metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Další 3 fotografie v galerii
Zasněžené střechy centra Českého Krumlova | foto: Metro.cz

Český Krumlov má v zimě atmosféru. Máme pro vás pár tipů, jak si město užít

  5:56
Ulice, která se v Českém Krumlově nachází přímo mezi Vltavou a historickým centrem, je nejširší ve městě. Proto také dostala v 18. století jméno Široká. Už od středověku se zde konaly trhy, právě na její západní straně stály vnitřní hradby města.

Pokud se po ní projdete, nasajete zdejší typickou atmosféru – ztratit se můžete v zrcadlovém bludišti, ale i v nabídce piva milého Bistra 53. Na pivo můžete ale i do stylového Krumlovského mlýna, na výstavu pak do Egon Schiele Art Centra.

Široká ulice je však zajímavá i svými domy – třeba číslo 77 zaujme renesančním portálem, který ve městě jen tak nenajdete. Tady žil v letech 1588 až 1592 Michael Antonín z Ebbersbachu, alchymista na dvoře krumlovského vladaře Viléma.

Pivo si dejte v Bistru 53 v Široké ulici.

A číslo popisné 74? Na dveřích se píše, že jde o restauraci a penzion Krumlovská pohádka. Nocleh ještě nemáme, dům s klasicistním průčelím znázorňujícím uctívání hostie sv. Václavem naznačuje, že by tu mohli být pohostinní. A také že ano! Na recepci se dozvídáme, že mají volný pokoj.

Svátky

  • Český Krumlov má co nabídnout také v období mezi Vánocemi a Silvestrem. Kláštery chystají program pro malé i velké.
  • Večerní procházku po klášterech při svíčkách jsme si vyzkoušeli už na podzim a můžeme ji jen doporučit. Komentované prohlídky se konají od pondělka 27. až do čtvrtka 30. prosince, rezervujte si je!
  • Až do 31. prosince si tu také každý den od 10 do 18 hodin můžete zahrát interaktivní rodinnou hru Kam se ztratil Ježíšek?
  • V klášterech se také do 6. 1. koná výstava dvou set originálů knižních ilustrací výtvarníka Jindry Čapka.

Dům, kde Krumlovská pohádka sídlí, má hned za recepcí v renesanční síni jeden unikát. Při opravě v roce 1993 byla v podlaze objevena dlažba z hovězích kostí. Prohlédnout si ji můžete pod mříží. I nad hlavou je to zajímavé – na klenbách jsou znaky Viléma a Petra Voka z Rožmberka malované roku 1594 a později doplněné erby Schwarzenberků a Eggenberků.

Pro novináře je to penzion jako stvořený, vždyť tady v letech 1720–1725 žil Jan František Tschernischen, právník a městský písař, který proslul neústupným bojem za městská práva proti světské i církevní vrchnosti. I před ním tu žil písař. Fridrich Litvín zdejší okenice otevíral od roku 1589. Ten ale takový „hrdina pera“ nebyl, proslul cizoložnou aférou a pak přišel o postavení i majetek.

Od roku 2016 patří dům manželům Královým, se kterými se večer potkáváme. „Padlo nám to tu do oka a srdce nejvíce ze všech míst, co jsme v Krumlově navštívili. Budova má pro nás úžasného ducha historie, malebnosti a rodinné atmosféry,“ vzpomínají. Technicky prý byla budova v dobrém stavu, jen interiérové ztvárnění chtěli změnit. Pustili se tedy do rekonstrukce interiérů a ve spolupráci s designéry vytvořili pokoje, které nesou jejich pohled na jméno Krumlovská pohádka. Mimo kupní investice do objektu „vrazili“ dalších šest milionů korun.

Fasáda Krumlovské pohádky má zelenou barvu.

„Začali jsme Pohádku provozovat na konci rušných časů v Českém Krumlově, což jsme tehdy samozřejmě netušili. A tak nás od počátku čekaly proměnlivé roky končící již dvouletou dobou pandemickou. Bereme to s pokorou jako výzvu dělat vše trochu jinak. Od různých úsporných opatření, kdy sázíme spíše na menší, ale kvalitní tým spolupracovníků, také neustále vymýšlíme, jak naše služby vylepšit,“ říkají. I když z Českého Krumlova prý nepochází, cítí při krocích po žulových kostkách tajuplných uliček pokoru, klid a úctu k dávným dobám, které zde zůstaly k nahlédnutí všem turistům. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy