metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Luboš KratochvíliDNES.cz

České chaty podražily, nejvíce ty v horách

7. června 2018  11:55 Marek Hýř Metro.cz
Národ chalupářů už nechce o víkendu makat. Lidé hledají klid ve zrekonstruovaných domečcích.

Nejen byty, v Česku podražují i chaty a chalupy. A rozhodně nejde o malé částky. Jejich ceny v oblíbených rekreačních lokalitách vzrostly za poslední tři roky až o 40 procent.

„Na základě uskutečněných prodejů lze konstatovat, že ceny poskočily o 30 až 40 procent směrem vzhůru. Jako příklad můžu uvést chatu v Třebechovicích pod Orebem, která byla v roce 2015 prodána za 500 tisíc korun. Dnes by byl srovnatelný objekt prodejný za cenu o 150 až 200 tisíc vyšší,“ přibližuje Jan Kubíček, vedoucí pobočky společnosti M&M reality v Hradci Králové.

Vůbec nejvyšší nárůst zaznamenaly některé horské oblasti a také nejoblíbenější chatařské lokality s dobrou dostupností z Prahy a Brna. Konkrétně jde o údolí Berounky a Posázaví. Lákavé jsou pro Čechy ale i hory jako Krkonoše nebo Šumava. Většina budoucích chalupářů si snaží najít nemovitost, ke které se z domova dostanou nejdéle za hodinu.

Zpohodlnění je znát také na činnostech, za kterými lidé o víkendu jezdí. Kutilství a zahradničení jsou v posledních letech na ústupu. „Klienti chtějí nemovitosti ve stavu, který je vhodný pro okamžité užívání. Největší zájem je tak o ty opravené. Nechtějí trávit svůj volný čas rekonstrukcemi či stavbou. Chtějí se vyhnout nejrůznějším potížím například se špatnou střechou, vlhkostí nebo narušenými základy,“ říká Štěpán Gjurič, výkonný ředitel realitní sítě Century 21, a dodává: „Dnešní chataři a chalupáři vyhledávají především klid a místo pro relaxaci.“ Navíc někteří majitelé venkovských domečků mají chalupu dokonce jako investici.

Zájem Čechů o rekreační objekty byl vždy výrazný. V posledních letech ale realitní kanceláře sledují jeho strmý nárůst. Někteří lidé mají víc peněz, a tak se po domku v přírodě poohlížejí, jiní chtějí naopak levnou dovolenou, proto si na týden pronajmou chalupy. Je tu i část lidí, která stále nevěří nestabilní situaci v zahraničí a dovolenou v Česku na chalupě bere jako jedinou bezstarostnou variantu. S tím souvisí i rostoucí ceny chalup.

Kupují je mladí

370

  • O tolik tisíc korun za posledních pět vzrostla v průměru cena českých chalup a chat. Vyplývá to ze statistik realitní společnosti Re/Max.

10

  • Také tolik milionů může stát luxusní chata s wellness. Společnost Re/Max takových chat loni prodala už několik. V nabídce jsou však také malé chatičky za 200 tisíc korun.

30–40

  • Právě tato věková skupina stále častěji shání vlastní chatu. Věk zájemců o její koupi se neustále snižuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám