metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  David Neff, MAFRA

Cestovní lékárničku si sbalte na míru

7. července 2018  14:45 Metro.cz
Nic nezničí vysněnou dovolenou tak účinně jako zdravotní potíže. Buďte na ně připraveni a připravte si cestovní lékárničku. Před náročnější cestou mimo civilizaci počítejte s návštěvou praktického lékaře. „Můžete potřebovat léky, které jsou dostupné jen na recept,“ upozorňuje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Zapomeňte na to, že do kufru narychlo přihodíte lékový balíček, s kterým jste v zimě cestovali na hory. Podle Leony Štěpkové z Alphega lékárny Medea v Hostomicích nad Bílinou je důležité cestovní lékárničku připravit sobě na míru. „Jinou lékárničku si pořídí sportovec do hor, jinou rodina s dětmi k moři, jinou lidé jezdící na kolech,“ radí Štěpková. Jednoduché osnovy se ale může držet každý.

Pravidelně užívané léky

Zní to jako samozřejmost, ale podle Šonky se to běžně stává. Denně užívané léky si lidé nechají doma. Předcházejte tomu a vložte si je včas do zavazadla. Pilulku, kterou máte polknout v den odjezdu, raději odstřihněte z platíčka a nechte stranou. Bez svých léků se na dovolené obejdete těžko a jejich shánění může prázdniny pokazit.

Rozhodně přibalte i léky, po kterých doma saháte často. „Někdo trpí na opary, někdo na zácpu,“ podotýká Štěpková. Třeba zácpa bývá cestovní obtíží mnoha žen.

Alergie

V cestovní lékárničce nesmí chybět léky na alergii – jak gely na kůži, tak tablety nebo sirupy pro vnitřní užívání. Podle Tomáše Rohovského z brněnské alergologie a imunologie Hornmed s sebou alergik musí mít všechny léky, které bere dlouhodobě, i ty pro dočasné obtíže. „Pro ‚strýčka Příhodu‘ by asi každý, i nealergický, člověk měl mít k dispozici na dovolené volně prodejné antihistaminikum, například Zyrtec nebo Xyzal, a oční kapky proti alergii,“ vypočítává Rohovský. Na projevy kožní alergie doporučuje Fenistil.

Bolest a nachlazení

Tradiční léky na teplotu a bolest jsou asi tím prvním, po čem při balení lékárničky sáhneme. Lépe je mít při ruce jak ty s obsahem paracetamolu, tak s ibuprofenem. Paracetamol doporučuje Šonka jako lék první volby při horečce, naopak přípravky s ibuprofenem jsou podle něj vhodnější při potížích vyvolaných zánětem. „V případě potřeby je lze i kombinovat, ale doporučuji dodržet alespoň čtyřhodinový odstup mezi jednotlivými dávkami,“ dodává Šonka.

I na dovolené dovedou potrápit rýma, kašel a bolest v krku. Způsobují je hlavně přechody mezi interiérem s klimatizací a venkovním vedrem. Zvolte svůj oblíbený lék v dospělé nebo dětské variantě.

Zažívací potíže a cestovní nevolnost

Kinedryl je po generace záchranný prostředek všech rodičů, jimž děti zvrací v autě. Dospělí mohou sáhnout také po žvýkačkách proti nevolnosti. Obě varianty jsou podle Štěpkové osvědčené. „Fungují při cestování autem, letadlem i lodí,“ doplňuje.

Pro případ zažívacích potíží je dobré mít v zavazadle tradiční živočišné uhlí, je však potřeba počítat s tím, že sníží účinnost dalších zároveň užívaných léků.

Zavedeným prostředkem proti urputným průjmům bývá lék Endiaron, ten však aktuálně na trhu chybí. Zkušený lékárník ho však podle Štěpkové dovede nahradit. „Doporučila bych Hylak nebo Enterol, jsou to registrované a spolehlivé preparáty.“

Při cestách do letovisek typicky v Egyptě je podle Šonky jednodušší spolehnout se na zásoby místních lékárníků. „Tamní směs patogenů je jiná než v Česku, a když máte cestovatelský průjem, poradí vám tam každý lékárník. Antimikrobiální preparát je tam volně prodejný a funguje výborně,“ popisuje Šonka.

Odřeniny a úrazy

Povinnou výbavou lékárniček bývají prostředky na ošetření ran – dezinfekce, náplasti, obvazy a nůžky. Na hory a turistiku přibalte náplasti na puchýře. Chybět by nemělo obinadlo na případný výron a masti na bolestivé svaly a otoky, například Voltaren. K užitku může být také anti- biotická mast.

Péče o kůži a oči

K vodě je nezbytností kvalitní opalovací kosmetika – krémy s vysokým UV faktorem, mléka po opalování a pro jistotu ještě pěny s obsahem pantenolu, kdybyste to na sluníčku přehnali. „Pro lidi s citlivou pokožkou a děti bych volil klidně ochranné faktory kolem 50,“ radí Šonka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám