metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil
Papírové kupony, které Opencard nahradila, se vracejí. Vypadají úplně stejně, jak si je pamatujeme. | foto: ČTK

Cestující se vracejí k papírovým kuponům, dopravní podnik je musí nechat dotisknout

  16:50
Nově mají na výběr cestující v pražské městské hromadné dopravě. Od úterý se mohou rozhodnout mezi papírovými kupony na MHD a opencard za stejnou cenu. Dopravní podnik začal vydávat 30 a 90denní papírové kupony na městskou hromadnou dopravu. Je o ně zájem, tvrdí primátorka i dopravce.

 „Zájem o kupony je enormní,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (za ANO). Mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl potvrdil, že se kuponů od úterý prodaly stovky. Další druhy budou k dispozici do začátku března. Podnik je nechává dotisknout.

Městská rada minulý týden schválila, že všechny skupiny cestujících si budou nově moci libovolně vybrat mezi kupony a kartou opencard. Změna se týká především cestujících ve věku od 27 do 64 let, kteří dosud když si zvolili kupon, tak se jim jízdné výrazně prodražilo. To už teď neplatí.

Částečný návrat k papírovým kuponům zvolili politici kvůli problémům, které mají se smlouvami k projektu opencard. S vlastníkem práv k opencard, firmou eMoneyServices (EMS), Praha dál vyjednává. Podle primátorky chce město firmě zaplatit dluhy za provoz systému a vyjednat bezproblémové fungování opencard. Na otázku, co s kartou za minimálně na 1,35 miliardy korun bude dál, a zda chce město v projektu pokračovat, zatím nikdo z politiků neodpověděl.

Ti, co jezdí zdarma, si kupon mohou pořídit také

Pro dospělé cestující dosud papírové kupony sloužily jen jako dražší náhrada opencard. Pro studenty se nic nemění, už před změnou si mohli vybrat mezi kuponem, opencard a kartou ISIC. Změna nastane pro cestující, kteří mají jízdné zdarma, tedy pro děti od šesti do 15 let a seniory nad 65 let. Ti původně museli k prokazování věku používat výhradně opencard. Nejpozději od začátku března si ale budou moci zvolit papírovou průkazku.

Novinkou bude to, že si cestující nebudou moci přerušit planost ročních kuponů. Papírové kupony to totiž neumožňují, Praha proto tuto možnost zruší i u opencard.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek