metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 15 °C

Sobota, 8. května 2021. Den vítězství.

Větší foto
Bananagrams | foto: Metro.cz

Češi zbožňují „hádací“ hry. Vyplatí se znát gramatiku

  15:00
Vysedáváme u televizních kvízů, luštíme křížovky a nejrůznější testy. Je to pro nás zábava i poučení.

Bananagrams je rychlá hra se slovy, určená pro všechny milovníky luštění, češtiny a vtipu. Vejde se do malého zavazadla kamkoli na cesty nebo do přírody, samozřejmě ji můžete jednoduše hrát také doma. Nepotřebujete tužku a zápisník jako u jiných her, dokonce nemusíte postupovat podél pevně stanoveného plánu, a navíc hrají všichni hráči současně. Na nic a na nikoho se nečeká, nikdo se nepřeskakuje ani nevylučuje!

Budete hrát sami za sebe a soupeřit v podstatě také se sebou. Podaří se vám z paměti vylovit i polozapomenutá slova a rozšířit si tak slovní zásobu. Pro případné chytrolíny, kteří si rádi slova vymýšlejí, jedno varování: všechna slova musí odpovídat pravidlům českého pravopisu. Kdybyste chtěli uplatnit novotvary typu nosočistič nebo zloprcek, máte smůlu. Vyloučena jsou vlastní jména.

Celosvětový bestseller
Když se řekne Bananagrams, znamená to jednoduše dynamickou hru, která se v podstatě nikdy neopakuje a vždy spolehlivě pobaví. Díky tomu se stala celosvětovým bestsellerem. Banán s písmenky, který vypadá jako žlutý penál, je tak skladný a jednoduchý, že se vejde do jakéhokoli zavazadla a vždy spolehlivě vyplní dlouhou chvíli při čekání na letišti, v restauraci nebo v deštivém počasí na táboře. Genialita hry spočívá v neomezené spoustě obměn. Nemusíte rozbalit herní plán a mechanicky posunovat figurku podle toho, jaké náhodné číslo vám padne na hrací kostce. Nic takového vám nehrozí. Ze žlutého banánu si vždy vytáhnete překvapení v podobě jiných písmen. Musíte být samozřejmě stále aktivní a ve střehu, přemýšlet, jaké sestavit slovo a jak ho zkombinovat s ostatními, která máte ve své mřížce.

Banány do hospody smějí
Číšník nemiluje ty, kteří si přinesou vlastní potraviny. Ale tohle ovoce do koše nevyhodí. Zvláště když čekáte na objednávku a pořád nic nenesou. Pak si zkraťte dobu čekání hrou Banány v kavárně. Přece jen jste na místě, kde jsou malé stolky, takže si hru přizpůsobíte. Otevřený banán s písmeny nechte na stole a každý si vezměte 21 písmen. Písmena opět můžete vyměňovat, ale v podstatě vše probíhá v úspornějším režimu. Jen dejte pozor, aby obsluha nechtěla hrát také, protože tato písmenková hra je vysoce návyková a chytlavá a vy byste se své objednávky nemuseli nikdy dočkat. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy