metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Sobota, 18. září 2021. Svátek má Kryštof.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Reuters

Češi se těší na cesty do tepla. Testy na covid nás nevzrušují

  5:08
Chceme jezdit za hranice. Letadel je naštěstí dost, hlásí cestovky.

Obrat od ledna do října 850 milionů korun? Slušný výsledek, řekne si asi leckdo. Jenže v případě firmy, jakou je třeba cestovní kancelář, to ve skutečnosti znamená jen dvacet procent toho, co vydělala v minulé, necovidové, turistické sezoně.

Naděje, že by se to přesto mohlo zlepšovat, tu ale přece jenom je. Ukazuje se totiž, že většina těch, kteří si loni či ještě letos v lednu nebo únoru pořídili dovolenou u moře a nakonec kvůli epidemii neodjeli, nehodlají vouchery vracet a požadovat zpět své peníze. „Dokonce zjišťujeme, že nám teď přibylo víc než třicet procent zákazníků, kteří s námi předtím nikdy necestovali,“ konstatuje obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style Lenka Pátek.

Jiné cestování

  • Žádané jsou nyní Spojené arabské emiráty a Zanzibar.
  • Podle Student Agency zájem o letenky na Zanzibar a Maledivy vzrostl o více než 200 procent. Tyto destinace nahrazují oblíbené Thajsko, Bali nebo Vietnam, které jsou kvůli koronavirové pandemii pro turisty uzavřené.

Lyže asi nebudou, Češi chtějí letět na pláže
Cestovky i cestovní agentury konstatují, že největší poptávka je nyní o vánoční nebo silvestrovské pláže. V Evropě panuje nejistota se zahájením lyžařské sezony, lidé zamíří proto spíš do tepla. „Zájem sice není takový jako v minulých letech, ale už teď jsme prodali stovky zájezdů na poslední svátky tohoto roku,“ uvádí Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia. Do Egypta zamíří podle ní více než čtyřicet procent klientů Invie. „Od návštěvy je neodradila ani nutnost předkládat negativní test při odletu i příletu,“ dodává Andrea Řezníčková.

Egypt je na prvním místě mezi objednávkami na Vánoce a konec roku také v Blue Style. „U nás tvoří bezmála polovinu všech nových objednávek,“ říká obchodní ředitelka cestovky. V Egyptě zavedly hotely přísná hygienická pravidla, smí využít maximálně padesát procent celkové kapacity ubytování. „Z ohlasů víme, že lidé ani neplánují žádné výlety v místě, třeba plavbu po Nilu, počítají s tím, že Vánoce nebo Silvestr prožijí v klidu přímo v hotelu a na pláži,“ doplňuje Lenka Pátek.

Ušetříte

  • O tolik korun jsou letos v průměru levnější zájezdy na osobu u některých cestovek. Současně došlo u velkých kanceláří k výraznému snížení záloh buď na osobu, nebo na celý rodinný zájezd, zálohy jsou navíc vratné. Pohybují se od 900 do 1500 korun.

Negativní test také při přestupování na letišti
Dobrou zprávou pro cestovatele je, že i když ekonomická situace donutila téměř dvacet leteckých společností ukončit letos činnost, české cestovky mají v případě potřeby dostatečné „zásoby“ volných letadel u spolupracujících leteckých firem. „Na nebe se vrací dlouho uzemněný Boeing typu MAX. Smartwings, se kterými létáme, mají letounů dost,“ uklidňuje provozní ředitel Blue Style Ondřej Rušikvas.

S čím se ale cestovky potýkají, to jsou různě nastavená protiepidemická pravidla v leteckých firmách. Některé společnosti vyžadují negativní testy třeba i při přestupování. I proto se i v této branži čeká na očkování proti covidu-19. „Je to jedna z možností, lidé cestující do zahraničí by nemuseli absolvovat testování, stačilo by potvrzení o očkování,“ uvedl pro Českou televizi exministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Upozornil však, že záleží na tom, jak si pravidla nastaví jednotlivé země.

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy