metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Neděle, 13. června 2021. Svátek má Antonín.

Větší foto
Plakát filmu Dubček | foto: Rozhlas a televízia Slovenska/Česká televize

Česká televize připomene srpen 1968. Na programu je i film Dubček

  6:55
V srpnu roku 1968 informovala Československá televize z provizorních studií do poslední chvíle o postupu vojsk Varšavské smlouvy při okupaci Československa. Po padesáti letech nabídne reflexi tehdejších událostí Česká televize v souboru unikátních dokumentů, zpravodajskou rekonstrukcí i televizním programem z roku 1968.

V den výročí, 21. srpna, uvede ČT na svém prvním programu ve 20 hodin premiéru filmu Dubček. První hraný snímek o politikovi, který je pevně svázán s pražským jarem, je podán formou retrospektivy a začíná osudnou cestou Alexandera Dubčeka do Prahy roku 1992, během níž vzpomíná na přelomové události svého života. Film pokrývá tři fáze Dubčekova života, rok 1968, život ve společenské izolaci a později po roce 1989. 

„Překvapilo mě, jak málo jsem před studiem historických pramenů věděl o událostech roku 1968. Bylo pro mě důležité si osobu Dubčeka bezvýhradně obhájit. Lidsky, protože politicky to pro mě bylo velmi komplikované,“ říká představitel titulní role Adrian Jastraban.

Už v noci z 20. na 21. srpna začne ČT vysílat pořad Dnes před 50 lety, který formou zpravodajských vstupů zpřítomní srpnové události v odpovídající chronologické posloupnosti. „Vysílání uzavře hlavní večerní zpravodajský pořad, pro nějž máme připraveny nejen příběhy, které zasadí události do souvislostí, ale také mnoho přímých svědků. Pracujeme i s dobovými záběry, z nichž některé jsou málo známé,“ říká moderátor Jakub Železný.

Soubor dokumentárních projektů, kterými ČT připomene srpnové události, zasazuje okupaci do širokého kontextu změn tehdejší společnosti. Na půdorysu příběhů jedenácti žijících pamětníků – mezi nimi i režiséra Jiřího Menzela – a jejich fotografií zpřítomňuje konec pražského jara pětidílný cyklus Ten okamžik. Cyklus doplňuje dokument režiséra Zdeňka Tyce Můj osmašedesátý. 

Projekty k okupaci v ČT

Unikátní filmy i dokumenty.

  • Průběh okupace v moravskoslezské metropoli mapuje dokument Ostravské jaro 1968. Koprodukční projekt ČT Okupace očima okupantů nabídne pět pohledů na srpnové události z pěti zemí.
  • Osobní optikou na srpen ’68 nahlíží film Můj neznámý vojín režisérky Anny Kryvenko.
  • Na webu totostoleti.cz vzniká archivní počin TV program 1968. V něm je věrně zrekonstruováno tehdejší vysílání.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Pankráci vznikne pamětní deska, která tu už nějaký čas existuje

PRAHA? AHA!
vydáno 13. června 2021  11:12,  aktualizováno  13:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám