web na líbivé datum 10. 10. 2020. Svatby se sice mohly odehrát, ale už bez živých kapel, následovala další omezení jako snížení kapacity na 30 hostů a povinnost nosit roušky. Výčet opatření doprovodil závěrečný tragikomický komentář: „Alespoň jednou budete mít o čem vyprávět svým dětem a vnoučatům.“

Snoubenci budou v nejistotě i v roce 2021.

Snoubenci budou v nejistotě i v roce 2021.

Nikola Miláčková popisuje podzim jako období kruté ke svatebčanům. „V létě se děly jen rychlé přesuny, v kalendářích byl chaos. Nevěsty měly pro jistotu třeba tři termíny a my pro jistotu počítaly se všemi. Mnoho lidí se také o prázdninách snažilo nahonem udělat svatbu během čtrnácti dnů. Ale podzim? Představte si svatby pro 150 hostů, a najednou vám jich povolí jen 30. Často musíte pro svatbu vybrat kvůli financím zcela jiné místo,“ upozorňuje a ve vyprávění pokračuje až k následujícímu omezení na pouhých deset lidí.

Web BudemeSeBrát.com tou dobou informoval, že číslo je včetně oddávajícího, matrikářky, fotografa a podobně. „Můžete se vzít jen se svědky a oslavit si to, až to půjde. Po svatbě nelze mít hostinu či oslavu v žádné hospodě, restauraci ani hotelu. Momentálně se nelze nikde ubytovat,“ popisoval web situaci platící ještě v listopadu. Jako jedno z pravidel této doby uvádí: „Pokud rušíte účast na svatbě, hlavně se to nebojte snoubencům včas říct. Věřte, že v této době nejste jediní, kdo tohle dilema řeší.“

Někdy tak rušili účast hosté či svědci, jindy se na podzim svatby rušily úplně. Vizážistka Nikola ze svého pohledu utrpěla škodu i na tom, že z objednávaného líčení pro dámskou část rodiny se zakázka smrskla v lepším případě pouze na nevěstu. „Hodně se snižovaly rozpočty,“ podotýká. Pětina jejích původních klientů přitom bývali cizinci přes spřátelenou agenturu, zejména ze Skandinávie. „Už na jaře mi zazvonil telefon – Nikolo, všechny svatby si škrtni,“ zmiňuje.

Přiznává, že kdyby byla majitelkou salonu se zaměstnanci, je „v háji“. V této situaci jí pomohlo, že se ve čtyřech skládají na nájem s další vizážistkou, manikérkou a masérkou. Ze svých našetřených peněz pokryla výpadek příjmů v první vlně, pak musela sáhnout do dalších rezervních zásob – rušila i životní pojištění. Přestože využila covidový program nájemné, kdy část nákladů na udržení prostor dostane od státu, bojí se, že rok 2021 bude stejný.

„Vypadá to špatně, jindy plný diář mám prázdný až do května. Měla se rozjet sezona plesů, jenže některé školy říkají, že místo toho možná uspořádají letní zahradní slavnosti. Jenže ty se zase budou křížit se svatbami. Do poslední chvíle také držíme termíny cizincům, ale copak vím, jestli přiletí?“ ptá se. Když se s kolegyněmi snažily přijít s nápady na vánoční ateliér nebo workshopy s líčením, přišel nový zákaz poskytování služeb. „Jsem tak unavená bezmocí, že kolikrát nemám na nic chuť. Stejně se ale znova a znova nastartuju,“ vypráví a doplňuje, že se za každou cenu snaží vyjít vstříc snoubencům jako vždy a s úsměvem. „My s tím sice máme starosti, ale co teprve oni. Sama bych se v tuto dobu vdávat nechtěla,“ dodává Nikola Miláčková. 

Devatero nejlepších tipů v Česku

Noblesní

  • Chateau St. Havel: zámek s anglickým parkem a rybníky ukrytý v hlavním městě, kde se uskuteční bohatá svatba i pro 400 hostů, s novomanželským apartmá ve věži (Praha)
  • Zámek Mitrowicz: obnovená barokní perla na břehu řeky Lužnice, s koupacím jezírkem, nejlepší svatební místo roku 2018 v kategorii zámek/hrad (jižní Čechy)
  • Chateau Mcely: známý idylický zámek na Nymbursku nabízí v interiérech hostinu pro sto lidí s možnostmi rozšíření do party stanů v parku anglického stylu (střední Čechy)

Rustikální

  • Lichtensteinská stodola: zrekonstruovaná hájenka se stodolou a stoletými ořešáky uprostřed krásné přírody je vhodná zejména pro menší svatby (Olomoucko)
  • Villa 603: styl masivního dřeva, kamene na zdech a odkrytých trámů nabízí nenápadná samota na okraji města Příbor, pro menší svatby (východ Moravy)
  • Krásná Samota: idylický komorní penzion mezi loukami a lesy v Horní Chřibské s velkým oploceným pozemkem plně vystihuje jeho název (okraj Českého Švýcarska)

Na oslavu

  • Zámecká restaurace Štáblovice: jednička ve veřejném hlasování ankety Svatební místo roku 2019 láká nejen svou zahradou s výhledem na přilehlý zámek (Opavsko)
  • Empire Hall: zrekonstruované elegantní prostory v historické budově Slovanského domu v Praze, obřad i hostina až pro 500 hostů (Praha)
  • Hliněná bašta: oblíbená restaurace v Průhonicích u Prahy s terasou nad rybníčkem a paloukem u vody pro pořádání svatebních obřadů (u Prahy)

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám