metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Středa 22. března 2023. Svátek má Leona
Leo Macenauer. | foto: Archiv L. MacenaueraMetro.cz

Čeští muži začali vnímat módu jako součást kultury

  5:57
Poptávka po padnoucí pánské módě se rapidně zvyšuje. Jak se mění čeští muži a co vyžadují, nastínil pro Metro krejčí Leo Macenauer, který má nový showroom v Praze.

Šití na míru zažívá růst popularity. Čím myslíte, že je to způsobeno?

Tento růst pozorujeme také u nás. Obecně platí, že stejně jako ve světě i v Česku roste trh s péčí o muže, což platí i pro pánskou módu. Myslím si, že čeští muži začali konečně vnímat pánskou módu jako součást kultury. Více si všímají svého okolí, tedy jak jsou lidé kolem nich oblečeni.

Do tří let se podle některých odborníků může tento trh dostat v tržbách až na dvojnásobek současného výkonu. Je možné, že by se lidé tolik zaměřili na služby krejčího?

To nedokážu říct, ale rozhodně růst ještě bude. Pokud si necháte jednou ušít kvalitní oblek, zřejmě už do konfekce nepůjdete. Myslím si, že se trh bude čistit. Dnes je zde mnoho výrobců, kteří poskytují službu obleků na míru, ale někdy je kvalita zpracování nedostatečná. Je rozdíl mezi krejčím, který střihy tvoří a ví, co se děje uvnitř saka, a mezi vyškolenými prodejci, kteří vás jen změří a obslouží.

Za růstem je především „měřenka“, tedy oděvy vyrobené přímo na postavu zákazníka. Je to druh, po kterém lidé nejvíce jdou?

Jedná se o cenově dostupnější produkt, který si může dovolit širší veřejnost. Konfekční oblek začíná od osmi tisíc korun a některé salony nabízí měřenku o?dvacet procent dráž, zákazník si rád připlatí za lépe padnoucí oblek a možnost realizovat se při výběru materiálů. Myslím, že veřejnost časem bude poptávat kvalitnější vnitřní výbavu nebo specifické požadavky na střihy a zpracování.

Jaké jsou nejčastější zakázky u vás?

U nás nepřichází nový klient každý den, nejčastěji jsou to ti stálí. Nákupní proces má být založen na vztahu mezi krejčím a klientem, krejčí musí každého dobře znát. Nejčastějšími zakázkami jsou zřejmě košile, ty jsou dostupné a také jich klienti potřebují víc než obleků či kabátů.

Jsou více populární také obleky na svatbu a další vzácné příležitosti?Jistě, to jsou momenty, kdy chcete, aby bylo vše dokonalé a hezké. Takových momentů není v životě mnoho, proto si muži dají záležet i na oblecích a doplňcích.

Máte nějaký zajímavý příběh ze své profese?

Pro mě jsou zajímaví lidé se specifickými potřebami, ale třeba i momenty, kdy si klienti poprvé oblékají obleky z hodně drahých materiálů. To jsem vždy nervózní a?čekám na jejich výraz, jestli uvidím nadšení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte fotografie dětí na sociální sítě? Zaděláváte jim tím na šikanu

vydáno 21. března 2023  5:42

Sdílejte svá data obezřetně. Informace na internetu se dají velmi snadno zneužít.  celý článek

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek