metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina
Alzheimerova choroba (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Čeští vědci pokročili s diagnózou Alzheimerovy choroby. Nyní hledají seniory pro další výzkum

  9:00
Výzkumníci z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze hledají vhodné osoby pro vytvoření českých norem neuropsychologických testů. Nedávné studie objevili způsob, kterým je pravděpodobně možné zjistit Alzheimerovu chorobu. Výzkum má tyto výsledky potvrdit. Vědci se zajímají o starší zdravé může a ženy. V ideálním případě jen se základním vzděláním. Vítání jsou však všichni.

Ne každý starší člověk je však pro výzkum vhodným kandidátem. „Potřeba jsou zdraví muži nad 50 let věku a zdravé ženy a muži nad 85 let. Doposud máme nedostatek hlavně dobrovolníků s nižším vzděláním,“ informuje Aleš Bartoš z Národního ústavu duševního zdraví a Psychiatrického centra Praha.

Odměna už není

Osoby, které se výzkumu zúčastní, během hodinového průzkumu čekají testy paměti podobné pexesu a testy orientace v prostoru. „Zdravý člověk se díky testům ujistí, že je v dobré kondici. Pokud u někoho naopak zjistíme nižší skóre, budeme mu věnovat další odbornou péči,“ dodává Bartoš. Pro výzkum je důležité, aby se ho zúčastnili zdraví lidé bez depresí či poškození mozku. „Zájemci o zařazení do studie musejí užívat češtinu jako svůj mateřský jazyk. Čím starší dobrovolník bude, tím to bude lepší,“ dál upřesňuje Bartoš.

Do výzkumu se přihlásilo již mnoho seniorů, díky tomu se tak vyčerpal fond, ze kterého byla část dobrovolníků odměňována za svou účast ve studii. Znovu budou někteří z účastníků odměněni částkou 500 korun až na jaře, kdy se fond opět naplní. Čeští vědci nedávno zjistili, že v mozku pacientů s alzheimerem jsou místně zvýšené protilátky specifické právě pro tento typ demence. Pacienti s jiným typem demence či se zánětlivými nemocemi nervové soustavy tyto látky v mozku ve zvýšeném množství nemají. Tento objev může pomoci s diagnostikováním této nevyléčitelné choroby. „Avšak nelze říci, že jsme objevili metodu, která jednoznačně diagnostikuje Alzheimerovu nemoc,“ mírní nadšení ohledně objevu Aleš Bartoš.

Pacientů s demecí přibývá

Alzheimerova choroba je nevyléčitelné onemocnění mozku. Její rozvoj se zatím dá jen zpomalit, pokud se léky nasadí včas. Odhaduje se, že jí trpí více než 140 tisíc Čechů. Vzhledem ke stárnutí populace nemocných přibývá, v roce 2050 může být v Česku až 225 tisíc pacientů s tímto onemocnění. Tuto chorobu poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala ještě za vzácnou. Nyní se nějaká forma demence vyskytuje u více než sedmi milionů obyvatel Evropy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  8:30

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek