metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 27. října 2020. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Chalupaří každý pátý Pražan. Další sedí doma

21. srpna 2019  12:03 Filip Jaroševský Metro.cz
Byty s kouskem pozemku či terasou se prodávají nejrychleji. Barrandovským vylepší předzahrádky radnice.

Dva z pěti obyvatel Prahy tráví se železnou pravidelností víkendy v místě, kde bydlí. Vyplývá to z nového průzkumu agentury IPSOS. Na výlety či akce mimo bydliště vyráží srovnatelný počet z nich, zhruba 38 procent. Na chaty či chalupy jezdí jen něco přes dvacet procent Pražanů.

„Úměrně tomuto trendu pak roste důležitost venkovních prostor, které jednotlivé byty a projekty v metropoli nabízejí. V našich projektech nabízíme předzahrádky všude, kde nám to situace dovolí,“ říká výkonná ředitelka developerské firmy Central Group Michaela Tomášková.

Předzahrádka

9700

  • Tolik korun v Praze stojí metr čtvereční předzahrádky. Je to méně než desetina nynější průměrné ceny nemovitostí.

Malé předzahrádky, kde vás od sousedů mnohdy odděluje nanejvýš jen nízký živý plot, slouží jako levnější náhražky za chaty či zahrady rodinného domku. U většiny pražských developerů totiž vyjdou na zlomek ceny samotného bytu. V závislosti na lokalitě a velikosti se jejich cena pohybuje od šesti do dvaceti pěti tisíc korun za čtvereční metr.

„My nabízíme byty s předzahrádkami téměř ve všech svých projektech za ceny od 3,4 milionu korun,“ dodává Tomášková s tím, že se největšímu zájmu těší byty s předzahrádkami, které se nacházejí v lokalitách s dostatkem zeleně v okolí. Jde tedy například o projekty na Zličíně či Bohdalci.

Byty s malými zahrádkami se podle údajů portálu bytyprodejpraha.cz v poslední době dobře prodávají také například v okolí metra Budějovická v Praze 4 či v Praze 10 Štěrboholech. Ceny i lokality jsou zde podobné jako u dalšího velkého pražského developera – společnosti Finep. Ta plánuje zbudovat velkou vnitroblokovou zahradu v rámci svého projektu Nová Elektra v Praze 9.

Předzahrádky jsou oblíbené také na pražských sídlištích. Například na Zahradním Městě, Jižním Městě nebo Barrandově bývají často vnímány jako součást domů a pobyt na nich jako benefit pro nájemníky a vlastníky bytů. Obvykle se však jedná o veřejné prostory v majetku jednotlivých radnic.

Radní páté městské části však dobře vědí, že na nich musí docházet ke změnám citlivě. Před pár dny proto skončili se sběrem připomínek k úpravám předzahrádek u Chaplinova náměstí, jehož obnova začne v příštím roce. „Chceme, abychom společně dosáhli co nejlepšího výsledku,“ říká k situaci místostarosta Prahy 5 Martin Slabý. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

Onkolog a internista Lubomír Skopal
vydáno 27. října 2020  10:47

Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i bývalý onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve...  celý článek

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté.
vydáno 27. října 2020  7:21

Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy...  celý článek

Komerční sdělení

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní
vydáno 27. října 2020

Čistá voda je kritickým prvkem. Převážná většina vody na povrchu Země, přes 96%, je slaná voda v oceánech. Což znamená, že i když je vody dostatek, k...  celý článek

Komerční sdělení

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět
vydáno 27. října 2020

Milujete ten pocit, když čekáte na zvěř se zbraní v ruce? Nemůžete se dočkat, až vyrazíte spolu s dalšími myslivci na lov? Pokud ano, rozhodně by vám...  celý článek

Vaše fotky z Prahy