metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.

Větší foto
Tým Prague Ice Ladies. Jana Vacková je druhá zleva. | foto: ARCHIV

České holky se poperou o medaile z mistrovství světa v rybníkovém hokeji

  11:09
Pětice mladých dívek vyrazí za pár týdnů do kanadského městečka Plaster Rock, kde se už tradičně koná mistrovství světa v rybníkovém hokeji. Tým Prague Ice Ladies byl na šampionátu už loni, kdy dokráčel do čtvrtfinále.

„Atmosféra byla neuvěřitelná. Sešlo se tam velké množství lidí, kteří milují hokej. Pro nás to byl určitě jeden z nejlepších hokejových zážitků,“ vzpomíná na loňský rok Jana Vacková, jedna z hráček českého týmu.

Zkušenost z loňska holkám pomohla také v přípravě na letošní mistrovství. „Můžeme vše řešit v klidu a plánovat si i herní strategii, když už víme, jak ostatní týmy hrály,“ líčí Vacková.

Minulý rok měly dívky problém se dopravit z Montrealu do dějiště mistrovství, protože je zastihla sněhová bouře. „Autobus, který jsme měly naplánovaný, bohužel nejel, a tak jsme se rozhodly, že si vypůjčíme větší auto a pojedeme 600 kilometrů na vlastní pěst. Rodinám jsme to ani nemohly zavolat, a proto jsme jim daly vědět, až když jsme dojely na místo. Doufám, že tento rok bude příjemnější cesta,“ říká Vacková.

Prague Ice Ladies se dočkaly také velké podpory od různých lidí i firem. Přesto ještě další peníze shánějí prostřednictvím crowdfundingového serveru a jako odměny slibují třeba kalendář, lekce bruslení či večeři s týmem. Tři členky týmu stále studují, a tak se jim každá koruna hodí. „Naše touha reprezentovat Českou republiku je veliká, a proto jsme tu šanci přijaly,“ zmiňuje čtyřiadvacetiletá hráčka Berounských lvic.

Podle Vackové si se spoluhráčkami právě z Berouna, ale i z Prague Ice Ladies věří opět alespoň na čtvrtfinálovou účast na únorovém mistrovství světa. Rády by ale došly ještě o krok dále.

Rybníkový hokej se od toho klasického liší třeba velikostí hřiště nebo počtem hráčů na ledě. „Hra je podobná, ale jednodušší. Hrací plocha je mnohem menší. Mantinely jsou tvořené z bariér ze sněhu. Okolo hřiště neexistují plexiskla ani sítě. Branky mají klasickou šířku, ale jsou podstatně nižší, protože se hraje bez brankářů. Je možné hrát bez výstroje. Každý tým může mít maximálně pět hráčů, ale na hřiště se posílají čtyři,“ líčí Vacková. Dále je v rybníkovém hokeji zakázáno hrát do těla a puk se může pohybovat pouze po ledě. Hráči v průběhu hry nejsou vylučovaní, ale za každý trest se připisuje gól soupeři. Zápas má vždy na starosti pozorovatel, který zapisuje skóre a rozhoduje o porušení pravidel, takže zde nejsou klasičtí rozhodčí. Zápas trvá 30 minut.

Chcete-li se o tomto sportu dozvědět více, můžete se 28. ledna podívat na dokument Síla Československa na ČT Sport. „Lidé mohou nahlédnout do dějiště mistrovství a zažít atmosféru, kterou my zažíváme na vlastní kůži,“ dodává Vacková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy