metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Sobota, 15. prosince 2018. Svátek má Radana, Radan.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

České děti jsou líné, tělocvik ale údajně milují

9. srpna 2018  11:50 Pavel Hrabica Metro.cz
Děti, které se nerady hýbají, jsou nešikovné, nezvládají často ani obyčejný kotoul. Stávají se tak terčem posměchu šikovnějších vrstevníků.

K překvapivému zjištění došel Český olympijský výbor, když zpovídal školáky, který předmět mají nejraději. Vyšlo mu, že přes osmdesát procent dětí v základních školách má nejraději tělesnou výchovu. Až na druhém místě skončila matematika a třetí výtvarná výchova.

Průzkum však organizoval olympijský výbor v rámci sportovních akcí, tedy jen mezi dětmi, které se aktivně účastní sportovních aktivit. Zkušenosti lékařů a pedagogů totiž hovoří o opačných tendencích. 

Obezitolog z pražské motolské nemocnice Zlatko Marinov potvrzuje, že obezita v populaci českých dětí je na vzestupné úrovni. „Monstrózní obezitou dnes trpí víc než třicet tisíc dětí,“ argumentuje motolský lékař. Jak zjistila studie Univerzity Palackého v Olomouci mezi více než čtrnácti tisící dětmi, osmdesát procent z nich se hýbá nedostatečně, ani ne hodinu denně. 

Statistiky nevylepšují ani hodiny školního tělocviku. Podle zjištění Všeobecné zdravotní pojišťovny se asi třetina českých školáků vyhýbá tělocviku. Děti, které se nerady hýbají, jsou nešikovné, nezvládají často ani obyčejný kotoul. Stávají se tak terčem posměchu šikovnějších vrstevníků. I proto jim rodiče píší ve dnech, kdy mívají tělocvik, omluvenky ze zdravotních důvodů. Třeba že mají ploché nohy.

Tlustí kluci

25

  • Tolik procent českých chlapců do patnácti let trpí podle statistiky Světové zdravotnické organizace nadváhou, nebo dokonce obezitou. 
  • Dívky jsou na tom přibližně o polovinu lépe –  jen čtrnáct procent.

O tom, jestli se děti hýbají a nesedí u televize nebo počítače, rozhoduje rodičovský příklad. Což potvrzuje i Šárka Kašpárková, bývalá skokanka do dálky a česká olympionička. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že když se hýbají rodiče, přenese se to i na děti,“ potvrzuje bývalá olympionička a skokanka do dálky Šárka Kašpárková.

Ta je také hlavní manažerkou Sazka Olympijského víceboje, který se snaží české děti programově rozhýbat. „Naopak v případě, kdy jsou rodiče domácí typy, které tráví čas u televize, mají děti tendenci nechodit ven ani sportovat,“ připouští bývalá česká reprezentantka. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Spisovatel z hlavy odvypráví, co, kdy a kam letí. Právě vydal knihu o cestování

Filip Schiller
vydáno 14. prosince 2018  12:49

Na cedulce připevněné na košili, kterou nosí při práci v kavárně na Andělu, má nápis „FILIP – cestovatel :-)“. Za blonďatými kudrnami a úsměvem od ucha k...  celý článek

Velký přehled betlémů v Praze. Poradíme, kam se vydat za Ježíškem

Slaměný betlém v životní velikosti[AUTOR_FOTO]
vydáno 14. prosince 2018  9:24

Některé výstavy jsou už tradiční. Také letos se vánoční výjev objeví v Betlémské kapli, u Lorety či v Senátu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám