metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Úterý, 26. října 2021. Svátek má Erik.

Větší foto
Ilustrační foto | foto: Reuters

Češi se nebojí cestovat. Jejich peníze drží hotely nad vodou

  15:27
Po válce v bývalé Jugoslávii byli Češi mezi prvními, kdo se odvážili znovu na Jadran. Naši cestovatelé zachraňují hoteliéry a restauratéry přímořských států i nyní.

„Na konci zimy nám epidemie sebrala lyžování v Itálii. Také jsme se původně chystali k moři v červnu, ale kvůli viru to stále nešlo. Zdálo se, že už letos nikam neodjedeme. Teď už jsme si řekli dost, potřebujeme vypadnout, trochu se zbavit domácí atmosféry. Jakmile to bylo možné, koupili jsme si zájezd,“ říkají mladí manželé z Olomouce. Byli jedni z prvních, kteří využili otevřené hranice některých tradičních turistických zemí. Vydali se na Kos, jeden z nejjižnějších turisticky vyhledávaných řeckých ostrovů Egejského moře, v těsné blízkosti Turecka. Teploty tam v těchto dnech přesahují třicítku, podnebí se tu blíží tomu, které zažijete třeba v severní Africe v Tunisku, to je však zatím nepřístupné.

Kam můžete bez obav

  • V Evropské unii je nyní deset oblíbených turistických zemí, kam mohou Češi jet na dovolenou bez omezení. Jedná se o Slovensko, Německo, Maďarsko, Rakousko, Polsko, Řecko, Chorvatsko, Bulharsko, Španělsko a Slovinsko. Mimo EU jsou z běžných destinací uzavřené hranice do Egypta, Tuniska či Maroka. Cestovat lze do Turecka, ale jen do certifikovaných hotelů. Cestovatelé do této země musejí po návratu předložit buď negativní test na koronavirus, nebo jít do karantény.

Ideální počasí, přesto pláže na Kosu zatím zejí prázdnotou, zaplňují se velice nesměle. Nepřítomnost turistů, kteří v normálním období několikrát násobí počet lidí na ostrově (více než třicet tisíc), je zatím znát. V „hlavním“ městě Kosu je otevřená přibližně každá čtvrtá restaurace či obchod, silnice nekřižují auta z půjčoven. Zdrženlivost turistů, kteří zatím ve svých zemích vyčkávají a vyrážejí za odpočinkem spíše ve své vlasti, je znát na první pohled. Přesto se některé hotely doslova pomalu plní. A mezi těmi, kteří sem opět přinášejí domácím podnikatelům peníze, jsou našinci nepřehlédnutelní. „Máme asi čtyři sta hostů, přibližně čtvrtina z nich jsou nyní Češi,“ potvrzuje Michael Evangelides, generální manažer hotelu Kapriatis Village v koském středisku Psalidi.

Čeští turisté patří v první vlně (Řecko vpustilo cizince do země oficiálně 1. července) mezi ty, kteří se rozhodli své peníze v této zemi utrácet. „Před epidemií jsme měli sto třicet tisíc klientů, kteří museli své pobyty odložit,“ říká Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. Cestovka začala hned po prvním červenci přivážet první cestovatele. „Zajímavé je, že je mezi nimi hodně těch, kteří neměli žádný zpožděný zájezd, lidé si je nyní hodně kupují právě teď,“ potvrzuje Lenka Pátek situaci v cestování. Vyprodané prý mají nejen Řecko, ale i Bulharsko. „Snažíme se klienty nalákat a tím podpořit i místní podnikatele v cestovním ruchu. Víme, že když jim tím teď pomůžeme, když je podržíme, je to investice do dalších let, podobně jako tomu bylo kdysi v Chorvatsku. Řekové jsou za takovou přízeň velice vděční. I když zatím v otevřených resortech pracuje minimum personálu a všichni musí povinně nosit roušky, jsou velice vstřícní. Několikrát denně kontrolují a čistí vodu ve venkovních bazénech. „Důsledně dodržují přísná hygienická nařízení, i když je to stojí hodně úsilí a prostředků,“ dodává obchodní ředitelka CK Blue Style. 

Přísná hygiena

Řekové si zvykají na nové podmínky při obsluze hostů.

  • Švédské stoly z hotelových restaurací nezmizely, jídlo hostům ale nabírá obsluha. Na zemi jsou vyznačeny povinné rozestupy dvou metrů. U vchodů do hotelů, restaurací i obchodů je dezinfekce.
  • Úklid na pokojích si může host kvůli omezení kontaktu zvolit individuálně.
  • Po každém hostu v restauraci se mění ubrus, stůl i židle se dezinfikují. 
  • Ceny zájezdů se letos nezvyšují. Ceny potravin i upomínkových předmětů v obchodech jsou přibližně stejné jako u nás.
  • Před odletem do Řecka musí turisté vyplnit dotazník, následně je jim zaslán QR kód. Tím se musejí prokázat při příletu. Kód slouží pro následné trasování kontaktů v případě nákazy koronavirem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy