metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Neděle, 13. června 2021. Svátek má Antonín.

Větší foto
Ilustrační foto | foto: Reuters

Češi se nebojí cestovat. Jejich peníze drží hotely nad vodou

  15:27
Po válce v bývalé Jugoslávii byli Češi mezi prvními, kdo se odvážili znovu na Jadran. Naši cestovatelé zachraňují hoteliéry a restauratéry přímořských států i nyní.

„Na konci zimy nám epidemie sebrala lyžování v Itálii. Také jsme se původně chystali k moři v červnu, ale kvůli viru to stále nešlo. Zdálo se, že už letos nikam neodjedeme. Teď už jsme si řekli dost, potřebujeme vypadnout, trochu se zbavit domácí atmosféry. Jakmile to bylo možné, koupili jsme si zájezd,“ říkají mladí manželé z Olomouce. Byli jedni z prvních, kteří využili otevřené hranice některých tradičních turistických zemí. Vydali se na Kos, jeden z nejjižnějších turisticky vyhledávaných řeckých ostrovů Egejského moře, v těsné blízkosti Turecka. Teploty tam v těchto dnech přesahují třicítku, podnebí se tu blíží tomu, které zažijete třeba v severní Africe v Tunisku, to je však zatím nepřístupné.

Kam můžete bez obav

  • V Evropské unii je nyní deset oblíbených turistických zemí, kam mohou Češi jet na dovolenou bez omezení. Jedná se o Slovensko, Německo, Maďarsko, Rakousko, Polsko, Řecko, Chorvatsko, Bulharsko, Španělsko a Slovinsko. Mimo EU jsou z běžných destinací uzavřené hranice do Egypta, Tuniska či Maroka. Cestovat lze do Turecka, ale jen do certifikovaných hotelů. Cestovatelé do této země musejí po návratu předložit buď negativní test na koronavirus, nebo jít do karantény.

Ideální počasí, přesto pláže na Kosu zatím zejí prázdnotou, zaplňují se velice nesměle. Nepřítomnost turistů, kteří v normálním období několikrát násobí počet lidí na ostrově (více než třicet tisíc), je zatím znát. V „hlavním“ městě Kosu je otevřená přibližně každá čtvrtá restaurace či obchod, silnice nekřižují auta z půjčoven. Zdrženlivost turistů, kteří zatím ve svých zemích vyčkávají a vyrážejí za odpočinkem spíše ve své vlasti, je znát na první pohled. Přesto se některé hotely doslova pomalu plní. A mezi těmi, kteří sem opět přinášejí domácím podnikatelům peníze, jsou našinci nepřehlédnutelní. „Máme asi čtyři sta hostů, přibližně čtvrtina z nich jsou nyní Češi,“ potvrzuje Michael Evangelides, generální manažer hotelu Kapriatis Village v koském středisku Psalidi.

Čeští turisté patří v první vlně (Řecko vpustilo cizince do země oficiálně 1. července) mezi ty, kteří se rozhodli své peníze v této zemi utrácet. „Před epidemií jsme měli sto třicet tisíc klientů, kteří museli své pobyty odložit,“ říká Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. Cestovka začala hned po prvním červenci přivážet první cestovatele. „Zajímavé je, že je mezi nimi hodně těch, kteří neměli žádný zpožděný zájezd, lidé si je nyní hodně kupují právě teď,“ potvrzuje Lenka Pátek situaci v cestování. Vyprodané prý mají nejen Řecko, ale i Bulharsko. „Snažíme se klienty nalákat a tím podpořit i místní podnikatele v cestovním ruchu. Víme, že když jim tím teď pomůžeme, když je podržíme, je to investice do dalších let, podobně jako tomu bylo kdysi v Chorvatsku. Řekové jsou za takovou přízeň velice vděční. I když zatím v otevřených resortech pracuje minimum personálu a všichni musí povinně nosit roušky, jsou velice vstřícní. Několikrát denně kontrolují a čistí vodu ve venkovních bazénech. „Důsledně dodržují přísná hygienická nařízení, i když je to stojí hodně úsilí a prostředků,“ dodává obchodní ředitelka CK Blue Style. 

Přísná hygiena

Řekové si zvykají na nové podmínky při obsluze hostů.

  • Švédské stoly z hotelových restaurací nezmizely, jídlo hostům ale nabírá obsluha. Na zemi jsou vyznačeny povinné rozestupy dvou metrů. U vchodů do hotelů, restaurací i obchodů je dezinfekce.
  • Úklid na pokojích si může host kvůli omezení kontaktu zvolit individuálně.
  • Po každém hostu v restauraci se mění ubrus, stůl i židle se dezinfikují. 
  • Ceny zájezdů se letos nezvyšují. Ceny potravin i upomínkových předmětů v obchodech jsou přibližně stejné jako u nás.
  • Před odletem do Řecka musí turisté vyplnit dotazník, následně je jim zaslán QR kód. Tím se musejí prokázat při příletu. Kód slouží pro následné trasování kontaktů v případě nákazy koronavirem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Pankráci vznikne pamětní deska, která tu už nějaký čas existuje

PRAHA? AHA!
vydáno 13. června 2021  11:12,  aktualizováno  13:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám