metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 2. srpna 2021. Svátek má Gustav.

Dalších 6 fotografií v galerii
Sadu oblečení pro odložené hry v Tokiu si sportovci pochvalují zejména pro její funkčnost a výraznost. | foto: ČOV/Barbora Reichová

Čeští olympionici mají za soupeře nejen jiné sportovce, ale i módní policii. Už zase

  18:00
Tuzemská olympijská módní kolekce chce vzdát hold českým i japonským tradicím. Zatím je však spíše terčem kritiky a nejrůznějších vtípků.

Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Pokud navrhujete stejnokroje nejen tuzemských olympioniků, je téměř jisté, že si na tohle rčení nejednou vzpomenete. Své o tom ví návrhářka Zuzana Osako, která je autorkou olympijské kolekce pro blížící se hry v japonském Tokiu. Ta kolekci vymyslela ve spolupráci se společností Alpine Pro. Kolekce si klade za cíl vzdát úctu českým i japonským tradicím najednou. Lze v ní tedy nalézt jak prvky českých krojů, tak tradiční japonské vějíře. Spojujícím prvkem má být tradiční tuzemský modrotisk. Olympijské odění českých sportovců se však stalo spíše terčem internetových vtipálků, nebo sklízí kritiku od lidí z módní branže.

„Modrotisk podle několika zdrojů přišel do České republiky právě z Japonska a je tam stále oblíbenou barvířskou technikou,“ uvedla Zuzana Osako při uvedení kolekce.

Sadu oblečení pro odložené hry v Tokiu si sportovci pochvalují zejména pro její funkčnost a výraznost.

Sadu oblečení pro odložené hry v Tokiu si sportovci pochvalují zejména pro její funkčnost a výraznost.


Vlna kritiky
Tvářemi kolekce se stali například sportovní lezec Adam Ondra, plavec Jan Micka, vodní slalomář a obhájce bronzové medaile z Ria Jiří Prskavec a další vodní slalomářka Kateřina Minařík Kudějová. To jsou první sportovci, kteří měli kompletní olympijskou kolekci Tokio 2020 doma. Někteří se objevili také v propagačních spotech. Oni sami si sadu oblečení pro odložené hry v Tokiu, alespoň v médiích, v posledních týdnech pochvalují. Jsou ale bohužel v menšině. Japanologa Petra Holého, exředitele Českého centra v Tokiu, například zarazily rádoby folklorní prvky v podobě v Japonsku neužívaného vějíře. Dále ještě zašla šperkařka Viktorie Beldová. 

Sadu oblečení pro odložené hry v Tokiu si sportovci pochvalují zejména pro její funkčnost a výraznost.

Sadu oblečení pro odložené hry v Tokiu si sportovci pochvalují zejména pro její funkčnost a výraznost.

„Když jsem to viděla, polil mě stud. Je rok 2021, olympijské hry se odehrávají ve velmi nadčasové futuristické zemi, samozřejmě se silnými tradicemi, ale to přece neznamená, že české outfity musí působit tak moc staře, nudně a bez kreativity,“ komentovala na sociálních sítích návrhářka Lenka Mulabegovič známá svojí prací pro značku Mi Fashion Label.

Jízlivý komentář na transparentnost výběru autorky kolekce si neodpustila šperkařka Viktorie Beldová. Nová olympijská oděvní kolekce je nevydařená také podle oděvní designérky a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM Liběny Rochové. Kolekce nenadchla ani módní redaktorku Olgu Egler.

„Pokud pominu otázku legitimity modrotisku, kde nevím, zda se jednalo opravdu o onu autentickou, starou techniku výroby, je zde stále otázka estetická. Ve srovnání s ostatními zeměmi, které vynakládají obrovské úsilí pro vývoj moderních a stylových uniforem, si myslím, že tento look působí neskutečně zaostale a nevkusně. S ohledem na to, že v ČR máme několik velmi dobrých a úspěšných návrhářů i inovativních společností na výrobu speciálních materiálů, je pohled na finální výtvor nesmírně frustrující. Upozornilo to však i na velmi netransparentní výběrové řízení, které vzhledem k důležitosti úkolu musí být bráno velmi vážně. Příště bych Apline Pro doporučila se obrátit na organizaci Czechdesign, která se na výběrová řízení specializuje a má dostatečnou databázi českých návrhářů,“ vysvětluje pro deník Metro Egler.

Sadu oblečení pro odložené hry v Tokiu si sportovci pochvalují zejména pro její funkčnost a výraznost.

Sadu oblečení pro odložené hry v Tokiu si sportovci pochvalují zejména pro její funkčnost a výraznost.

Mávající rolníci
Olympijské odění českých sportovců se stalo i terčem internetových vtipálků. Příkladem za všechny budiž koláž známého vtipálka TMBK alias Tomáše Břínka. Ten k fotografii sportovců v nových stejnokrojích mávajících vějíři přidal fotku zmateného Japonce doplněnou bublinou s textem: Proč na nás ti rolníci mávají? Jiní žertéři přirovnávají budoucí příjezd sportovců oblečených v nové kolekci do Tokia k příjezdu detektiva Nicka Cartera v podání Michala Dočolomanského ve filmu Adéla ještě nevečeřela. Ten do Prahy dorazil v tradičním jihočeském kroji nevěda, že zde lidé takto oblečeni nechodí.

Kdo ze světových sportovních týmů bude na slavnostním zahájení nejstylovější? Češi to podle dosavadních ohlasů patrně nebudou. České olympijské uniformy ale nesklízejí kritiku poprvé a dá se čekat, že ani naposledy. Vzpomeňme třeba na vysmívanou kolekci, kterou sportovci nosili na letních olympijských hrách v Londýně. Tady padala kritika hlavně na vysoké boty připomínající holínky, a také na přeplácanost celé kolekce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám