metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 30 °C

Středa, 19. června 2019. Svátek má Leoš.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Češi svým bankám věří, mění je jen výjimečně

28. března 2019  14:43 Pavel Hrabica Metro.cz
Lidé se o své vklady nebojí. I proto, že bankovní sektor už dlouho nepostihl žádný skandál.

O tom, že by změnila banku, uvažuje necelá třetina Čechů. K praktické „migraci“ ale přistoupí pouhé procento ze všech lidí, kteří mají v Česku bankovní konto. Se službami finančních institucí jsme totiž v posledních pěti letech, až na výjimky, spokojení.

„Ukázalo se, že vstup menších a vznik nových bank na český trh před několika lety vytvořil konkurenční prostředí, které přinutilo starší a velké banky, aby srovnaly krok,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA). Podle nejnovějšího průzkumu ČBA mezi zhruba tisícovkou respondentů vyšlo najevo, že podmínky, které jednotlivé finanční instituce nabízejí, se od sebe příliš neliší. I to je důvod, proč od uvažovaného přechodu k jiné bance nakonec většina z nás upustí.

„Lidé řeší nespokojenost spíš tím, že si pořídí ještě jeden účet, právě u konkurence,“ připomíná Helena Zavázalová, poradkyně ČBA, která průzkum zpracovávala. Ukázalo se například, že lidé by rádi využívali svou banku nejen pro uložení peněz. „Byli by rádi, kdyby mohli do banky přijít pro kvalifikovanou radu nebo pomoc třeba kvůli právnímu poradenství či zpracování daní,“ upřesňuje Zavázalová.

Jsme spokojení, ale...

  • I když jsou Češi s bankami spokojení, výhrady mají.
  • Na první místě by si lidé (30 procent v průzkumu ČBA) přáli nižší poplatky. Vedení účtu bez poplatků však nabízí většina bank.
  • Asi desetina klientů by uvítala ještě větší počet bankomatů. Nejvíc jich mají ČSOB (asi 1800) a Česká spořitelna (asi 1300). Nejméně jich má Oberbank (11).

Mezi další služby, které by zákazníci uvítali, patří například místní poplatky ze psů, platby energií nebo pojištění. Pojistky banky sice už nabízejí, ale jedná se o pojištění jejich produktů, jako jsou půjčky a hypotéky. „To jenom dokazuje důvěryhodnost bank, že jsou lidé ochotni jim svěřit i další finanční záležitosti,“ dodává Staňura. Důvodem je podle něho i fakt, že se výrazně zpřísnil státní dohled nad bankami a také už hodně dlouho žádná banka nezkrachovala. Ve Fondu pojištění vkladů je teď kolem čtyřiceti miliard korun. Peníze na účtech jsou pojištěny až do výše sto tisíc eur, to je asi dva a půl milionu korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nechtějte po mně, abych udělala Lízu Simpsonovou, říká muzikálová herečka

Ivana Korolová
vydáno 19. června 2019  13:37

V nakažlivém rytmu svižného elektropopu jí přibývají hlasy v hitparádách i počty zhlédnutí vydařených klipů. Ivanu Korolovou zkrátka už nebudeme znát...  celý článek

Vyhrajte báječnou cestu pro dva a leťte ještě ten samý den

Amsterdam
vydáno 19. června 2019  10:51

Jste dost akční? Máte rádi bláznivé nápady? Pak je tato soutěž pro vás jako dělaná. Sbalit kufr a přijít na určené místo v daný den není tak těžké....  celý článek

Pozor na křeče při plavání i nebezpečné skoky do vody

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  16:28

Léto začíná a aktivity s ním spojené, jako je jízda na kole, plavání či turistika, jsou v plném proudu. Pohyb je skvělou volbou, avšak tradičně s sebou...  celý článek

Tuzemský zaměstnanec je za hubičku. Pro svět stále zůstáváme levnou montovnou

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  13:44

Česká republika obsadila v celoevropském žebříčku agentury ManPower, který mapoval země ideální pro podnikání, jedenácté místo. Náš trh práce je pro...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám