metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Neděle, 18. dubna 2021. Svátek má Valérie.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

České děti jsou líné, tělocvik ale údajně milují

  11:50
Děti, které se nerady hýbají, jsou nešikovné, nezvládají často ani obyčejný kotoul. Stávají se tak terčem posměchu šikovnějších vrstevníků.

K překvapivému zjištění došel Český olympijský výbor, když zpovídal školáky, který předmět mají nejraději. Vyšlo mu, že přes osmdesát procent dětí v základních školách má nejraději tělesnou výchovu. Až na druhém místě skončila matematika a třetí výtvarná výchova.

Průzkum však organizoval olympijský výbor v rámci sportovních akcí, tedy jen mezi dětmi, které se aktivně účastní sportovních aktivit. Zkušenosti lékařů a pedagogů totiž hovoří o opačných tendencích. 

Obezitolog z pražské motolské nemocnice Zlatko Marinov potvrzuje, že obezita v populaci českých dětí je na vzestupné úrovni. „Monstrózní obezitou dnes trpí víc než třicet tisíc dětí,“ argumentuje motolský lékař. Jak zjistila studie Univerzity Palackého v Olomouci mezi více než čtrnácti tisící dětmi, osmdesát procent z nich se hýbá nedostatečně, ani ne hodinu denně. 

Statistiky nevylepšují ani hodiny školního tělocviku. Podle zjištění Všeobecné zdravotní pojišťovny se asi třetina českých školáků vyhýbá tělocviku. Děti, které se nerady hýbají, jsou nešikovné, nezvládají často ani obyčejný kotoul. Stávají se tak terčem posměchu šikovnějších vrstevníků. I proto jim rodiče píší ve dnech, kdy mívají tělocvik, omluvenky ze zdravotních důvodů. Třeba že mají ploché nohy.

Tlustí kluci

25

  • Tolik procent českých chlapců do patnácti let trpí podle statistiky Světové zdravotnické organizace nadváhou, nebo dokonce obezitou. 
  • Dívky jsou na tom přibližně o polovinu lépe –  jen čtrnáct procent.

O tom, jestli se děti hýbají a nesedí u televize nebo počítače, rozhoduje rodičovský příklad. Což potvrzuje i Šárka Kašpárková, bývalá skokanka do dálky a česká olympionička. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že když se hýbají rodiče, přenese se to i na děti,“ potvrzuje bývalá olympionička a skokanka do dálky Šárka Kašpárková.

Ta je také hlavní manažerkou Sazka Olympijského víceboje, který se snaží české děti programově rozhýbat. „Naopak v případě, kdy jsou rodiče domácí typy, které tráví čas u televize, mají děti tendenci nechodit ven ani sportovat,“ připouští bývalá česká reprezentantka. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy