metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Sobota 28. května 2022. Svátek má Vilém

Další 1 fotografie v galerii
Radek Hábl | foto: archivMetro.cz

Cesta z pasti pro tři sta tisíců Čechů. Milostivé léto má pomoct s dluhy

  16:21
Kritika v rámci Milostivého léta míří veřejným prostorem na VZP. Ta nechce dlužníkům pomoct a nechce se přidat ani k firmám ze soukromého sektoru, kterých se vlastně tato akce netýká.

Lidé, kteří dluží státním nebo obecním institucím, se mohou výrazně zbavit svých závazků v rámci akce Milostivé léto. Zadluženým lidem komplikuje situaci Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která se odkazuje na zákon o všeobecném zdravotním pojištění. VZP sice akci oceňuje, nicméně odmítá svým dlužníkům odpustit penále. Přišla se svým právním výkladem, že penále, které si ke dluhu účtuje, není součástí příslušenství, ale součástí původního dluhu. 

Milostiplné léto, tedy podzim
Jeden z iniciátorů akce, poslanec Marek Výborný, v České televizi řekl, že ho kroky VZP mrzí. Tento problém podle něj vyřeší už jen Nejvyšší soud a do budoucna také novela zákona o pojištění. Vše ale může oddálit i opožděná práce nové Sněmovny, jež by mohla případnou novelu schválit až v lednu. Výborný s kolegou Patrikem Nacherem, který na Milostivém létu spolupracoval také, řekli, že se pokusí speciálně pro zdravotní pojišťovny lednový termín oddálit. 

Dobrá zpráva pro dlužníky je, že se k Milostivému létu přidávají i firmy ze soukromého sektoru, například banky. Dlužníci mohou tohoto institutu využít do 28. ledna. Tato jednorázová akce umožní dlužníkům zbavit se exekučních poplatků, penále a úroků, které ve většině případů mnohonásobně navyšují původní výši dluhu. Jedná se o dluhy za černé jízdy, dodavatelům energií či za poplatky veřejnoprávním médiím. 

„Milostivé léto se naopak nevztahuje na exekuce vedené přímo státem, tedy na takzvané správní nebo daňové exekuce, které jsou nejčastěji vymáhané celní správou, Finanční správou či Státní správou sociálního zabezpečení. Mezi podmínky také patří, že dlužník nesmí být v insolvenci,“ vysvětluje šéf Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl. Podle něj právě veškeré úroky a poplatky z prodlení či náklady na vymáhání, které dluh navýšily, jsou pro dlužníky pastí.

Nekalé praktiky VZP
Kritika v rámci Milostivého léta míří veřejným prostorem na VZP. Ta nechce dlužníkům pomoct a nechce se přidat ani k firmám ze soukromého sektoru, kterých se vlastně tato akce netýká. Přitom se podle serveru Penize.cz nyní do projektu zapojil například Home Credit. „Bylo by vhodné zmínit další nekalou praxi VZP, které se dopouští v případech dluhů a exekucí. Pokud má člověk u VZP dluh na pojistném a nad ním ještě penále, pojišťovna tento dluh často předává více exekutorům,“ říká v rozhovoru pro deník Metro expert na dluhovou problematiku Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení.

Radek Hábl

Kde v Česku je s dluhy největší problém? 
Bohužel v centrální evidenci exekucí není uveden u jednotlivých exekucí věřitel, takže statistiky máme pouze na úrovni počtu exekucí bez dalších podrobností. Víme, že nejhorší situace s exekucemi je v Ústeckém a Karlovarském kraji. Nevíme ale, kde je situace nejhorší z pohledu dluhů vůči státu. 

Jaký je váš názor na fungování exekutorů? Víme třeba o případech, kdy jedna pokuta za černou jízdu po letech vystoupala na 30 tisíc korun.
Odměny a náklady exekutorů jsou dané zákonem. Jedná se o 15 procent z vymáhané částky, minimálně však 5500 korun + DPH, tedy u malých dluhů náklady výrazně převyšují původní dluh. Jedinou šancí je změna zákona. Na druhou stranu i malý dluh vyžaduje stejnou práci exekutora jako dluh vyšší. Cestou je tedy spíše racionalizace celého systému exekucí – typicky zavedení pravidla jeden dlužník = jeden exekutor. Tím se odstraní duplicity, jež nyní existují. Aktuálně totiž deset exekucí u stejného člověka vymáhá i deset exekutorů. A všichni dělají totéž – lustrují majetek, píší do banky, zdravotním pojišťovnám nebo zaměstnavatelům. 

Jak vnímáte postoj VZP? Proč myslíte, že se tak pojišťovna rozhodla? 
Je v zájmu státu, aby občané platili své pojistné, dluhy a daně, neměl by však vydělávat na vysokých penále. U zdravotního pojištění bývalo penále několik desítek procent ročně. Nyní je jeho výše kolem 18 procent ročně a milostivé léto v rámci novely exekučního řádu schválené letos v létě se bude snižovat na zákonný úrok z prodlení stejně, jak je tomu v soukromém sektoru. Považuji za nemravné, aby stát své obyvatele poškozoval tím, že má vysoké penále, které ve stejnou chvíli považuje za normální, a zároveň se snaží pro sebe přijít z výjimkami z věcí, kterými se situaci snažíme napravit. Bylo by vhodné zmínit další nekalou praxi VZP, jíž se dopouští v případech dluhů a exekucí. Pokud má člověk u VZP dluh na pojistném – a nad ním ještě penále – pojišťovna tento dluh často předává více exekutorům. Původní jistinu nechá vymáhat jednoho exekutora, ta se tak zatíží náklady exekuce a jinému exekutorovi dají k vymáhání penále, přičemž i ty jsou zatíženy náklady exekuce. Dojde tak k tomu, že dlužník zbytečně platí dvě exekuce i dva exekutory. Neojedinělé jsou i situace, kdy VZP dluhy jednoho člověka předala i čtyřem exekutorům. Z jednoho dluhu tak vzniknou čtyři exekuční řízení vedená čtyřmi různými exekutory, z nichž každý si zvlášť účtuje exekuční poplatky.

Chtějí jim pomoct

Institut prevence a řešení předlužení (IPŘP) je nezávislý think-tank, který se zaměřuje na problematiku zadluženosti domácností, exekucí a osobních bankrotů.

Jeho cílem je kultivace českého systému vymáhání pohledávek a nastavení takových podmínek, které by zamezily nemravnému obchodu s dluhy. Více se dozvíte na institut-predluzeni.cz.

Na Nedluzimstatu.cz/milostive-leto lidé najdou vzor žádosti o vyčíslení dlužné jistiny i podrobný návod, jak krok za krokem postupovat. Do akce se zapojila také organizace Člověk v tísni nebo církevní charity, které zakládají sbírky na pomoc dlužníkům.

Název Milostivé léto vznikl podle Bible. V ní se tak označuje období, kdy mají být izraelští otroci propuštěni a má jim být navrácen jejich majetek. „České“ Milostivé léto se zřejmě nebude již opakovat. Tedy pokud nebude mít podporu v zákoně.

Milostivé léto se může odhadem týkat až 200–300 tisíc občanů, celkem pak až 1 milionu exekucí. „Očekáváme ale, že zájem bude řádově menší, neboť ne každý v exekuci má na to, aby splatil z nízkého příjmu jistinu. Nebo má exekucí více, zejména u úvěrových společností, a tak smazání jedné ‚státní‘ moc neřeší. Řada lidí nebude mít zájem nebo se o možnosti vůbec nedozví. I tak ale pozitivní dopad pro až desetitisíce lidí může být zcela zásadní,“ říká expert na dluhy Hábl.

Při zájmu o využití Milostivého léta musí dlužníci kontaktovat exekutora, u nějž je dluh exekučně vymáhán, zjistit výši jistiny, tedy původní dlužné částky, a tu následně obratem spolu s poplatkem na ukončení exekuce ve výši 908 korun uhradit dle platebních pokynů na účet exekutora s oznámením, že Milostivého léta využívají. Dlužník má po domluvě s exekutorem možnost rozložit si úhradu na splátky. Úhrada musí být na účtě připsána nejpozději 28. ledna 2022.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nákupy na internetu. Snadné, ale zrádné, pozor na osobní údaje, kam je zadáváte

vydáno 28. května 2022  15:54

Vyvarujte se neprověřených e-shopů a telefonátů, které z lidí lákají hesla. Nakoupit prakticky cokoliv na internetu už je velmi snadné. Stále je ale nutné...  celý článek

„Fascinuje mě, jak je tělo křehké a odolné, ale zároveň zranitelné“

vydáno 28. května 2022  7:46

Spisovatelka, ilustrátorka a copywriterka Marie König Dudziaková zpracovala prožitky prvorodičky v nové ilustrované publikaci Návrat z pískoviště. „Knihu...  celý článek

Láska, smrt & roboti. Animované antologie od Finchera a Millera jsou napotřetí ještě temnější

Strážce streamu
vydáno 27. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rok se s rokem sešel, a tak nám oblíbená dvojice filmových režisérů Tim Miller a David Fincher opět servíruje další řadu animovaných převážně...  celý článek

Radnice Prahy 13 se vzpírá. Nové byty na Hůrce nechtějí

vydáno 27. května 2022  13:52

Praha 13 je proti zástavbě Slunečního náměstí. „Neohradila se zatím oficiálně,“ tvrdí městští plánovači.  celý článek