metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 21 °C

Sobota 21. května 2022. Svátek má Monika

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Cesta do Alp se prodraží o pokuty za rychlost

  6:08
Jsou tu jarní prázdniny a tisíce Čechů míří do Alp. Policie je ve střehu.

Už tradičně jsou čeští řidiči nejen v zimním období štědrými sponzory zahraničních dopravních policistů. „Nejčastějším prohřeškem českých řidičů v zahraničí je nedodržování stanovené rychlosti,“ říká Libor Budina, manažer Road Safety v Autoklubu České republiky. Kromě rychlosti hřeší čeští šoféři, co se výbavy týče, hlavně němečtí a rakouští policisté v tomto ohledu cílí zejména na zahraniční automobilisty.

„Nejdůslednější bývají rakouští policisté,“ zdůrazňuje Budina s tím, že se tito dopraváci zaměřují třeba na rozložení zavazadel ve voze. „Pozor by si měli čeští řidiči dát i na zvířata, určitě by je měli převážet ve vhodné přepravce,“ doplňuje Budina.

Nejvíc peněz nechají Češi v zimním období na německých silnicích. Důvodem je, že větší část cesty jedou právě Německem. Odtud míří nejen do některých z německých horských středisek, ale také dál do západních částí Rakouska a do Itálie, Švýcarska a Francie. Proto je v Německu hodně peněz stojí také bouračky. „Průměrná pojistná událost, kterou klientům likvidujeme, vychází na víc než sto jedenáct tisíc korun,“ říká Petr Milata, mluvčí ČSOB Pojišťovny. Druhou nejdražší destinací co do škod na autech je podle statistik této společnosti Francie s více než devadesáti tisíci korunami.

Že Češi v zahraničí hodně bourají, potvrzují další pojišťovny. „Od listopadu do uplynulého víkendu jsme zaregistrovali asi tisícovku škod našich klientů na silnicích v Evropě,“ řekl deníku Metro Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa. „V Německu registrujeme přibližně čtyři sta nehod,“ tvrdí Káňa. Na druhém místě je podle Kooperativy Slovensko, následují zbylé alpské země. Podobné statistiky evidují i v Generali. „Za poslední tři měsíce jsme zaznamenali asi patnáct set nehod, na prvním místě je Německo,“ uvedl pro deník Metro mluvčí této pojišťovny Jan Marek.

Odtah za desetitisíce

Přestupek či havárie stojí v cizině dost peněz.

  • Přivolání policie k menší dopravní nehodě vyjde v Rakousku na 40 eur. Za špatně upevněné lyže na nosiči je pokuta v této zemi 60 eur.
  • Odtah nepojízdného vozidla z Itálie vyjde bez pojištění na asi 75 tisíc korun. Ze Slovenska a z Rakouska „jen“ 25 tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek