metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Další 1 fotografie v galerii
Kamnář Michal Podsedník | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Český kamnář uspěl v Evropě

  10:00
Michal Podsedník obsadil na lednovém mistrovství Evropy kamnářů v rakouském Welsu čtvrté místo. Devatenáctiletý talent se učí obor, který komunisté v Čechách na čtyřicet let zakázali. Jemu jde ale od ruky skvěle.

Jak takové mistrovství kamnářů probíhá?

Během tří dnů jsme museli postavit kamna. Všechen materiál nám dodali pořadatelé. První den jsme materiál připravovali, rýsovali jsme půdorys a stavěli sokl. Druhý den jsme opracovávali a osazovali kachle, navrhovali a řezali vyzdívky topeniště a tahového systému a třetí den jsme vše dokončovali. Porota pak hodnotila nejen řemeslnou zručnost a naši přesnost, ale například i pořádek na pracovišti. Mistrovství Evropy kamnářů do pětadvaceti let je jako olympiáda. Koná se jen jednou za čtyři roky.

Co vám chybělo k medaili?

Zlaté české ručičky

Michal Podsedník studuje Střední odbornou školu stavební a zahradnickou na Jarově a není jediný, kdo z ní boduje v mezinárodních soutěžích.

  • Bronz si z mistrovství Evropy kamnářů před pěti lety dovezl i Jan Koutecký. Ten byl prvním Čechem, který se kamnářské olympiády pro mladé talenty zúčastnil.
  • Na Jarově se učí i výborní aranžéři květin. Zlato v soutěži Flora Pragensis 2012 získal Lukáš Spálený.
  • SOŠ na Jarově pořádá v úterý 17. února od 14 do do 17 hodin den otevřených dveří. Seznámit se tu můžete s obory jakou jsou instalatér, klempíř, kominík, sklenář či zahradník. Škola je u stanice tramvaje Spojovací.

Měl jsem trochu problémy s časem, poslední čtyři hodiny jsem už musel jet úplně naplno, abych to stihnul. Kolegové ze Švýcarska, Rakouska a Německa zkrátka byli rychlejší, ale já byl jeden z nejmladších účastníků, a tak mi určitě chybí i nějaké zkušenosti. Jeden z medailistů dokonce přijel ve svém autě s vlastním logem. On už jako kamnář pracuje. Já to teprve studuji. Sice už jsem vyučený, ale stále mám, co zlepšovat.

Jak jste se na mistrovství dostal?

Na soutěž mě nominoval Cech kamnářů. Ze všech studentů kamnářství vybrali mě, líbila se jim moje práce.

Připravoval jste se nějak tuto na soutěž?

Hned po Vánocích jsem začal s přípravou. Udělal jsem si třítýdenní soustředění a něco jsem si doma postavil, abych se procvičil.

Proč jste si jako obor vybral kamnářství?

V tomto řemesle jsem vyrůstal. Kamnáře dělá táta i strejda. Už odmala mě otec bral s sebou do práce a já tak k tomuto řemeslu přičuhnul. Moc mě to baví a chci se tím také živit. Táta má fungující firmu, tak doufám, že to dokážu i já.

Jaké máte další koníčky?

Kvůli vyrábění kamen, práci s tátou a studiu mi moc času na další aktivity nezbývá. Dva roky jsem boxoval, ale teď už na to nemám vůbec čas.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek