metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / -1 °C

Pondělí, 21. ledna 2019. Svátek má Běla.
Jaromír Bosák
Další 2 fotografie v galerii
Jaromír Bosák | foto: MAFRA

Čeští novináři o šampionátu: Rusko se bude chtít vytáhnout

15. června 2018  10:59 Pavel Urban Metro.cz
Na MS budou jedinými českými zástupci. Několik novinářů se do Ruska vydalo, aby svým krajanům přinesli čerstvé informace přímo z místa, případně je svými komentáři provedli jednotlivými zápasy. Deník Metro vyzpovídal tři z nich pomocí pěti otázek.

1.Co se dá očekávat od Ruska jako pořadatele?

2.Jak případně do mistrovství zasáhne politika? Během MS jsou například zrušena všechna víza pro fanoušky. Může to přinést nějaké problémy? Jak v dnešní době zajistit bezpečnost při tak velké akci?

3.Může být pro některé týmy problém s většími vzdálenostmi mezi jednotlivými městy?

4.Jak se díváte na novinku v podobě využití videa během MS? Pomůže to odstranit případné chyby rozhodčích, nebo ještě není dostatečně otestováno?

5.Koho favorizujete na zisk titulu mistrů světa a na co se nejvíce těšíte?

Jaromír Bosák, Česká televize

Jaromír Bosák

Jaromír Bosák

1. Předpokládám, že se budou snažit, aby vše klapalo. Tak jako tomu bylo na olympiádě v Soči, i když to byla akce jen na jednom místě. Párkrát už jsem ale v Rusku byl a vím, že nejsou moc nastavení na improvizaci, všichni jedou podle příkazů.

2. Na bezpečnost bude kladen velký důraz, vždyť Rusové mají neblahé zkušenosti s teroristickými útoky. Pohlídají si i fanoušky, už předem byla snaha, aby do Ruska nejeli ti nejvíc problémoví. A politiku nemůžete v Rusku odečíst. Bude chtít ukázat, že je to silná země, kde všechno funguje, i když tomu tak ve skutečnosti nemusí být. Už jen losování šampionátu v Kremlu bylo jasné gesto.

3. Myslím, že to problém je. Cestování někdy fotbalisty unaví víc než samotný zápas. Řekl bych, že mnozí hráči i trenéři by byli raději, kdyby se mistrovství hrálo v Anglii nebo Belgii a Nizozemsku, které byli původně ve hře.

4. Zaplať pánbůh, že video bude. Bylo by ale dobré, aby pánové u videa vysvětlovali i divákům, co se stalo. Každopádně beru video jako krok kupředu.

5. Francie, Španělsko, nesmím zapomenout na Brazílii, která bude chtít titul, když jí to doma nevyšlo. Trochu záhadní jsou Němci, kteří hrají v přípravě bídně, ale znáte to, pak přijde turnaj a oni se vždycky dostanou daleko. A Uruguay má vynikající střelce a může se dostat do boje o medaile. Tyto mančafty budu s napětím sledovat.

Jan Palička, MF DNES

Jan Palička

Jan Palička

1. Nepochybuju, že Rusové vezmou šampionát naveliko, barevně a velkoryse. Podobně jako olympiádu v Soči. Rusové si potrpí na efekt.

2. Vzhledem k tomu, že Rusové vyhráli pořadatelskou volbu díky přátelství prezidenta Putina s bývalým fotbalovým šéfem Blatterem, musí být politika tématem číslo jedna. Anglie se dodnes zlobí, že to nebylo košer. Obyčejný fanoušek si toho asi nevšimne, ale Putin je připravený si znovu nahánět body. Bezpečnost? Mistrovství proběhne bez excesů. Rusko si nemůže dovolit žádné trhliny.

3. Příjemné to není. Třeba Angličani se usadí v Petrohradu a jen během základní skupiny nalétají pět tisíc mil. Ale kdo chce titul, musí zvládnout všechno: náročné přelety, dlouhé cesty i změny časů.

4. VAR už měl existovat aspoň deset let. Dávno by měl za sebou porodní bolesti, které leckteré výroky videorozhodčích provázejí v současnosti. Fanoušci už by si osvojili všechny situace, při kterých se video smí a nesmí používat. Z vlastní zkušenosti vím, že snadné to není. Ale jinak tvrdím, že fotbal video potřebuje. Už jen kvůli tomu, aby ubylo prostoru k švindlům. Rozhodčí se musí naučit, jak své verdikty vysvětlit fanouškům přímo na hřišti.

5. Ze všeho nejvíc jsem zvědavý, jak se na turnaj připraví největší hvězdy, které mají za sebou extrémně náročnou sezonu. Messi, Ronaldo, Lewandowski, Kane, Salah, Hazard. Nebudou vyhořelí? Bez energie? A co Neymar, který celé jaro marodil? Můj tip? Španělsko. Věřím zanícení trenéra Lopeteguiho, který má v týmu světové hráče.

Petr Šedivý, Český rozhlas

Petr Šedivý

Petr Šedivý

1. Určitě to bude výborně připravený turnaj. Rusko se bude chtít vytáhnout před celým světem. Ukázala to už olympiáda v Soči. Na druhou stranu jsem připravený na odměřenější pořadatele a na lidi, kteří neumí nebo nechtějí umět anglicky. Aspoň takovou zkušenost mám ze všech sportovních akcí, na kterých jsem v Rusku byl.

2. Rusko se bude snažit. Zaznamenal jsem to už při vyřizování víz, protože novináři je mít musí. Na úřadu jsem strávil pár minut a všechno šlo nečekaně rychle. A bezpečnost? O tu se Rusko postará. Jakýkoliv problém si nemůže dovolit. Jasně, je nepříjemné, když všude kolem sebe vidíte vojáky a policisty. Ani důkladné a časté prohlídky nejsou zrovna dvakrát příjemné. Ale tak by to bylo kdekoliv na světě. Pamatuji si na mistrovství Evropy ve Francii, kde byla bezpečnost po teroristických útocích v Paříži jedním z hlavních témat.

3. Tohle je jeden z menších problémů. Mistrovství se hraje vlastně jenom v evropské části Ruska, takže ty vzdálenosti mohly být ještě větší. Mnohem nepříjemnější to bude pro fanoušky...

4. Doteď mám před očima gól Franka Lamparda proti Německu v osmifinále mistrovství světa 2010. Míč byl tak daleko za brankovou čárou, a rozhodčí ten gól stejně neuznal. Už tehdy se říkalo, jak je možné, že ve fotbale není video. Takže je nejvyšší čas. Prodlevy kvůli zkoumání situace na videu jsou v řádu desítek sekund, a většinou je fanoušek ani nepostřehne. Mimochodem, je prokázané, že chybovost videorozhodčích je jedno až dvě procenta.

5. Budu jezdit po celém Rusku, takže uvidím většinu týmů. Jak outsidery typu Saúdské Arábie, tak favority v čele se Španělskem či Brazílií. Ale nejvíc se těším na Portugalsko, a to kvůli Cristianu Ronaldovi. Na vlastní oči jsem ho viděl dvakrát a vždycky to byl zážitek. Kdo nakonec vyhraje, se tipuje špatně. Adeptů je moc. Věřím Francii, která má skvěle složený tým.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám