metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 0 °C

Neděle, 20. ledna 2019. Svátek má Ilona.
Česká posádka Marek Tomíšek a David Kazda zcela vlevo.
Další 2 fotografie v galerii
Česká posádka Marek Tomíšek a David Kazda zcela vlevo. | foto: Metro.cz

Češi skončili třetí na EcoRun 1000 jezer

19. srpna 2018  14:40 Petr Holeček Metro.cz
Česká posádka Marek Tomíšek a David Kazda se finské soutěže v úsporné jízdě Suurajot EcoRun, která se jezdí na šotolinových tratích a používá podtitulek EcoRun 1000 jezer, zúčastnila již před rokem. Tehdy se spíše seznamovala s novým typem soutěže a místním převážně šotolinovým povrchem, takže příliš neuspěla.

Místo naftového auta nyní vsadili na alternativní pohon CNG. Letos poprvé totiž v této soutěži mohly, kromě aut na s benzinovým, naftovým a hybridním pohonem, startovat i vozy na stlačený zemní plyn a plug-in hybridy. A právě vozy na CNG se zařadily po bok hybridů na čelo absolutního pořadí. V první pětce skončily tři vozy na CNG a dva hybridy.

„I tyto výsledky ukazují, že pohon na CNG je jedním z pohonů budoucnosti, protože například v přepočtu na emise CO2 vyšly ze startovního pole nejlépe,“ říká Marek Tomíšek. Jelikož vozy na CNG tankovaly před soutěží u bioplynové stanice, ukazuje to i na možnosti v oblasti obnovitelných energií.

Třída CNG, ve které jeli čeští reprezentanti, byla velmi vyrovnaná. Dá se říci, že ji rozhodly penalizace. Česká posádka dosáhla druhé nejnižší spotřeby – 2,78 kg/100 km s vozem Škoda Octavia G-TEC, ale dostala tři procenta penalizaci za překročení rychlosti a posunula se na třetí místo.

Fotogalerie

Marek Tomíšek, který s vozem Škoda Octavia G-TEC do Finska přijel po vlastní ose (kromě trajektu z Tallinnu do Helsinek), po soutěži pokračoval v cestě s cílem dosáhnout polárního kruhu na CNG a dojet na toto palivo co nejdále na sever. Poslední možnost natankovat CNG totiž měl ve finském Oulu, dále směrem k polárnímu kruhu a za ním již žádná plnicí stanice není.

Jeho cestu můžete sledovat na Facebooku, zadejte heslo Efficient expeditions / Úsporné expedice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je ta Florenc, nebo ten Florenc? Deník Metro oslovil onomastika

Freska zlatého anděla – podle ní má místo název.
vydáno 19. ledna 2019  12:20

Starousedlíkům občas novější pojmenovávání vadí. Deník Metro sídlí na Andělu, nebo u Anděla? Redakce oslovila Pavla Štěpána, onomastika z Ústavu pro jazyk...  celý článek

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám