metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
Leo Macenauer. | foto: Archiv L. MacenaueraMetro.cz

Čeští muži začali vnímat módu jako součást kultury

  5:57
Poptávka po padnoucí pánské módě se rapidně zvyšuje. Jak se mění čeští muži a co vyžadují, nastínil pro Metro krejčí Leo Macenauer, který má nový showroom v Praze.

Šití na míru zažívá růst popularity. Čím myslíte, že je to způsobeno?

Tento růst pozorujeme také u nás. Obecně platí, že stejně jako ve světě i v Česku roste trh s péčí o muže, což platí i pro pánskou módu. Myslím si, že čeští muži začali konečně vnímat pánskou módu jako součást kultury. Více si všímají svého okolí, tedy jak jsou lidé kolem nich oblečeni.

Do tří let se podle některých odborníků může tento trh dostat v tržbách až na dvojnásobek současného výkonu. Je možné, že by se lidé tolik zaměřili na služby krejčího?

To nedokážu říct, ale rozhodně růst ještě bude. Pokud si necháte jednou ušít kvalitní oblek, zřejmě už do konfekce nepůjdete. Myslím si, že se trh bude čistit. Dnes je zde mnoho výrobců, kteří poskytují službu obleků na míru, ale někdy je kvalita zpracování nedostatečná. Je rozdíl mezi krejčím, který střihy tvoří a ví, co se děje uvnitř saka, a mezi vyškolenými prodejci, kteří vás jen změří a obslouží.

Za růstem je především „měřenka“, tedy oděvy vyrobené přímo na postavu zákazníka. Je to druh, po kterém lidé nejvíce jdou?

Jedná se o cenově dostupnější produkt, který si může dovolit širší veřejnost. Konfekční oblek začíná od osmi tisíc korun a některé salony nabízí měřenku o?dvacet procent dráž, zákazník si rád připlatí za lépe padnoucí oblek a možnost realizovat se při výběru materiálů. Myslím, že veřejnost časem bude poptávat kvalitnější vnitřní výbavu nebo specifické požadavky na střihy a zpracování.

Jaké jsou nejčastější zakázky u vás?

U nás nepřichází nový klient každý den, nejčastěji jsou to ti stálí. Nákupní proces má být založen na vztahu mezi krejčím a klientem, krejčí musí každého dobře znát. Nejčastějšími zakázkami jsou zřejmě košile, ty jsou dostupné a také jich klienti potřebují víc než obleků či kabátů.

Jsou více populární také obleky na svatbu a další vzácné příležitosti?Jistě, to jsou momenty, kdy chcete, aby bylo vše dokonalé a hezké. Takových momentů není v životě mnoho, proto si muži dají záležet i na oblecích a doplňcích.

Máte nějaký zajímavý příběh ze své profese?

Pro mě jsou zajímaví lidé se specifickými potřebami, ale třeba i momenty, kdy si klienti poprvé oblékají obleky z hodně drahých materiálů. To jsem vždy nervózní a?čekám na jejich výraz, jestli uvidím nadšení.

Komentáře

Hlavní zprávy

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

Vaše fotky z Prahy