metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 23 °C

Pondělí, 6. července 2020. Den upálení mistra Jana Husa.
1
Větší foto
1 | foto: Ivo Kahún MAFRA

Češi skupují chaty a chalupy, pro dovolenou už jich je málo

30. června 2020  5:57 Pavel Urban Metro.cz
Ceny rekreačních objektů letí nahoru. Mnoho z nás je má i na důchod.

Chataření je po dlouhá desetiletí v tuzemsku silná disciplína. Po chatách či chalupách je v poslední době obrovská poptávka a pandemie koronaviru vše jen umocnila. Když během léta nebude v mnoha případech možné vyrazit do naší vysněné destinace do zahraničí, klid v chatce v přírodě bude častá náhrada.

Vyhledávané jsou především rekreační nemovitosti v blízkosti velkých měst či atraktivních horských oblastech. V průměru Češi dojíždějí na svoji chatu do sta kilometrů od bydliště.

Dražší a vyhledávanější
Ceny letí nahoru, za uplynulých pět let stouply o desítky procent. Za posledních několik týdnů to bylo v některých krajích klidně i o čtvrt milionu korun. Například v Praze stála chata podle portálu Sreality.cz ještě loni v květnu 32 tisíc korun na metr čtvereční, letos už to bylo 45 tisíc korun. To je nárůst o 41 procent. Zhruba o třetinu vyskočily ceny v Plzeňském kraji a na Vysočině. Hledání v kategorii chaty a chalupy za jediný rok stouplo na uvedeném portálu téměř o polovinu. Jenže objektů k prodeji je stále méně a poptávka tak nabídku převyšuje.

Hypotéka na chatu?

  • Rekreační objekt musí stát na vlastním pozemku. Je dobré zjistit i vlastníka přístupové cesty.
  • Pokud se k chalupě či chatě dostáváte přes cizí pozemky nebo lesy, vyžadují banky souhlasy jejich majitelů nebo sjednání věcného břemene jízdy a chůze. Majitelé okolních pozemků nemusí na požadavek přistoupit.
  • Pozor musíte dát už při výběru nemovitosti. Ne každou přijme banka do zástavy. 
  • „Aby mohla rekreační nemovitost sloužit jako zástava, musí být splněno několik podmínek. V první řadě musí mít kupovaný objekt přidělené evidenční nebo popisné číslo. Chaty mají obvykle pouze evidenční číslo. Chalupy, což jsou venkovská stavení, mají přiděleno číslo popisné,“ vysvětluje hypoteční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Podle Hany Kořínkové, manažerky týmu inzertních služeb Sreality.cz, za větším zájmem o rekreační nemovitosti stojí i důsledky koronavirové epidemie. „Většina lidí bude letos trávit dovolenou v České republice a ti, kdo mají volné finanční prostředky, se poohlížejí po vlastním objektu k rekreaci,“ uvádí Kořínková.

Váhají s dovolenou
V tomto kontextu je pozoruhodné, že podle průzkumu cestovního portálu Skrz.cz více než polovina Čechů stále neví, kde bude v následujících týdnech trávit letní dovolenou. Podle ředitele portálu Matěje Dvorského v prodejích postupně převládá poptávka po hotelech na úkor penzionů a chat. „To může být dáno nabídkou, protože chaty se téměř vyprodaly již během jara. Ale taky to může znamenat, že už se lidé tolik nebojí a klidně se ubytují ve větším zařízení,“ míní Dvorský. Češi chtějí ve velké míře trávit dovolenou v tuzemsku i proto, že hodlají podpořit místní ekonomiku. Někteří naopak stále čekají, kam bude možné jet k moři.

Odjet z města do přírody
Podle realitních makléřů si chaty a chalupy v Česku pořizují nejčastěji rodiny s dětmi a také starší generace, která plánuje prožít důchod mimo město.

Ostatně z průzkumu Poštovní spořitelny vyplývá, že 57 procent Čechů by nejraději trávilo penzi na vlastní chatě či chalupě. Takový objekt vlastní každý druhý účastník průzkumu.

„Obliba rekreačních zařízení je nejpatrnější u obyvatel hlavního města. Ti je navštěvují typicky o víkendech zejména kvůli přírodě, klidnějšímu prostředí a volnočasovým aktivitám,“ uvedl ředitel Poštovní spořitelny Přemysl Hanzelka. Příroda a třeba zahradničení jsou pro mnohé velkou úlevou a relaxací.

Více než polovina Čechů vyráží na chatu nebo chalupu pravidelně téměř každý víkend. Dvanáct procent tam už dokonce trvale žije. Především oddechem tráví čas na chatě nebo chalupě čtvrtina lidí, polovina pak uvádí, že tam rovnoměrně pracuje a odpočívá. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RESTART: Je potřeba udělat technické obory víc sexy, říká investor Marek Moravec

Marek Moravec Restart
vydáno 6. července 2020  14:44

Patří mezi čtyři partnery investičního fondu Nation 1, který podporuje technologické firmy v jejich úplných začátcích. Marek Moravec studoval na Oxfordu a...  celý článek

Nejsilnějším pivem na světě je Snake Venom, nejprodávanější je Sněhová vločka

Petr David v akci
vydáno 6. července 2020  7:24

Pivo, to je nejen česká perla. Vydejte se s námi za pivními zajímavostmi a perličkami.  celý článek

Zažili jsme parádní mejdan na Manhattanu. Leží kousek od Třeboně

Míra býval lešenář. Už dávno je ale v důchodu a v kšiltovce New York je prostě... Magazín
vydáno 5. července 2020  5:19,  aktualizováno  9:12

Měla to být reportáž o tom, jak jsme za jediný den navštívili několik míst v Česku, která mají světový název. Místo toho je tenhle text o lidech, jež nám...  celý článek

Na našem území vařili pivo už Keltové, avšak chmelení piva se připisuje Slovanům

Když si objednáte Budvar, máte jistotu, že jde o originál z Českých Budějovic.
vydáno 4. července 2020  15:08

V Česku mají tradici velké i malé pivovary.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám