metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Čtvrtek 1. prosince 2022. Svátek má Iva

Dalších 7 fotografií v galerii
Top jména pro 80. léta. | foto: Zdroj Česko v datechMetro.cz

Česku vládne Eliška s Jakubem, před válkou vedli Josef s Marií

  9:29
Bylo právě vaše jméno ve své době v kurzu? Křestní jméno nás provází celý život. Někteří jsou s výběrem svých rodičů spokojení, jiní by volili jinak. Zda bylo právě vaše jméno ve své době „in“ mapuje průzkum projektu Česko v datech, který si napříč jednotlivými dekádami vzal na paškál jména mužů a žen, kteří kteří na území naší republiky dosud žijí.

Jména na Slovensku

Východní sousedé volí mužská jména podobně, u dívčích jmen se výrazně odlišují.

  • V první desítce u chlapců najdeme Jakuba Adama, Lukáše nebo Martina, ale i Samuela nebo Matúše.
  • Mezi nejoblíbenější slovenská dívčí jména současnosti patří Sofia, Nina, Nela, Ema nebo Viktória. Jediná dvě dívčí jména, na kterých by se Češi a Slováci shodli, jsou Kristýna a Natálie.

„Už od sedmdesátých let se na prvních příčkách popularity drží jméno Jan, které ovšem v poslední dekádě přepustilo vedoucí pozici, kterou zaujímalo třicet let Jakubovi,“ řekla deníku Metro mluvčí agentury Dark Side, která se na projektu podílí.

Mezi další stálice patří už od sedmdesátek Tomáš nebo Martin, který ale po roce 2010 klesl až na 20. místo. „Mezi dívkami největší vzestup naopak zaznamenala Eliška, která se ještě v devadesátých letech pohybovala ve čtvrté desítce popularity,“ dodává Pirochová.

Podle průzkumu můžeme mezi žijícími obyvateli naší země najít i dnes poměrně raritní jména. Ze samého počátku století jsou to třeba Klementina, Adelaida, Tekla nebo Brunhilda. Některá dříve tradiční jména pak z našich luhů a hájů postupně mizí.

„Zatímco například Božen narozených ve čtyřicátých letech bychom dnes mohli potkat přes dvanáct tisíc, těch narozených po roce 2000 jen něco kolem stovky,“ vysvětluje Pirochová, podle které je na ústupu také Marie.

Nejčastější příjmení v českých zemích asi není pro nikoho překvapením. Při hledání dvojce Nováka a Novákové bychom napočítali téměř sedmdesát tisíc výsledků. Nejvíce bychom jich potkali v okolí Telče, Dačic a Valašských Klobouků, kde je vůbec nejvyšší koncentrace Nováků v Česku. Na druhém místě se s padesáti tisíci výskyty umístili Svobodovi. „Třetímu místu vládnou Novotní s počtem výskytů zhruba o tisícovku nižším,“ doplňuje Pirochová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek