metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 18 °C

Úterý 6. června 2023. Svátek má Norbert
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Češi svým bankám věří, mění je jen výjimečně

  14:43
Lidé se o své vklady nebojí. I proto, že bankovní sektor už dlouho nepostihl žádný skandál.

O tom, že by změnila banku, uvažuje necelá třetina Čechů. K praktické „migraci“ ale přistoupí pouhé procento ze všech lidí, kteří mají v Česku bankovní konto. Se službami finančních institucí jsme totiž v posledních pěti letech, až na výjimky, spokojení.

„Ukázalo se, že vstup menších a vznik nových bank na český trh před několika lety vytvořil konkurenční prostředí, které přinutilo starší a velké banky, aby srovnaly krok,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA). Podle nejnovějšího průzkumu ČBA mezi zhruba tisícovkou respondentů vyšlo najevo, že podmínky, které jednotlivé finanční instituce nabízejí, se od sebe příliš neliší. I to je důvod, proč od uvažovaného přechodu k jiné bance nakonec většina z nás upustí.

„Lidé řeší nespokojenost spíš tím, že si pořídí ještě jeden účet, právě u konkurence,“ připomíná Helena Zavázalová, poradkyně ČBA, která průzkum zpracovávala. Ukázalo se například, že lidé by rádi využívali svou banku nejen pro uložení peněz. „Byli by rádi, kdyby mohli do banky přijít pro kvalifikovanou radu nebo pomoc třeba kvůli právnímu poradenství či zpracování daní,“ upřesňuje Zavázalová.

Jsme spokojení, ale...

  • I když jsou Češi s bankami spokojení, výhrady mají.
  • Na první místě by si lidé (30 procent v průzkumu ČBA) přáli nižší poplatky. Vedení účtu bez poplatků však nabízí většina bank.
  • Asi desetina klientů by uvítala ještě větší počet bankomatů. Nejvíc jich mají ČSOB (asi 1800) a Česká spořitelna (asi 1300). Nejméně jich má Oberbank (11).

Mezi další služby, které by zákazníci uvítali, patří například místní poplatky ze psů, platby energií nebo pojištění. Pojistky banky sice už nabízejí, ale jedná se o pojištění jejich produktů, jako jsou půjčky a hypotéky. „To jenom dokazuje důvěryhodnost bank, že jsou lidé ochotni jim svěřit i další finanční záležitosti,“ dodává Staňura. Důvodem je podle něho i fakt, že se výrazně zpřísnil státní dohled nad bankami a také už hodně dlouho žádná banka nezkrachovala. Ve Fondu pojištění vkladů je teď kolem čtyřiceti miliard korun. Peníze na účtech jsou pojištěny až do výše sto tisíc eur, to je asi dva a půl milionu korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek