metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Izraelci si ve Středozemním moři užívají uvolnění celostátní karantény, díky...
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Reuters

Češi se těší na cesty do tepla. Testy na covid nás nevzrušují

13. prosince 2020  5:08 Pavel Hrabica Metro.cz
Chceme jezdit za hranice. Letadel je naštěstí dost, hlásí cestovky.

Obrat od ledna do října 850 milionů korun? Slušný výsledek, řekne si asi leckdo. Jenže v případě firmy, jakou je třeba cestovní kancelář, to ve skutečnosti znamená jen dvacet procent toho, co vydělala v minulé, necovidové, turistické sezoně.

Naděje, že by se to přesto mohlo zlepšovat, tu ale přece jenom je. Ukazuje se totiž, že většina těch, kteří si loni či ještě letos v lednu nebo únoru pořídili dovolenou u moře a nakonec kvůli epidemii neodjeli, nehodlají vouchery vracet a požadovat zpět své peníze. „Dokonce zjišťujeme, že nám teď přibylo víc než třicet procent zákazníků, kteří s námi předtím nikdy necestovali,“ konstatuje obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style Lenka Pátek.

Jiné cestování

  • Žádané jsou nyní Spojené arabské emiráty a Zanzibar.
  • Podle Student Agency zájem o letenky na Zanzibar a Maledivy vzrostl o více než 200 procent. Tyto destinace nahrazují oblíbené Thajsko, Bali nebo Vietnam, které jsou kvůli koronavirové pandemii pro turisty uzavřené.

Lyže asi nebudou, Češi chtějí letět na pláže
Cestovky i cestovní agentury konstatují, že největší poptávka je nyní o vánoční nebo silvestrovské pláže. V Evropě panuje nejistota se zahájením lyžařské sezony, lidé zamíří proto spíš do tepla. „Zájem sice není takový jako v minulých letech, ale už teď jsme prodali stovky zájezdů na poslední svátky tohoto roku,“ uvádí Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia. Do Egypta zamíří podle ní více než čtyřicet procent klientů Invie. „Od návštěvy je neodradila ani nutnost předkládat negativní test při odletu i příletu,“ dodává Andrea Řezníčková.

Egypt je na prvním místě mezi objednávkami na Vánoce a konec roku také v Blue Style. „U nás tvoří bezmála polovinu všech nových objednávek,“ říká obchodní ředitelka cestovky. V Egyptě zavedly hotely přísná hygienická pravidla, smí využít maximálně padesát procent celkové kapacity ubytování. „Z ohlasů víme, že lidé ani neplánují žádné výlety v místě, třeba plavbu po Nilu, počítají s tím, že Vánoce nebo Silvestr prožijí v klidu přímo v hotelu a na pláži,“ doplňuje Lenka Pátek.

Ušetříte

  • O tolik korun jsou letos v průměru levnější zájezdy na osobu u některých cestovek. Současně došlo u velkých kanceláří k výraznému snížení záloh buď na osobu, nebo na celý rodinný zájezd, zálohy jsou navíc vratné. Pohybují se od 900 do 1500 korun.

Negativní test také při přestupování na letišti
Dobrou zprávou pro cestovatele je, že i když ekonomická situace donutila téměř dvacet leteckých společností ukončit letos činnost, české cestovky mají v případě potřeby dostatečné „zásoby“ volných letadel u spolupracujících leteckých firem. „Na nebe se vrací dlouho uzemněný Boeing typu MAX. Smartwings, se kterými létáme, mají letounů dost,“ uklidňuje provozní ředitel Blue Style Ondřej Rušikvas.

S čím se ale cestovky potýkají, to jsou různě nastavená protiepidemická pravidla v leteckých firmách. Některé společnosti vyžadují negativní testy třeba i při přestupování. I proto se i v této branži čeká na očkování proti covidu-19. „Je to jedna z možností, lidé cestující do zahraničí by nemuseli absolvovat testování, stačilo by potvrzení o očkování,“ uvedl pro Českou televizi exministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Upozornil však, že záleží na tom, jak si pravidla nastaví jednotlivé země.

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy