metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Ilustrační foto | foto: Reuters

Češi se nebojí cestovat. Jejich peníze drží hotely nad vodou

  15:27
Po válce v bývalé Jugoslávii byli Češi mezi prvními, kdo se odvážili znovu na Jadran. Naši cestovatelé zachraňují hoteliéry a restauratéry přímořských států i nyní.

„Na konci zimy nám epidemie sebrala lyžování v Itálii. Také jsme se původně chystali k moři v červnu, ale kvůli viru to stále nešlo. Zdálo se, že už letos nikam neodjedeme. Teď už jsme si řekli dost, potřebujeme vypadnout, trochu se zbavit domácí atmosféry. Jakmile to bylo možné, koupili jsme si zájezd,“ říkají mladí manželé z Olomouce. Byli jedni z prvních, kteří využili otevřené hranice některých tradičních turistických zemí. Vydali se na Kos, jeden z nejjižnějších turisticky vyhledávaných řeckých ostrovů Egejského moře, v těsné blízkosti Turecka. Teploty tam v těchto dnech přesahují třicítku, podnebí se tu blíží tomu, které zažijete třeba v severní Africe v Tunisku, to je však zatím nepřístupné.

Kam můžete bez obav

  • V Evropské unii je nyní deset oblíbených turistických zemí, kam mohou Češi jet na dovolenou bez omezení. Jedná se o Slovensko, Německo, Maďarsko, Rakousko, Polsko, Řecko, Chorvatsko, Bulharsko, Španělsko a Slovinsko. Mimo EU jsou z běžných destinací uzavřené hranice do Egypta, Tuniska či Maroka. Cestovat lze do Turecka, ale jen do certifikovaných hotelů. Cestovatelé do této země musejí po návratu předložit buď negativní test na koronavirus, nebo jít do karantény.

Ideální počasí, přesto pláže na Kosu zatím zejí prázdnotou, zaplňují se velice nesměle. Nepřítomnost turistů, kteří v normálním období několikrát násobí počet lidí na ostrově (více než třicet tisíc), je zatím znát. V „hlavním“ městě Kosu je otevřená přibližně každá čtvrtá restaurace či obchod, silnice nekřižují auta z půjčoven. Zdrženlivost turistů, kteří zatím ve svých zemích vyčkávají a vyrážejí za odpočinkem spíše ve své vlasti, je znát na první pohled. Přesto se některé hotely doslova pomalu plní. A mezi těmi, kteří sem opět přinášejí domácím podnikatelům peníze, jsou našinci nepřehlédnutelní. „Máme asi čtyři sta hostů, přibližně čtvrtina z nich jsou nyní Češi,“ potvrzuje Michael Evangelides, generální manažer hotelu Kapriatis Village v koském středisku Psalidi.

Čeští turisté patří v první vlně (Řecko vpustilo cizince do země oficiálně 1. července) mezi ty, kteří se rozhodli své peníze v této zemi utrácet. „Před epidemií jsme měli sto třicet tisíc klientů, kteří museli své pobyty odložit,“ říká Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. Cestovka začala hned po prvním červenci přivážet první cestovatele. „Zajímavé je, že je mezi nimi hodně těch, kteří neměli žádný zpožděný zájezd, lidé si je nyní hodně kupují právě teď,“ potvrzuje Lenka Pátek situaci v cestování. Vyprodané prý mají nejen Řecko, ale i Bulharsko. „Snažíme se klienty nalákat a tím podpořit i místní podnikatele v cestovním ruchu. Víme, že když jim tím teď pomůžeme, když je podržíme, je to investice do dalších let, podobně jako tomu bylo kdysi v Chorvatsku. Řekové jsou za takovou přízeň velice vděční. I když zatím v otevřených resortech pracuje minimum personálu a všichni musí povinně nosit roušky, jsou velice vstřícní. Několikrát denně kontrolují a čistí vodu ve venkovních bazénech. „Důsledně dodržují přísná hygienická nařízení, i když je to stojí hodně úsilí a prostředků,“ dodává obchodní ředitelka CK Blue Style. 

Přísná hygiena

Řekové si zvykají na nové podmínky při obsluze hostů.

  • Švédské stoly z hotelových restaurací nezmizely, jídlo hostům ale nabírá obsluha. Na zemi jsou vyznačeny povinné rozestupy dvou metrů. U vchodů do hotelů, restaurací i obchodů je dezinfekce.
  • Úklid na pokojích si může host kvůli omezení kontaktu zvolit individuálně.
  • Po každém hostu v restauraci se mění ubrus, stůl i židle se dezinfikují. 
  • Ceny zájezdů se letos nezvyšují. Ceny potravin i upomínkových předmětů v obchodech jsou přibližně stejné jako u nás.
  • Před odletem do Řecka musí turisté vyplnit dotazník, následně je jim zaslán QR kód. Tím se musejí prokázat při příletu. Kód slouží pro následné trasování kontaktů v případě nákazy koronavirem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek