metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Ilustrační foto, čištění zubů
Větší foto
Ilustrační foto, čištění zubů | foto: Profimedia.cz

Češi si špatně čistí zuby, kazů je hodně

20. března 2018  15:53 Kamila Hudečková, Metro.cz
Základem péče o chrup jsou pravidelné prohlídky u dentisty. Mezi nejčastější diagnózy v ordinacích stomatologů patří zubní kaz. Může za to plak, který se usazuje na zubech a dásních a postupně zubní sklovinu narušuje.

Usednete do zubařského křesla a modlíte se, aby při pravidelné prohlídce stomatolog nic nenašel. Lékař pečlivě zuby prohlíží a ejhle, v jedné ze spodních stoliček je kaz. Ach jo, už zase, řeknete si. A ještě vás lékař upozorní na odhalené krčky, od nichž není daleko k parodontóze. Takový scénář zažívá tisíce Čechů, se zubními kazy či problémy se zubními krčky se dnes potýká až osmdesát procent populace.

Nemůže za to jen nesprávná či nedostatečná zubní hygiena, ale například i postavení zubů, celková onemocnění nebo tvar zubů, který jejich dokonalé vyčištění zhoršuje, shodují se lékaři. Ale jsou to i další příčiny – genetická dispozice, složení slin, pohlaví, ale také strava – hlavně cukry. Riziko kazu z nesprávného jídelníčku spočívá zejména v příjmu takzvaných dodaných cukrů, tedy individuálně připravovaných nebo hotových slazených jídel a nápojů. Právě ty by se měly, zejména u dětí, omezit na minimum.

Pokud stomatolog objeví zubní kaz v počátku, má ještě šanci ho vyléčit. Jednou z možností je metoda ICON, při které se zubní kaz remineralizuje a tím se zastaví a vyléčí. Jedná se o speciální proceduru, kdy není třeba do zubu vrtat. Tato metoda má však jasně daná kritéria použití a u pokročilého stadia kazu ji nelze využít. Naopak je velmi účinná v případě, kdy je kaz malý a začíná se tvořit.

Velmi důležitou prevencí je správná péče o zuby, mezizubní prostory, dásně a celou dutinu ústní. Důležité je správně a pravidelně si čistit zuby, používat zubní nit, mezizubní kartáčky, ústní vodu, chodit na pravidelné prohlídky společně s dentální hygienou. Právě dentální hygiena by, kromě pravidelné dvouroční návštěvy stomatologa, měla být běžnou součástí péče o chrup. I na ni by vaše kroky měly dvakrát za rok zamířit. Sice se tato péče platí, počítejte s cenou od tisíc korun výše, ale vyplatí se.

Při samotné prohlídce stomatolog neřeší jen zuby, ale také dásně, zda se neobjevují první příznaky parodontózy, kdy se tvoří takzvané dásňové choboty, krčky zubů se odhalují a zuby přestávají v čelisti pevně držet. Právě preventivní prohlídky mnozí lidé zanedbávají a ke stomatologovi chodí, jen když mají nějaký problém. Stačí zanedbat zpočátku malou dírku v zubu, která časem může způsobit nenávratné škody. Ale i když vás nic nebolí, stomatolog může najít skrytý problém, který se projeví třeba až na rentgenu.

Pozor na sladkosti u dětí

  • Čeho se vyvarovat?
  • Nepodávejte dětem cukrem slazené nápoje v kojenecké lahvi večer před spaním a v průběhu noci.
  • Nenechte je popíjet sladké nápoje během dne příliš často. Když už na ně dojde, tak je lépe pít brčkem.
  • Nejméně škodlivá je konzumace sladkého s hlavním jídlem či těsně po něm.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule vyhání turisty. Nápis bránící ve vstupu do kostela svatého Jakuba pobuřuje

Cedule u sv. Jakuba.
vydáno 23. ledna 2019  9:12

Jak by se asi českým turistům líbilo, kdyby se nemohli podívat dovnitř památek v cizině? V tomto duchu se v posledních dnech nesou reakce řady Pražanů na...  celý článek

Kurz znakového jazyka. Řeč zní jen na začátku

Matěj Čipera a Klára Capoušková během lekce.
vydáno 23. ledna 2019  6:01

Redaktor deníku Metro se byl podívat, jak probíhá lekce, kde se mluví rukama.  celý článek

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám