metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Policejní vrtulník EC-135 využívaný pro leteckou záchrannou službu pro Prahu a
Větší foto
Policejní vrtulník EC-135 využívaný pro leteckou záchrannou službu pro Prahu a Středočeský kraj | foto: Letecká služba PČR

Češi začali školit Číňany

21. června 2018  8:33 Marek Hýř Metro.cz
Výcvik zdravotníků z čínských měst probíhá v Praze.

Česko prohlubuje spolupráci s Čínou. Pražští záchranáři už několik měsíců pomáhají se zavedením letecké záchranky v Šanghaji, Pekingu i ve městě Tchien-ťin. V těchto dnech navíc probíhá trénink čínských lékařů přímo v Česku.

„Výcvik žádným způsobem neomezuje běžný provoz letecké výjezdové skupiny. Naši letečtí záchranáři a lékaři jsou připraveni pomáhat stejně jako dosud. Dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu,“ říká Petr Kolouch, ředitel pražské záchranné služby. Podle něj je spolupráce prospěšná i pro Česko. „Naši lektoři mají možnost konfrontovat své zkušenosti a znalosti na mezinárodním poli a získat i jiný pohled na svou práci,“ myslí si Kolouch.

Dlouhodobý trénink má přispět k tomu, aby v čínských městech vznikla do tří let letecká výjezdová skupina po vzoru té pražské, která má za sebou přes 30 let provozu bez jediné nehody. Pro Česko je projekt výjimečný také tím, že při výběru vhodného místa pro výcvik dostala česká metropole přednost před Římem. Celkem by českými záchrannými složkami mělo být vyškoleno zhruba sto čínských záchranářů.

Peking chce vyškolit letecké záchranáře co nejrychleji. V hlavním městě Čínské lidové republiky se totiž v roce 2022 budou konat zimní olympijské hry, vedení města proto chce své záchranáře připravit i na možné letecké zásahy.

Čínští lékaři nejsou v Česku poprvé. Už loni si „osahali“ unikátního Golema, tedy vůz, který záchranka používá v případě hromadného neštěstí a také při větších akcích, jako jsou například oslavy příchodu nového roku.

Čeští letečtí záchranáři kromě spolupráce s čínskými kolegy také několik týdnů testují novinku. Od začátku června disponuje vrtulník Letecké záchranné služby Královéhradeckého kraje přenosnou transfuzní jednotkou. Ta umožňuje podat krevní transfuzi hned po příletu na místo nehody. Na čísla, která potvrdí účinnost metody, se zatím čeká, nicméně podle lékařů to přinese přinejmenším zkvalitnění léčby. Podobné zařízení má už česká armáda na misi v Afghánistánu. Krev se udržuje při teplotě 4 stupně Celsia a v případě potřeby se musí velmi rychle ohřát na tělesnou teplotu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík skončil na Mistrovství světa v loňském roce v řecké Spartě na 9....
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám