metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 13 °C

Úterý, 19. února 2019. Svátek má Patrik.
Plakát filmu Dubček
Větší foto
Plakát filmu Dubček | foto: Rozhlas a televízia Slovenska/Česká televize

Česká televize připomene srpen 1968. Na programu je i film Dubček

15. srpna 2018  6:55 Metro.cz
V srpnu roku 1968 informovala Československá televize z provizorních studií do poslední chvíle o postupu vojsk Varšavské smlouvy při okupaci Československa. Po padesáti letech nabídne reflexi tehdejších událostí Česká televize v souboru unikátních dokumentů, zpravodajskou rekonstrukcí i televizním programem z roku 1968.

V den výročí, 21. srpna, uvede ČT na svém prvním programu ve 20 hodin premiéru filmu Dubček. První hraný snímek o politikovi, který je pevně svázán s pražským jarem, je podán formou retrospektivy a začíná osudnou cestou Alexandera Dubčeka do Prahy roku 1992, během níž vzpomíná na přelomové události svého života. Film pokrývá tři fáze Dubčekova života, rok 1968, život ve společenské izolaci a později po roce 1989. 

„Překvapilo mě, jak málo jsem před studiem historických pramenů věděl o událostech roku 1968. Bylo pro mě důležité si osobu Dubčeka bezvýhradně obhájit. Lidsky, protože politicky to pro mě bylo velmi komplikované,“ říká představitel titulní role Adrian Jastraban.

Už v noci z 20. na 21. srpna začne ČT vysílat pořad Dnes před 50 lety, který formou zpravodajských vstupů zpřítomní srpnové události v odpovídající chronologické posloupnosti. „Vysílání uzavře hlavní večerní zpravodajský pořad, pro nějž máme připraveny nejen příběhy, které zasadí události do souvislostí, ale také mnoho přímých svědků. Pracujeme i s dobovými záběry, z nichž některé jsou málo známé,“ říká moderátor Jakub Železný.

Soubor dokumentárních projektů, kterými ČT připomene srpnové události, zasazuje okupaci do širokého kontextu změn tehdejší společnosti. Na půdorysu příběhů jedenácti žijících pamětníků – mezi nimi i režiséra Jiřího Menzela – a jejich fotografií zpřítomňuje konec pražského jara pětidílný cyklus Ten okamžik. Cyklus doplňuje dokument režiséra Zdeňka Tyce Můj osmašedesátý. 

Projekty k okupaci v ČT

Unikátní filmy i dokumenty.

  • Průběh okupace v moravskoslezské metropoli mapuje dokument Ostravské jaro 1968. Koprodukční projekt ČT Okupace očima okupantů nabídne pět pohledů na srpnové události z pěti zemí.
  • Osobní optikou na srpen ’68 nahlíží film Můj neznámý vojín režisérky Anny Kryvenko.
  • Na webu totostoleti.cz vzniká archivní počin TV program 1968. V něm je věrně zrekonstruováno tehdejší vysílání.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nepopírám, že být ženou ve světě rock´n´rollu má někdy své výhody, říká Morella z Gaia Mesiah

Gaia Mesiah
vydáno 18. února 2019  14:20

Po dlouhých jedenácti letech se na hudební scénu vrací crossoverová kapela Gaia Mesiah. Zítra v Praze pokřtí své nové album Excellent Mistake. „Tahle...  celý článek

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám