metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Pohodu na Karlově náměstí si teď nevychutnáte. Budou zde drnčet sbíječky. | foto: Ondřej Kořínek - Wikimedia Commons

Cestování v MHD bude za trest. Začíná doba letní jízdních řádů a výluk

  7:00
Karlovo náměstí, Hostivař či Braník. Tam se v létě budete jen těžko dostávat. Zbytek Pražanů, kteří neodjeli na dovolenou, potrestají výluky a prázdninové jízdní řády v MHD. Obří oprava na Karlově náměstí přitom startuje už zítra.

Letní výluky

Tady nebudou jezdit tramvaje:

  • Karlovo náměstí 28. června – 9. srpna
    Mění se trasy tramvají 3, 17, 18, 22, 24, 25, 26, 51 až 57 a 59. Zavedeny jsou zvláštní linky 23 a 33 jako náhrada za linky 3 a 22.
  • Průběžná – Nádraží Hostivař 28. června – 13. září
  • Nádraží Braník – Levského 28. června – 13. září
  • Malovanka – Bílá Hora 28. června – 30. srpna

Horko, zpocená namačkaná těla, nedostatek deodorantu u některých cestujících a letní jízdní řády, podle kterých jezdí méně spojů a některé navíc po objízdných trasách. To jsou věci, které neodmyslitelně patří k letní hromadné dopravě v metropoli. „Každý rok cestuje o letních prázdninách v MHD méně lidí a jízdní řády se vždy přizpůsobují nižší poptávce,“ vysvětluje změny mluvčí Ropidu Filip Drápal. Stejně tak vysvětluje letní opravy tramvajových tratí dopravní podnik, prý prostě opravují v létě, kdy jezdí méně lidí.

Podobně jako vloni dochází od zítřka k omezení provozu metra, tramvají a autobusů zejména ve špičkách pracovních dnů. „Letos budou omezení mírnější než v loňském roce, například víkendové intervaly autobusů ani metra se prakticky nemění,“ popisuje Drápal. Platnost letních řádů končí 29. srpna, některé výluky ale skončí až v září.

Letní jízdní řády

Ropid v létě šetří a ubere kvůli menší poptávce spoje.

  • Metro – v pracovní dny se intervaly metra prodlužují o jednu až dvě minuty.
  • Tramvaje – linky 2, 4, 6 a 13 nejsou v provozu. Na páteřních linkách 9 a 17 se ve špičce prodlužuje interval ze 4na 5 minut, dopoledne z 5 minut na 6. U ostatních linek je tradičně prodloužen interval ve špičkách z 8 na 10 minut a dopoledne z 10 na 12 minut.
  • Autobusy – o prázdninách nejedou školní linky a většina linek přejde ve špičce na  delší intervaly: z 6 na 7,5 minuty ráno a ze 7,5 minuty na 10 minut odpoledne.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek