metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 2 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada
Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Cesta autem k moři bude letos dražší a potrvá déle

  9:57
Sezona letních dovolených pomalu začíná. Dostat se ale letos k moři bude o nervy. Dobrodružství začne už v Česku. Na dálnici D1 se totiž opravuje celkem sedm úseku. V létě má být uzavřeno dokonce devět úseků.

Pevné nervy si musí řidiči připravit i na hranicích Slovinska a Chorvatska. Druhá jmenovaná země není v schengenském prostoru, a proto zde byly kvůli bezpečnosti a migrantským vlnám opět zavedeny hraniční kontroly. Od 7. dubna byly kontroly plošné. To se však ukázalo jako neúnosné.

„Dnes jsou kontroly namátkové,“ uvedl Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

Pokud vyrazíte do Chorvatska, připravte si také více peněz. Dálniční poplatky zde letos vzrostly o pět procent a o dalších deset procent se zvýší po dobu prázdnin. Jeden příklad za všechny: frekventovaný úsek ze Záhřebu do Splitu stojí nově 665 korun. S prázdninovou přirážkou vyjde až na 730 korun.

Češi v Chorvatsku

  • Chorvatsko podle tamního ministerstva cestovního ruchu loni navštívilo 689 tisíc. Bylo jich tedy o 32 tisíc méně než v roce 2015.
  • Čechům patří v pomyslném žebříčku návštěvnosti Chorvatska šesté místo.
  • Nejvíc tam jezdí na dovolenou Němci. Loni jich přijelo 2,3 milionu.
  • Celkem Chorvatsko loni navštívilo 13,6 milionu turistů.

Lidé by měli v Chorvatsku také pamatovat na odlišné místní požadavky ohledně povinné výbavy vozidla nebo jiné spotřebitelské chování. Například v Chorvatsku hrozí za nevyplnění formuláře o dopravní nehodě sankce 17 800 korun, za neodebrání účtenky v obchodě až 7124 korun. „Za jízdu pod vlivem léků či v únavě pak policie může na několik dní zakázat jízdu,“ upozorňuje Vomáčka.

Dálniční známka mírně zdražila i v Rakousku. Tady na řidiče čeká i další novinka. Došlo zde k novele silničního zákona. Radary u silnici sledují více prohřešků. Nově může fotografie z automatického radaru posloužit i k sankci za nepřipoutání se či například telefonování za jízdy.

Novinkou je přísnější sankce za překročení rychlosti. Jedná se konkrétně o takzvané IG-L zóny – tedy úseky se sníženou rychlostí kvůli omezení emisní zátěže. Pokud zde nedodržíte rychlost, hrozí vám i zákaz další jízdy. Policie tento zákaz řeší odebráním klíčků od vozidla nebo umístěním botičky na kolo vozidla. Nepříjemná novinka čeká na řidiče i přímo ve Vídni. Od 1. ledna se zde o pět procent zvýšily poplatky za parkování. Hodina stání zde nově vyjde na 2,1 eura (57 korun).

Pokuty číhají i na řidiče, kteří se vydají do Francie. Pokud přijedete autem se ztmavenými bočními okny, hrozí vám pokuta 135 eur (3650 korun). Do Paříže zase nesmí auta bez ekologické plakety. Řidiči, kteří zákaz vjezdu bez tohoto ekologického označení poruší, hrozí pokuta až 1800 korun.

Tyto dny raději ne!

  • Kritické pro cesty na jih Evropy budou hlavně soboty v červenci i srpnu.
  • Vůbec nejhorší dobou pro odjezdy má být období od 28. do 30. července, kdy začínají prázdniny ve velké části Německa.
  • Zácpy se mohou tvořit hlavně na rozestavěné rakouské dálnici A5 na Mikulov, na dálničním průtahu Vídní a jeho jižní části A23. Komplikovaná bude i cesta po slovinské dálnici A4.

Ekoplaketa do Paříže

  • Pro získání plakety je nutné na certificat-air.gouv.fr vyplnit několik údajů.
  • Mezi ně patří například registrační značka, datum první registrace vozu, kategorie vozidla, palivo, země registrace, VIN kód, značka vozu a typ vozu.
  • Pro získání plakety je potřeba na web nahrát i naskenovaný velký technický průkaz a zadat adresu, kam bude plaketa zaslána. Označení stojí 4,80 eura (128 korun).

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek