metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Miminko | foto: MAFRA

Cestujete za prací do ciziny? Zřejmě zmeškáte své plodné dny

  5:05
Pečlivě zmrazená vajíčka a spermie mohou mnohým párům poskytnout drahocenný čas.

Přeshraniční pracovníci byli jedni z těch, jimž uzavřené hranice během celosvětové pandemie zkomplikovaly vykonávání jejich povolání. Vynucené setrvání doma však mohlo přinést jiné plody.

Ovulace na muže nepočká
Kuchaře, řidiče kamionů nebo vojáky, kteří jezdí pracovat do zahraničí, mnohdy trápí takzvaná společenská neplodnost. Kvůli častým odjezdům a delšímu pobytu mimo rodinné hnízdo totiž nestíhají partnerčiny plodné dny a kvůli tomu se jim nedaří počnout vytouženého potomka.

Snažit se mohou i roky bez úspěchu, i když jsou oba partneři zcela zdraví a na vrcholu plodnosti.

„Vajíčko je schopno oplození pouze během ovulace a asi 24 hodin po ní. Navíc šance, že pár mladší 30 let v době ženiny ovulace otěhotní, je přibližně 20 procent,“ vysvětluje doktor Pavel Otevřel z reprodukční kliniky Reprofit.

Pokud jeden z partnerů odjíždí kvůli práci na několik týdnů pryč, šance na zplození potomka se mnohonásobně snižuje, i když se pár o početí snaží každý měsíc.

Hranice plodnosti stoupají
Covidové období vedlo mnoho lidí k přehodnocení životních priorit, což se odrazilo i na trendu současných párů, kterým je odkládání založení rodiny do vyššího věku. Údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) uvádí, že se během roku 2021 narodilo 111 tisíc dětí, což o 1,6 tisíce překonalo počet novorozeňat z roku 2020. Lidé si během tohoto období pořizovali nejen první dítě, ale i další.

Zatímco na začátku 21. století byla většina maminek ve věku 25–29 let, od roku 2008 se nejvíce dětí rodí ženám mezi 30 až 34 lety. Přestože se za posledních 20 let změnila věková skupina maminek, od roku 2000 roste celospolečenská plodnost. V loňském roce se díky nárůstu nově narozených dětí zvýšila její hranice z 1,73 dítěte na 1,83 dítěte na jednu ženu.

S návratem pendlerů ke stylu práce před pandemií však mohou tato čísla znovu poklesnout. Plodné dny ženy nelze objednat na období, kdy jsou oba partneři doma, a pro plánování pracovní činnosti podle ovulace nemusí mít nadřízení pochopení. Páry se proto musí popasovat s rozhodnutím, zda se snažit s možným neúspěchem, nebo se pojistit třeba zmrazením vajíček a spermií.

Výkon povolání může ovlivňovat život také hasičům nebo vojákům, kteří jezdí na mise do válečných oblastí a jimž případná zranění mohou způsobit neplodnost. Právě ti si často dávají spermie zmrazit. „Zároveň také podepisují souhlas, že můžeme jejich partnerku oplodnit právě v době, kdy pobývají v zahraničí. Chtějí tím zkrátit čas při snažení o miminko,“ doplňuje Otevřel.

Pojistka pro svobodné
Nad stejnou metodou by se dle odborníků měly zamyslet i ženy, které překročily třicítku, nemají partnera či těhotenství odkládají.

„Pokud se například 32letá pacientka rozvede a nechá si zmrazit vajíčka, když si pak o pět let později najde nového partnera, s nímž touží založit rodinu, má výrazně vyšší šance,“ přibližuje specialista na reprodukci doktor Štěpán Machač z IVF Clinic, který svým pacientkám doporučuje pokusit se o přirozené těhotenství do 35 let.

„Plodnost žen po tomto roce začíná rapidně klesat a v těchto případech odkládání rodičovství nedoporučuji. Mohlo by se totiž stát, že až přijde ten správný čas, nebude už těhotenství možné vůbec,“ varuje Machač.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek