metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Větší foto
Lancelot s psovodkou, městskou policistkou Lenkou Gahlerovou. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Češi se o Silvestru zklidnili, psů ve stresu výrazně ubylo

  12:00
Každý majitel domácího mazlíčka má z půlnočních ohňostrojů a kanonády nahnáno. Navíc solidárně trpí se svým zvířecím chráněncem.

Ačkoli česká města netonula během oslav v tichu, většina radnic buď rachejtle a petardy zakázala, nebo je alespoň usměrnila. I to je zřejmě důvod, proč měli především městští strážníci hned v prvních hodinách a dnech nového roku méně práce se zaběhnutými a vyděšenými psy. 

Sedm ztracených pražských psů
Praha, která v minulých letech vítala nové roky s ohlušujícím rámusem, se letos přece jen zklidnila. „Za útulek pražské městské policie hodnotíme Silvestr a oslavy roku 2022 jako jeden z nejklidnějších za posledních několik let,“ popisuje situaci na přelomu obou roků pro deník Metro mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. 

Do útulku v pražské Troji přijali pracovníci sedm psů. Šest jich bylo téměř okamžitě vráceno majitelům. Takzvaně na ocet zůstal jen jeden. „Jeho majitel odjel na dovolenou, ale už i tento je zpět ve svém domově. Jedná se skutečně o zanedbatelný počet přijatých zvířat oproti předešlým rokům,“ říká mluvčí Seifertová. V některých letech to bývalo i více než sedmdesát pohřešovaných a nahlášených nejlepších přátel člověka.

Po ztracených miláčcích většinou lidé pátrají ihned, jejich první telefonáty proto obvykle směřují právě do útulků. Někdy může v hledání vyděšeného zvířete pomoci i to, že je očipované.

„Jde ale o to, aby se majitel očipovaného psa současně zapsal do registru, což není, na rozdíl od čipování, povinné. Nebo pokud je registrovaný, zapomene třeba uvést změnu telefonního čísla,“ připomíná mluvčí Seifertová. Registr není zatím bohužel centrální pro celou republiku.

Lidé se uklidnili, asi mají víc rozumu
V útulku, který spravuje ústecká zoologická zahrada, mívali v minulých letech rušněji než o těchto novoročních oslavách. „Před dvěma třemi lety to bývalo pět až deset zaběhnutých psů,“ vybavuje si Jaroslava Ježková, vedoucí útulku. Tentokrát byl klid. Je prý znát, že se majitelé zvířat na nejhlučnější den roku už lépe připravují, své svěřence chrání, raději je prý někam zavřou. Podobně na tom byla i Plzeň. Také tam si nemohli pracovníci útulku, který spadá pod městskou policii, stěžovat na přemíru práce. Momentálně mají necelou třicítku psů, žádný z nich ale není „silvestrovský“. „Lidé jsou už připravení, když se jim zvíře splaší, bývá to proto, že ho třeba zapomněli venku na zahradě,“ říká vedoucí Petr Kokoška. Je-li na někoho naštvaný, tak na odpalovače petard.

Problémy dělali opilci, ne ztracení hafani
Zřejmě o poznání tišší půlnoc a připravenost pejskařů se projevila také v útulku v Jihlavě-Pístově. Letos to bylo zcela bez problémů. Jihlavské strážce zákona trápili na Silvestra především rozjaření slavitelé a jejich telefonáty. „Většina volajících jsou osoby pod vlivem alkoholu, které často používají vulgární výrazy, policisty také často urážejí a velice obtížně dokážou formulovat důvod svého volání,“ popisuje Dana Čírtková, mluvčí krajských státních policistů.

Ani v jihočeské krajské metropoli Českých Budějovicích nemuseli v průběhu oslav vyhlašovat odchytovou pohotovost. „Jeden pes se zaběhl, ale majitel si pro něho téměř ihned přijel,“ říká Adéla Hellebrandová, pracovnice tohoto útulku.

V porovnání s předchozími krajskými městy měla leto napilno městská policie v Hradci Králové. „Přijímali jsem, tak jako každoročně, více oznámení na volně pobíhajících psy vystresované petardami, strážníkům se podařilo odchytnout deset psů. Ne všechna vystresovaná zvířata se odchytit podaří. Utratit se musela i zraněná srna, která narazila do plotu, uvedla pro deník Metro mluvčí královéhradeckých strážníků Eva Kněžourová.

Těžký život zvířete

  • Pro psa je hluk utrpení. Má totiž mnohonásobně citlivější sluch než člověk.
  • Veterináři doporučují nechat během petardového šílení psovi v obýváku zapnutou televizi. Ztlumí se tím hluk zvenčí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek