metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Úterý, 27. července 2021. Svátek má Věroslav.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Češi utíkají na svátky za teplem nebo na poslední sníh

  16:45
Nemrskáme, cestujeme. Místo dodržování zvyků předků balíme kufry a jedeme pryč.

Během velikonočních svátků zamíří Češi na dovolenou, nejčastěji do Egypta. „Tam stráví Velikonoce bezmála třicet procent turistů,“ uvádí Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia. Rovných jedenáct procent cestovatelů si ve svátečním čase zase užije termální lázně v Maďarsku a desetina klientů této agentury volí rekreaci v tuzemsku. Zájem je také o lyžování v italských a rakouských Alpách nebo o eurovíkendy v Paříži.

„Průměrná cena pobytu v Egyptě činí necelých šestnáct tisíc tisíc korun na osobu,“ upřesňuje Řezníčková a dodává, že nejčastěji si Češi Velikonoce prodlouží a také letos pojedou na osmidenní dovolenou. Budou přitom bydlet většinou ve čtyřhvězdičkovém hotelu se stravováním all inclusive. Důvodem obliby Egypta mezi českými cestovateli je stabilní počasí, servis na skvělé úrovni i dobrá doletová vzdálenost.

Za teplem vyrážejí čeští cestovatelé také do Spojených arabských emirátů, tam jich ale jezdí kolem šesti procent. Seznam nejoblíbenějších zemí s velikonočními pobyty u moře uzavírají Kanárské a Kapverdské ostrovy.

Našinci však nezanevřeli ani na pobyty v České republice. Na jižní Moravě, v Krkonoších a v jižních Čechách jich oslaví Velikonoce deset procent. Nejaktivnější jedinci ale míří do lyžařských center v Itálii a Rakousku. Zatímco většina sjezdovek v Česku je už zavřená, právě na alpských ledovcích panují stále skvělé lyžařské podmínky i v půlce dubna. Proto je stále velký zájem o pobyty ve vyhlášených střediscích. „Do Itálie a Rakouska už v těchto dnech míří necelá desetina klientů,“ říká Řezníčková. Přibližně stejný počet turistů si letos zajistil návštěvu Paříže.

Nejdelší velikonoční volno si v Evropě užijí Dánové

  • Česká republika patří od roku 2016 mezi země, které mají o Velikonocích volno v pátek i v pondělí.
  • Podobně jako Česko je na tom Německo, Slovensko, Velká Británie, Švýcarsko, Rumunsko, Řecko, Kypr nebo Lotyšsko.
  • V Německu je dokonce předepsáno, že Velký pátek se má jakožto připomínka Kristova ukřižování ctít jako „tichý den“. V řadě spolkových zemí platí zákaz tance nebo veřejné zábavy. Existuje i seznam filmů, které nejsou vhodné pro promítání v kinech.
  • Hodně prodloužený víkend si užijí v Dánsku, na Islandu, v Norsku a ve Španělsku. „Státní svátek se tam slaví na Zelený čtvrtek, Velký pátek i Velikonoční pondělí,“ vypočítává Adéla Denková z Evropy v datech. Finové mají jako státní svátek jen Velký pátek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Odpálený most zlobil D11. Vše komplikoval „dobře utajený“ kabel vysokého napětí

vydáno 27. července 2021  6:13,  aktualizováno  10:28

Trosky zdemolované stavby silničáři uklidili o den a půl později. Uvnitř to vypadalo jinak než v dokumentaci, kterou měli silničáři k dispozici.  celý článek

Komerční sdělení

Vzhůru na lov! Jaké lovecké oblečení a vybavení by vám nemělo chybět?

vydáno 27. července 2021

Lovíte různá zvířata a pohybujete se fakticky neustále v lese? Pak zcela jistě víte, že byste se měli řádně obléct a vzít s sebou vhodnou výbavu. Vždyť v...  celý článek

Konec narkomanů na Andělu? Praha je dlouhodobě přehlíží

vydáno 26. července 2021  18:58

V Praze 5 jsou dvě ze tří pražských kontaktních center pro závislé. Zásahy policistů v civilu ovoce zatím ale nepřinášejí.   celý článek

Nákladní loď uveze běžně tolik, co čtyřicet kamionů, říká šéf Ředitelství vodních cest

vydáno 26. července 2021  5:09

Je to už taková letní klasika. Silnice jsou plné uzavírek a kolony kamionů se táhnou i několik kilometrů. Co s tím?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám