metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Alzheimerova choroba (ilustrační foto)
Alzheimerova choroba (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Čeští vědci pokročili s diagnózou Alzheimerovy choroby. Nyní hledají seniory pro další výzkum

5. listopadu 2014  9:00 Marek Hýř Metro.cz
Výzkumníci z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze hledají vhodné osoby pro vytvoření českých norem neuropsychologických testů. Nedávné studie objevili způsob, kterým je pravděpodobně možné zjistit Alzheimerovu chorobu. Výzkum má tyto výsledky potvrdit. Vědci se zajímají o starší zdravé může a ženy. V ideálním případě jen se základním vzděláním. Vítání jsou však všichni.

Ne každý starší člověk je však pro výzkum vhodným kandidátem. „Potřeba jsou zdraví muži nad 50 let věku a zdravé ženy a muži nad 85 let. Doposud máme nedostatek hlavně dobrovolníků s nižším vzděláním,“ informuje Aleš Bartoš z Národního ústavu duševního zdraví a Psychiatrického centra Praha.

Odměna už není

Osoby, které se výzkumu zúčastní, během hodinového průzkumu čekají testy paměti podobné pexesu a testy orientace v prostoru. „Zdravý člověk se díky testům ujistí, že je v dobré kondici. Pokud u někoho naopak zjistíme nižší skóre, budeme mu věnovat další odbornou péči,“ dodává Bartoš. Pro výzkum je důležité, aby se ho zúčastnili zdraví lidé bez depresí či poškození mozku. „Zájemci o zařazení do studie musejí užívat češtinu jako svůj mateřský jazyk. Čím starší dobrovolník bude, tím to bude lepší,“ dál upřesňuje Bartoš.

Do výzkumu se přihlásilo již mnoho seniorů, díky tomu se tak vyčerpal fond, ze kterého byla část dobrovolníků odměňována za svou účast ve studii. Znovu budou někteří z účastníků odměněni částkou 500 korun až na jaře, kdy se fond opět naplní. Čeští vědci nedávno zjistili, že v mozku pacientů s alzheimerem jsou místně zvýšené protilátky specifické právě pro tento typ demence. Pacienti s jiným typem demence či se zánětlivými nemocemi nervové soustavy tyto látky v mozku ve zvýšeném množství nemají. Tento objev může pomoci s diagnostikováním této nevyléčitelné choroby. „Avšak nelze říci, že jsme objevili metodu, která jednoznačně diagnostikuje Alzheimerovu nemoc,“ mírní nadšení ohledně objevu Aleš Bartoš.

Pacientů s demecí přibývá

Alzheimerova choroba je nevyléčitelné onemocnění mozku. Její rozvoj se zatím dá jen zpomalit, pokud se léky nasadí včas. Odhaduje se, že jí trpí více než 140 tisíc Čechů. Vzhledem ke stárnutí populace nemocných přibývá, v roce 2050 může být v Česku až 225 tisíc pacientů s tímto onemocnění. Tuto chorobu poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala ještě za vzácnou. Nyní se nějaká forma demence vyskytuje u více než sedmi milionů obyvatel Evropy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám