metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Češi svým bankám věří, mění je jen výjimečně

  14:43
Lidé se o své vklady nebojí. I proto, že bankovní sektor už dlouho nepostihl žádný skandál.

O tom, že by změnila banku, uvažuje necelá třetina Čechů. K praktické „migraci“ ale přistoupí pouhé procento ze všech lidí, kteří mají v Česku bankovní konto. Se službami finančních institucí jsme totiž v posledních pěti letech, až na výjimky, spokojení.

„Ukázalo se, že vstup menších a vznik nových bank na český trh před několika lety vytvořil konkurenční prostředí, které přinutilo starší a velké banky, aby srovnaly krok,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA). Podle nejnovějšího průzkumu ČBA mezi zhruba tisícovkou respondentů vyšlo najevo, že podmínky, které jednotlivé finanční instituce nabízejí, se od sebe příliš neliší. I to je důvod, proč od uvažovaného přechodu k jiné bance nakonec většina z nás upustí.

„Lidé řeší nespokojenost spíš tím, že si pořídí ještě jeden účet, právě u konkurence,“ připomíná Helena Zavázalová, poradkyně ČBA, která průzkum zpracovávala. Ukázalo se například, že lidé by rádi využívali svou banku nejen pro uložení peněz. „Byli by rádi, kdyby mohli do banky přijít pro kvalifikovanou radu nebo pomoc třeba kvůli právnímu poradenství či zpracování daní,“ upřesňuje Zavázalová.

Jsme spokojení, ale...

  • I když jsou Češi s bankami spokojení, výhrady mají.
  • Na první místě by si lidé (30 procent v průzkumu ČBA) přáli nižší poplatky. Vedení účtu bez poplatků však nabízí většina bank.
  • Asi desetina klientů by uvítala ještě větší počet bankomatů. Nejvíc jich mají ČSOB (asi 1800) a Česká spořitelna (asi 1300). Nejméně jich má Oberbank (11).

Mezi další služby, které by zákazníci uvítali, patří například místní poplatky ze psů, platby energií nebo pojištění. Pojistky banky sice už nabízejí, ale jedná se o pojištění jejich produktů, jako jsou půjčky a hypotéky. „To jenom dokazuje důvěryhodnost bank, že jsou lidé ochotni jim svěřit i další finanční záležitosti,“ dodává Staňura. Důvodem je podle něho i fakt, že se výrazně zpřísnil státní dohled nad bankami a také už hodně dlouho žádná banka nezkrachovala. Ve Fondu pojištění vkladů je teď kolem čtyřiceti miliard korun. Peníze na účtech jsou pojištěny až do výše sto tisíc eur, to je asi dva a půl milionu korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

vydáno 22. března 2023  10:16

Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství...  celý článek

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

vydáno 22. března 2023  5:59

Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.  celý článek