metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René

Další 3 fotografie v galerii
Věžáky v Kladně. V jednom z nich je muzeum. | foto: Mafra

Český unikát. Podívejte se přímo do kladenských věžáků

  5:06
Přijeďte na vlastní kůži zažít, že Kladno není jen kolébkou hokejových nadějí, ale nabízí mnohem víc.

Třicet kilometrů severozápadně od Prahy leží největší město Středočeského kraje. Kladno. To skrývá řadu překvapení. Nemusíte patřit zrovna mezi zaryté milovníky architektury, ale z návštěvy Muzea věžáků budete nadšeni.

Kladenské věžáky patří právem mezi nejzdařilejší realizace bytových staveb 20. století. Zažijte atmosféru 50. let a poznejte příběh těchto unikátních staveb. V rámci prohlídky si jednu z nich projdete doslova od sklepa až po střechu. Výstavba šestice 48 metrů vysokých věžových domů, svým pojetím zcela vybočující z dobové produkce, dostala povolení k realizaci na konci roku 1951. Hlavním architektem byl Josef Havlíček, který patřil k nejvýraznějším postavám meziválečné avantgardy.

Výstava vás blíže seznámí s jeho životem a dílem, s překážkami, které musel on a další architekti při realizaci věžáků překonávat, a nabídne také všeobecné informace o poválečné výstavbě v Československu. Součástí muzea ale není jen expozice. V rámci prohlídky projdete reprezentativní vstupní halou, která je upravena do podoby, jakou měla po dokončení vroce 1958. Podobnou nenajdete v žádném historickém bytovém domě na našem území. Dále nahlédnete do jednoho z bytů, který je kompletně dobově vybaven, a vy si tak dokážete lépe představit, jak zde lidé v 50. letech žili. Ze stísněného krytu civilní obrany pak můžete vystoupat až na střešní terasu, ze které je nádherný výhled.

Věžáky jsou nejvýše položenými budovami v Kladně, za dobrého počasí tak můžete vidět Říp, České středohoří a za mimořádné viditelnosti i Ještěd a hraniční hory. Ani okolí věžáků by nemělo uniknout vaší pozornosti. Celý komplex je dnes státem chráněnou památkou. 

Nejdříve do protiatomového krytu, pak třeba za slavným českým Krtečkem

  • Rezervace vstupenek do Muzea věžáků jsou na webu Muzeumvezaku.cz
  • Budete moci navštívit od sklepa až po půdu panelák na adrese Vítězná 2955. Mrknete se do protiatomového krytu, přímo do jednoho z bytů i na střechu! Vzhledem k době vzniku domu je místy nutné počítat s užšími profily či nájezdy přes prahy. S výjimkou střešní terasy jsou všechny prostory přístupné pro vozíčkáře.
  • Dalším cílem vaší návštěvy Kladna může být místní zámek. V něm do půlky listopadu můžete navštívit třeba unikátní kybernetoskop Trnkova zahrada 2, ve kterém přenáší autoři hrdiny z jedné nejslavnějších knih Jiřího Trnky z tištěného média do média audiovizuálního.
  • Expozice je součástí oslav nedožitých 100. narozenin slavného kladenského rodáka Zdeňka Milera, který spolu s Jiřím Trnkou vytvořil pro studio Bratři v triku jejich slavné logo tří kudrnatých kluků v proužkovaných tričkách.
  • Slavného výtvarníka představuje i nová samostatná expozice Zdeněk Miler nejen krtek. Jsou tu k vidění originály skic, černobílá filmová prvotina inspirovaná Kladnem, dokument o výletu Krtečka do kosmu nebo Milerova autentická pracovna.

Komentáře

Hlavní zprávy

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek