metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

CGTN: Čína hodlá posilovat ekonomický růst

  11:21

VxuhBosSSk/index.html

https://www.youtube.com/watch?v=1xibK9bXtUQ

https://www.youtube.com/watch?v=HpMhQTc3wxQ

mailto:jiang.simin@cgtn.com"

~#~

Peking (Čína) 21. listopadu 2020 (PROTEXT/PRNewswire) - CGTN: Čína hodlá posilovat ekonomický růst inovacemi a otevíráním se světu a podporuje spolupráci v rámci celého asijsko-tichomořského regionu

Pandemie covid-19 se šíří po celém světě a Asie a Tichomoří patří mezi nákazou velmi zasažené oblasti, v jednotlivých zemích stále roste nejistota kolem dalšího ekonomického vývoje.

Mezinárodní měnový fond očekává, že v roce 2020 ekonomika v asijsko-tichomořském regionu klesne o 2,3 %, na rok 2021 předpokládá růst o 6,7 %. Naproti tomu ve vyspělých zemích by měl pokles ekonomiky za rok 2020 dosáhnout 5,8 % a růst v roce 2021 by měl činit 3,9 %.

Celý původní článek si můžete přečíst zde.

Čína, jejíž hospodářství za první tři čtvrtletí letošního roku i přes pandemii rostlo, se podělila o svou vizi podporovat vzájemně prospěšnou spolupráci v celém regionu Asie a Tichomoří, a přispět tak k ekonomickému růstu v celém regionu. Toto čínské stanovisko zaznělo z úst prezidenta Si Ťin-pchinga v jeho čtvrtečním video projevu z Pekingu, který přednesl u příležitosti konference Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), na které jednali vysocí manažeři z celé oblasti.

Rada pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) vznikla v roce 1989 s cílem zajistit prosperitu celého regionu prostřednictvím podpory volného a otevřeného obchodu mezi členskými státy tohoto uskupení.

V letošním roce pořádá tuto konferenci Malajsie, která je předsedající zemí organizace APEC, a řídí tak Poradní podnikatelský výbor organizace APEC (ABAC - APEC Business Advisory Council). Cílem letošní konference bylo nastavení priorit na období po pandemii covidu-19.

Prezident Si Ťin-pching ve svém projevu k předním představitelům podnikatelské a obchodní komunity v Asii a Tichomoří uvedl, že rychlé hospodářské oživení Číny je důkazem odolnosti a životaschopnosti čínské ekonomiky a že věří, že "využití potenciálu čínského trhu na maximum vytvoří obrovské příležitosti i pro ostatní země" a položí pevné základy pro udržení stabilního růstu globální ekonomiky.

Růst založený na inovacích

Protože věda a technologie hrají stále významnější roli při zvyšování produktivity práce, řekl prezident Si Ťin-pching, že pro zajištění trvale udržitelného růstu taženého domácí poptávkou, bude Čína i nadále klást důraz na zavádění vědeckých a technologických inovací po celé zemi.

Poznamenal, že inovace byly vždy hlavním tahounem čínské ekonomiky, protože se Číně podařilo dosáhnout největších úspěchů právě díky uplatňování strategie založené na inovacích.

"Budeme naplno využívat poptávku na našem domácím trhu a sílu našeho průmyslu a zdvojnásobíme úsilí v oblasti vědy a výzkumu tak, abychom s pomocí dosažených výsledků maximálně zvýšili produktivitu práce," řekl čínský prezident.

V souvislosti s podporou trvale udržitelného dlouhodobého ekonomického růstu v Číně, prezident Si Ťin-pching dodal, že "Čína bude usilovat o vybudování inovativního systému, který bude spojovat vědu a technologie se vzdělávacími programy a průmyslovým a finančním sektorem a podporovat modernizaci průmyslových řetězců."

Prohloubení reforem a otevření se světu přinese zvýšení produktivity

Čínský prezident také zdůraznil, že země bude i nadále prohlubovat reformy a podporovat další rozvoj svého místního trhu s cílem maximálně využít jeho potenciál a zvýšit produktivitu práce.

Podíl čínského zahraničního obchodu na HDP klesl z 67 % v roce 2006 na méně než 32 % v roce 2019, zatímco podíl zahraničního obchodu na celkovém přírůstku HDP klesl z hodnoty 9,9 % v roce 2007 na aktuálně méně než 1 %.

Za sedm let od globální finanční krize v roce 2008 vzrostl podíl domácí poptávky na čínském HDP o více než 100 %, přičemž největším tahounem růstu byla domácí spotřeba.

Prezident Si Ťin-pching řekl, že Čína vstoupila do nové fáze rozvoje a musí plnit nové reformní úkoly. Zdůraznil, že země bude uplatňovat strategii "dvojího oběhu zboží a služeb", která je založena jak na podpoře domácího trhu, tak na podpoře zahraničního obchodu.

Prezident Si Ťin-pching nicméně zdůraznil, že uplatňování této nové strategie neznamená "uzavření Číny pro svět, ale naopak větší otevřenost a vzájemné posilování domácího i zahraničního obchodu."

Prezident Si Ťin-pching dodal, že Čína podnikne další kroky k odstranění systémových a institucionálních bariér v rámci modernizace svého tržního systému a uvolní některé restrikce. Mezi hlavní priority patří posílení ochrany soukromého a duševního vlastnictví a vytvoření kvalitního tržního systému s vylepšenými mechanismy pro poctivou hospodářskou soutěž.

Naděje pro podnikatelský sektor v Asii a Tichomoří

Podle údajů z roku 2018 se 21 členských států organizace APEC podílí na celkovém objemu světové ekonomiky zhruba 60 % a připadá na ně téměř polovina objemu světového obchodu.

Prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že Asie a Tichomoří jsou důležitou součástí světové ekonomiky a jedním z hlavních motorů světového hospodářského růstu. Hraje tak důležitou roli v utváření budoucnosti celého regionu.

Prezident Si Ťin-pching také vyzval k další podpoře otevřeného obchodu a investic a hledání nových možností spolupráce mezi jednotlivými státy včetně pomoci znevýhodněným zemím tak, abychom co nejvíce využili růstový potenciál celého regionu.

V pátek se prezident Si Ťin-pching zúčastní setkání ekonomických lídrů organizace APEC, kde se očekává představení vize Post-2020, klíčového politického dokumentu, stanovujícího cíle a úkoly pro budoucí spolupráci jednotlivých členských států APEC.

Video - https://www.youtube.com/watch?v=1xibK9bXtUQ

Video - https://www.youtube.com/watch?v=HpMhQTc3wxQ

Kontakt pro média: Simin Jiang, jiang.simin@cgtn.com, +86-188-2655-3286

Hlavní zprávy

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek