metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Češi se hrnou za hranice, musejí si ale dát pozor na zbrklá rozhodnutí

  15:42
Cestování za hranice je nyní spíše věcí rychlého rozhodnutí podle momentální situace než dlouhodobých plánů.

Poslední zemí, kam se můžeme vydat bez složitějšího papírování a testů, je Maďarsko. Jinak se covidové barvy na cestovní mapě Evropy a světa mění rychleji než monokl pod okem po hospodské rvačce. Češi se podle toho rozhodují, jak a kam jet. Někdy ze dne na den.

Potvrzují to hlavně majitelé našich hotelů a penzionů. Zatímco loni, když se blížilo letní rozvolnění, hlásili domácí ubytovatelé převážně vyprodáno, letos se předběžná obsazenost pohybuje mezi dvaceti až třiceti procenty. I když záleží na regionu. Petr Hofrichter, provozovatel hotelu ve Špindlerově Mlýně, měl letos v červenci asi poloviční obsazenost. V srpnu ještě mnohem méně. „Čekali jsme, že už to bude víc rozjeté,“ konstatuje hoteliér. Také on tuší důvod. Lidé se přece jen i přes komplikace raději sbalí a vyrážejí k moři.

Doma i venku

  • Osmadvacet procent Čechů odpovědělo v průzkumu společnosti Profesia.cz, že se nehodlá stresovat a omezovat měnícími se covidovými opatřeními mimo Česko a raději stráví dovolenou v tuzemsku. 
  • Dalších 21 procent si dokonce na letošní rok neplánovalo ani neplánuje jakoukoli rekreaci. Asi třetina si ale zahraniční cestu neodepře.

Nerozumíš? Nepodepisuj! Jinak se pak nediv!
Odborníci ale radí, že před urychleným rozhodnutím osvěžit se po covidových omezeních v mořské vodě by lidé neměli ztrácet obezřetnost. V návalu cestovatelské euforie se vyplatí věnovat pár desítek minut studiu toho, co vás v cílové destinaci, případně na cestě tranzitními státy, jedete-li vlastním vozem, čeká.

„V Evropské unii platí, že následky dopravní nehody se odškodňují ze strany viníka, ovšem podle podmínek konkrétní země. Ucelená pravidla neexistují,“ připomíná Tomáš Beck ze společnosti Vindicia, která se specializuje na oblast odškodnění. A přidává čerstvý příklad nepozornosti. Pokud vás někdo nutí k rychlému podpisu nějakého dokumentu, měli byste zapnout v hlavě varovný maják. „Nedávno se na nás obrátila žena, která měla havárii v Itálii s autem ze Švýcarska. Cizinec ji za asistence policie požádal o podepsání dokumentu pro svou pojišťovnu,“ popisuje Beck, jak se zrodila nepříjemná trampota.

Švýcarovo ujišťování, že se jedná pouze o formalitu, kterou předá pojišťovně, ale bylo klamavé. Řidička se podpisem listu papíru, kde nerozuměla ani slovu, zavázala k tomu, že po viníkovi dopravní nehody nebude požadovat žádnou škodu. Tím se zcela odřízla od odškodnění.

I malé pivo znamená velké problémy
To, že si v Česku nesmíte dát před řízením auta ani malé pivo, ví zřejmě i malé dítě. V některých zemích se nějaké množství alkoholu v krvi toleruje, ale nevyplatí se rozhodně indikace ve stylu, že dýchnete na partnera, jestli je z vás alkohol cítit. Pojišťovny jsou v případě škody, kterou pod vlivem způsobíte, hodně citlivé. „Pojišťovna toho může využít, v případě úrazového pojištění může jít o krácení až o padesát procent,“ upozorňuje důrazně Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek