metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 25. listopadu 2020. Svátek má Kateřina.
Onkolog a internista Lubomír Skopal
Větší foto
Onkolog a internista Lubomír Skopal | foto: ArchivMetro.cz

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

27. října 2020  10:47 Pavel Hrabica Metro.cz
Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve francouzském Alsasku. Působí tam čtvrtým rokem, předtím pracoval v nemocnici v moravském Přerově.

Proč jste nyní vyslyšel výzvu a chcete pomáhat v Česku?
Mám v Česku celou rodinu a moje manželka je praktická lékařka, proto mi situace v mé vlasti není lhostejná. Proto zvažuji pomoc na krátkou dobu v nějaké nemocnici, zřejmě na Moravě, pokud bude zájem. Zde ve Francii počet nemocných postupně narůstá, ale ne v takové míře jako v České republice. Musím dodat, že finanční a personální kondice francouzského zdravotnictví je daleko lepší než v Česku. Od současného zaměstnavatele dosud omezení v cestě domů nemám. Bude záležet na situaci v Německu, zda neomezí cesty svých sousedů na východě i na západě.

Trvalý nedostatek

V době výzvy ČLK bylo virem nakaženo přes šest tisíc zdravotníků. I přes částečné zlepšení platových podmínek scházelo už před epidemií našemu zdravotnictví kolem tří tisíc lékařů. A to i přes to, že je u nás momentálně několik tisíc doktorů a sestřiček ze zahraničí, hlavně ze Slovenska.

Jaké máte zkušenosti s jarní vlnou pandemie?
Francie byla tehdy postižena sanitární covidovou krizí. Měl jsem možnost ji zažít v naší nemocnici včetně všech nutných restrikcí v občanském životě po několik týdnů. Pečoval jsem současně nejen o onkologické pacienty, ale i o ty s covidem.

Můžete porovnat přístup a zkušenosti Francouzů a Čechů z jarního průběhu pandemie?
Francouzská populace zaznamenala letos na jaře kolem třiceti tisíc úmrtí, takže vláda i obyvatelstvo potom respektovaly různá omezení i po odeznění jarní vlny nemoci. Roušky zůstaly i nadále v platnosti v nemocnicích pro lékaře, sestry a pacienty, stejně tak v uzavřených prostorách a v dopravě. Takže momentálně, na rozdíl od Česka, francouzské základní a střední školy stále fungují. A také restaurace jsou otevřené, i když s omezeními, do 21. hodiny. Atmosféra v České republice byla na rozdíl od té francouzské neuvěřitelně bezstarostná: „Přece jsme to v první vlně zvládli!“ Nyní proto čelíme druhé vlně se všemi jejími důsledky. Znovu opakuji, i to je důvod, proč chci nyní pomáhat doma také já.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Štědrý večer bude padat sníh. Alespoň v nové pohádce

Leonie Brill a Vojtěch Kotek v pohádce O vánoční hvězdě (2020)
vydáno 24. listopadu 2020  16:34

Svátky v televizi. Láska, souboj dobra se zlem i oceněné komedie.  celý článek

Za dva roky se postaví HolKa, poté se opraví celá Štvanice

Takto by měla vypadat nová lávka.
vydáno 24. listopadu 2020  11:26

Magistrát zaměřil pozornost na Holešovice a Karlín. Hustě zabydlené čtvrti chce změnit k nepoznání.  celý článek

Ponožkoboty mají novou verzi, z Moravy míří do celého světa

Produktová řada Skinners 2.0 je nyní v předprodeji.
vydáno 24. listopadu 2020  5:17

Před čtyřmi lety zkusila brněnská značka Skinners se svým hybridem mezi botou a ponožkou získat peníze na Kickstarteru. Letos jde stejnou cestou s...  celý článek

Polovině gastro podniků hrozí krach. Okénka často nestačí

Fronta před bistrem Le Camille na Andělu
vydáno 23. listopadu 2020  21:04

Opatření proti koronaviru silně zasáhla restaurační zařízení. Nejvíc pomůže osobní odběr.  celý článek

Vaše fotky z Prahy