metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
Onkolog a internista Lubomír Skopal | foto: ArchivMetro.cz

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

  10:47
Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve francouzském Alsasku. Působí tam čtvrtým rokem, předtím pracoval v nemocnici v moravském Přerově.

Proč jste nyní vyslyšel výzvu a chcete pomáhat v Česku?
Mám v Česku celou rodinu a moje manželka je praktická lékařka, proto mi situace v mé vlasti není lhostejná. Proto zvažuji pomoc na krátkou dobu v nějaké nemocnici, zřejmě na Moravě, pokud bude zájem. Zde ve Francii počet nemocných postupně narůstá, ale ne v takové míře jako v České republice. Musím dodat, že finanční a personální kondice francouzského zdravotnictví je daleko lepší než v Česku. Od současného zaměstnavatele dosud omezení v cestě domů nemám. Bude záležet na situaci v Německu, zda neomezí cesty svých sousedů na východě i na západě.

Trvalý nedostatek

V době výzvy ČLK bylo virem nakaženo přes šest tisíc zdravotníků. I přes částečné zlepšení platových podmínek scházelo už před epidemií našemu zdravotnictví kolem tří tisíc lékařů. A to i přes to, že je u nás momentálně několik tisíc doktorů a sestřiček ze zahraničí, hlavně ze Slovenska.

Jaké máte zkušenosti s jarní vlnou pandemie?
Francie byla tehdy postižena sanitární covidovou krizí. Měl jsem možnost ji zažít v naší nemocnici včetně všech nutných restrikcí v občanském životě po několik týdnů. Pečoval jsem současně nejen o onkologické pacienty, ale i o ty s covidem.

Můžete porovnat přístup a zkušenosti Francouzů a Čechů z jarního průběhu pandemie?
Francouzská populace zaznamenala letos na jaře kolem třiceti tisíc úmrtí, takže vláda i obyvatelstvo potom respektovaly různá omezení i po odeznění jarní vlny nemoci. Roušky zůstaly i nadále v platnosti v nemocnicích pro lékaře, sestry a pacienty, stejně tak v uzavřených prostorách a v dopravě. Takže momentálně, na rozdíl od Česka, francouzské základní a střední školy stále fungují. A také restaurace jsou otevřené, i když s omezeními, do 21. hodiny. Atmosféra v České republice byla na rozdíl od té francouzské neuvěřitelně bezstarostná: „Přece jsme to v první vlně zvládli!“ Nyní proto čelíme druhé vlně se všemi jejími důsledky. Znovu opakuji, i to je důvod, proč chci nyní pomáhat doma také já.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy