metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Češi se hrnou za hranice, musejí si ale dát pozor na zbrklá rozhodnutí

  15:42
Cestování za hranice je nyní spíše věcí rychlého rozhodnutí podle momentální situace než dlouhodobých plánů.

Poslední zemí, kam se můžeme vydat bez složitějšího papírování a testů, je Maďarsko. Jinak se covidové barvy na cestovní mapě Evropy a světa mění rychleji než monokl pod okem po hospodské rvačce. Češi se podle toho rozhodují, jak a kam jet. Někdy ze dne na den.

Potvrzují to hlavně majitelé našich hotelů a penzionů. Zatímco loni, když se blížilo letní rozvolnění, hlásili domácí ubytovatelé převážně vyprodáno, letos se předběžná obsazenost pohybuje mezi dvaceti až třiceti procenty. I když záleží na regionu. Petr Hofrichter, provozovatel hotelu ve Špindlerově Mlýně, měl letos v červenci asi poloviční obsazenost. V srpnu ještě mnohem méně. „Čekali jsme, že už to bude víc rozjeté,“ konstatuje hoteliér. Také on tuší důvod. Lidé se přece jen i přes komplikace raději sbalí a vyrážejí k moři.

Doma i venku

  • Osmadvacet procent Čechů odpovědělo v průzkumu společnosti Profesia.cz, že se nehodlá stresovat a omezovat měnícími se covidovými opatřeními mimo Česko a raději stráví dovolenou v tuzemsku. 
  • Dalších 21 procent si dokonce na letošní rok neplánovalo ani neplánuje jakoukoli rekreaci. Asi třetina si ale zahraniční cestu neodepře.

Nerozumíš? Nepodepisuj! Jinak se pak nediv!
Odborníci ale radí, že před urychleným rozhodnutím osvěžit se po covidových omezeních v mořské vodě by lidé neměli ztrácet obezřetnost. V návalu cestovatelské euforie se vyplatí věnovat pár desítek minut studiu toho, co vás v cílové destinaci, případně na cestě tranzitními státy, jedete-li vlastním vozem, čeká.

„V Evropské unii platí, že následky dopravní nehody se odškodňují ze strany viníka, ovšem podle podmínek konkrétní země. Ucelená pravidla neexistují,“ připomíná Tomáš Beck ze společnosti Vindicia, která se specializuje na oblast odškodnění. A přidává čerstvý příklad nepozornosti. Pokud vás někdo nutí k rychlému podpisu nějakého dokumentu, měli byste zapnout v hlavě varovný maják. „Nedávno se na nás obrátila žena, která měla havárii v Itálii s autem ze Švýcarska. Cizinec ji za asistence policie požádal o podepsání dokumentu pro svou pojišťovnu,“ popisuje Beck, jak se zrodila nepříjemná trampota.

Švýcarovo ujišťování, že se jedná pouze o formalitu, kterou předá pojišťovně, ale bylo klamavé. Řidička se podpisem listu papíru, kde nerozuměla ani slovu, zavázala k tomu, že po viníkovi dopravní nehody nebude požadovat žádnou škodu. Tím se zcela odřízla od odškodnění.

I malé pivo znamená velké problémy
To, že si v Česku nesmíte dát před řízením auta ani malé pivo, ví zřejmě i malé dítě. V některých zemích se nějaké množství alkoholu v krvi toleruje, ale nevyplatí se rozhodně indikace ve stylu, že dýchnete na partnera, jestli je z vás alkohol cítit. Pojišťovny jsou v případě škody, kterou pod vlivem způsobíte, hodně citlivé. „Pojišťovna toho může využít, v případě úrazového pojištění může jít o krácení až o padesát procent,“ upozorňuje důrazně Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek