metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Úterý, 15. října 2019. Svátek má Tereza.
Kamnář Michal Podsedník
Další 1 fotografie v galerii
Kamnář Michal Podsedník | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Český kamnář uspěl v Evropě

10. února 2015  10:00 Marek Hýř Metro.cz
Michal Podsedník obsadil na lednovém mistrovství Evropy kamnářů v rakouském Welsu čtvrté místo. Devatenáctiletý talent se učí obor, který komunisté v Čechách na čtyřicet let zakázali. Jemu jde ale od ruky skvěle.

Jak takové mistrovství kamnářů probíhá?

Během tří dnů jsme museli postavit kamna. Všechen materiál nám dodali pořadatelé. První den jsme materiál připravovali, rýsovali jsme půdorys a stavěli sokl. Druhý den jsme opracovávali a osazovali kachle, navrhovali a řezali vyzdívky topeniště a tahového systému a třetí den jsme vše dokončovali. Porota pak hodnotila nejen řemeslnou zručnost a naši přesnost, ale například i pořádek na pracovišti. Mistrovství Evropy kamnářů do pětadvaceti let je jako olympiáda. Koná se jen jednou za čtyři roky.

Co vám chybělo k medaili?

Zlaté české ručičky

Michal Podsedník studuje Střední odbornou školu stavební a zahradnickou na Jarově a není jediný, kdo z ní boduje v mezinárodních soutěžích.

  • Bronz si z mistrovství Evropy kamnářů před pěti lety dovezl i Jan Koutecký. Ten byl prvním Čechem, který se kamnářské olympiády pro mladé talenty zúčastnil.
  • Na Jarově se učí i výborní aranžéři květin. Zlato v soutěži Flora Pragensis 2012 získal Lukáš Spálený.
  • SOŠ na Jarově pořádá v úterý 17. února od 14 do do 17 hodin den otevřených dveří. Seznámit se tu můžete s obory jakou jsou instalatér, klempíř, kominík, sklenář či zahradník. Škola je u stanice tramvaje Spojovací.

Měl jsem trochu problémy s časem, poslední čtyři hodiny jsem už musel jet úplně naplno, abych to stihnul. Kolegové ze Švýcarska, Rakouska a Německa zkrátka byli rychlejší, ale já byl jeden z nejmladších účastníků, a tak mi určitě chybí i nějaké zkušenosti. Jeden z medailistů dokonce přijel ve svém autě s vlastním logem. On už jako kamnář pracuje. Já to teprve studuji. Sice už jsem vyučený, ale stále mám, co zlepšovat.

Jak jste se na mistrovství dostal?

Na soutěž mě nominoval Cech kamnářů. Ze všech studentů kamnářství vybrali mě, líbila se jim moje práce.

Připravoval jste se nějak tuto na soutěž?

Hned po Vánocích jsem začal s přípravou. Udělal jsem si třítýdenní soustředění a něco jsem si doma postavil, abych se procvičil.

Proč jste si jako obor vybral kamnářství?

V tomto řemesle jsem vyrůstal. Kamnáře dělá táta i strejda. Už odmala mě otec bral s sebou do práce a já tak k tomuto řemeslu přičuhnul. Moc mě to baví a chci se tím také živit. Táta má fungující firmu, tak doufám, že to dokážu i já.

Jaké máte další koníčky?

Kvůli vyrábění kamen, práci s tátou a studiu mi moc času na další aktivity nezbývá. Dva roky jsem boxoval, ale teď už na to nemám vůbec čas.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nechtějí místopis. „Zvýhodní nepoctivce,“ tvrdí taxikář

Alternativní taxislužba Uber, ilustrační foto
vydáno 15. října 2019  16:56

Novela silničního zákona má vyjít vstříc alternativním přepravcům. Podle nich jsou v ní však stále díry.  celý článek

Vystřílíme školu, vzkazují vyděrači i přes sociální sítě

Ilustrační snímek
vydáno 15. října 2019  12:22

Výhrůžky napadením nebo bombou se promítají i do způsobů, jak je pachatelé oznamují.  celý článek

Rohanský ostrov jako druhý Karlín. Budoucnost výstavby přiblíží výstava

Rohanský ostrov se má dočkat i nové lávky.
vydáno 15. října 2019  5:10

Bude z Rohanského ostrova nový Karlín? Na tuto otázku se chystá Pražanům odpovědět výstava, která zítra startuje v Centru architektury a městského...  celý článek

Hrozí mi infarkt nebo mrtvice? Možností, jak si ověřit stav orgánů, v Česku přibývá

Ilustrační snímek
vydáno 14. října 2019  16:03

I když je pořád hodně lidí, kteří na své zdraví příliš nedbají, stále častěji přibývají možnosti, jak si nechat zkontrolovat své zdraví i jinde než v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám