metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Platba mobilem s NFC
Větší foto
Platba mobilem s NFC | foto: MasterCard

Češi stále častěji platí mobilem

18. září 2019  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.

Česko patří mezi evropské průkopníky moderních finančních transakcí. Nadnárodní firmy, například Mastercard, si zde předem testují oblibu novinek při placení. Většina bank se shoduje, že Češi stále více platí v obchodech místo kartami mobilem. Finanční instituce zjišťují, že to navíc není doména pouze mileniálů nebo generací, které už převážně vyrůstaly s internetem. Internetové, bezdotykové a také mobilní placení zvládají běžně i lidé ve vyšších seniorských kategoriích.

„Jednu čtvrtinu všech plateb přes mobil uskuteční lidé ve věku nad šedesát let,“ říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. Je to kolem šedesáti tisíc lidí. „Celkový počet našich klientů, kteří přímo přes mobil platí útraty v obchodech, nakupují na internetu či platí účty prostřednictvím telefonu, se pohybuje kolem 650 tisíc,“ dodává. Do dvou až tří let banka očekává, že se počet takto platících klientů zdvojnásobí.

Stejnou oblibu mobilního placení potvrzuje také Filip Zavřel, vedoucí každodenních služeb Air Bank. „Stejně jako si Češi oblíbili bezkontaktní platby, podobně jsou na tom i při platbách přímo chytrým telefonem u pokladen,“ říká Zavřel. V této bance využívá takovou službu více než 70 tisíc jejích klientů. Například přes vlastní bankovní aplikaci pro mobilní telefony, který Air Bank spustila již loni, utratili Češi kolem 1,3 miliardy. Oblibu uvedených plateb dokazují i statistiky dalších českých bank.

Platíme hodinkami

91

  • Více než devadesát procent Čechů využívá chytrý telefon. Aplikace umožňující přes mobil přímé platby u pokladen využívá každý třetí Čech.
  • Podle společnosti Mastercard přibývá i těch, kteří platí v obchodech chytrými hodinkami (hodinky jsou propojené s mobilem nebo mají samostatnou SIM kartu a napojení na internet). Jedná se o každého desátého platícího.

Ty evidují klesající zájem Čechů o platby ze stolních počítačů a notebooků. Pokud se porovná počet všech plateb přes počítače a přes mobily, chytré telefony pomalu válcují „písíčka“. „U nás je to přibližně padesát na padesát,“ uvádí Hrubý z České spořitelny. Přes stolní počítače se stále platí vyšší částky, třeba faktury mezi firmami. V drobných platbách, jako je útrata v restauraci, v obchodech či při nákupu jízdenek a vstupenek začínají převažovat mobily. Trend popisuje i Michal Teubner, mluvčí Komerční banky. Jejími klienty jsou hlavně velké firmy, i zde pociťují nástup mobilů. „Z celkového počtu plateb je měsíčně realizováno mobilním telefonem už 6,5 procenta,“ řekl deníku Metro Teubner.

Bezstarostní

  • Antivirovou ochranu a hesla obnovují Češi jen zřídka.
  • Hlídáme si alespoň přihlašovací údaje k bankovním účtům. Devět z deseti lidí by je nikomu nesdělilo, dokonce ani partnerovi.
  • Osmdesát procent uživatelů mobilního bankovnictví považuje za nejbezpečnější potvrzení platby otisk prstu.

Komentáře

Hlavní zprávy

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
vydáno 18. října 2019  15:50

Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi...  celý článek

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 18. října 2019  9:59

Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.  celý článek

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

Festival Deskohraní
vydáno 18. října 2019  5:34

Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.  celý článek

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám