metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 32 °C

Sobota, 19. června 2021. Svátek má Leoš.

Větší foto
Tým Prague Ice Ladies. Jana Vacková je druhá zleva. | foto: ARCHIV

České holky se poperou o medaile z mistrovství světa v rybníkovém hokeji

  11:09
Pětice mladých dívek vyrazí za pár týdnů do kanadského městečka Plaster Rock, kde se už tradičně koná mistrovství světa v rybníkovém hokeji. Tým Prague Ice Ladies byl na šampionátu už loni, kdy dokráčel do čtvrtfinále.

„Atmosféra byla neuvěřitelná. Sešlo se tam velké množství lidí, kteří milují hokej. Pro nás to byl určitě jeden z nejlepších hokejových zážitků,“ vzpomíná na loňský rok Jana Vacková, jedna z hráček českého týmu.

Zkušenost z loňska holkám pomohla také v přípravě na letošní mistrovství. „Můžeme vše řešit v klidu a plánovat si i herní strategii, když už víme, jak ostatní týmy hrály,“ líčí Vacková.

Minulý rok měly dívky problém se dopravit z Montrealu do dějiště mistrovství, protože je zastihla sněhová bouře. „Autobus, který jsme měly naplánovaný, bohužel nejel, a tak jsme se rozhodly, že si vypůjčíme větší auto a pojedeme 600 kilometrů na vlastní pěst. Rodinám jsme to ani nemohly zavolat, a proto jsme jim daly vědět, až když jsme dojely na místo. Doufám, že tento rok bude příjemnější cesta,“ říká Vacková.

Prague Ice Ladies se dočkaly také velké podpory od různých lidí i firem. Přesto ještě další peníze shánějí prostřednictvím crowdfundingového serveru a jako odměny slibují třeba kalendář, lekce bruslení či večeři s týmem. Tři členky týmu stále studují, a tak se jim každá koruna hodí. „Naše touha reprezentovat Českou republiku je veliká, a proto jsme tu šanci přijaly,“ zmiňuje čtyřiadvacetiletá hráčka Berounských lvic.

Podle Vackové si se spoluhráčkami právě z Berouna, ale i z Prague Ice Ladies věří opět alespoň na čtvrtfinálovou účast na únorovém mistrovství světa. Rády by ale došly ještě o krok dále.

Rybníkový hokej se od toho klasického liší třeba velikostí hřiště nebo počtem hráčů na ledě. „Hra je podobná, ale jednodušší. Hrací plocha je mnohem menší. Mantinely jsou tvořené z bariér ze sněhu. Okolo hřiště neexistují plexiskla ani sítě. Branky mají klasickou šířku, ale jsou podstatně nižší, protože se hraje bez brankářů. Je možné hrát bez výstroje. Každý tým může mít maximálně pět hráčů, ale na hřiště se posílají čtyři,“ líčí Vacková. Dále je v rybníkovém hokeji zakázáno hrát do těla a puk se může pohybovat pouze po ledě. Hráči v průběhu hry nejsou vylučovaní, ale za každý trest se připisuje gól soupeři. Zápas má vždy na starosti pozorovatel, který zapisuje skóre a rozhoduje o porušení pravidel, takže zde nejsou klasičtí rozhodčí. Zápas trvá 30 minut.

Chcete-li se o tomto sportu dozvědět více, můžete se 28. ledna podívat na dokument Síla Československa na ČT Sport. „Lidé mohou nahlédnout do dějiště mistrovství a zažít atmosféru, kterou my zažíváme na vlastní kůži,“ dodává Vacková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Salvador Dalí. Češi objevují jeho všestrannou osobnost

vydáno 19. června 2021  11:09

Praha má už téměř dva roky Muzeum Salvadora Dalího. Jeho úspěšný rozjezd, podobně jako v jiných případech, zbrzdil koronavirus. Teď se vše vrací do...  celý článek

V tržnici kotví loď. Atrapu postavili pro film s Goslingem

vydáno 18. června 2021  15:55

V Holešovicích i centru metropole čtenáři fotografovali kulisy nově vznikajícího thrilleru The Gray Man.   celý článek

Nová série Lupina nezklamala. Černoch z Nedotknutelných opět nekomplikovaně baví

Strážce streamu
vydáno 18. června 2021  14:00

Strážce streamu: Dynamická kriminální série Lupin se po měsících čekání vrací s novými epizodami. Ty jsou, stejně jako pět předchozích kapitol...  celý článek

Fotbal a koupačka. Máme pro vás návod na tento víkend

vydáno 18. června 2021  8:26

V Česku už jsou tropy a repre si to rozdá s Chorvaty. Klíčové utkání čeká českou fotbalovou reprezentaci dnes. S tím souvisí i veledůležitá otázka: kde...  celý článek

Vaše fotky z Prahy