metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Neděle, 22. září 2019. Svátek má Darina.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Chalupaří každý pátý Pražan. Další sedí doma

21. srpna 2019  12:03 Filip Jaroševský Metro.cz
Byty s kouskem pozemku či terasou se prodávají nejrychleji. Barrandovským vylepší předzahrádky radnice.

Dva z pěti obyvatel Prahy tráví se železnou pravidelností víkendy v místě, kde bydlí. Vyplývá to z nového průzkumu agentury IPSOS. Na výlety či akce mimo bydliště vyráží srovnatelný počet z nich, zhruba 38 procent. Na chaty či chalupy jezdí jen něco přes dvacet procent Pražanů.

„Úměrně tomuto trendu pak roste důležitost venkovních prostor, které jednotlivé byty a projekty v metropoli nabízejí. V našich projektech nabízíme předzahrádky všude, kde nám to situace dovolí,“ říká výkonná ředitelka developerské firmy Central Group Michaela Tomášková.

Předzahrádka

9700

  • Tolik korun v Praze stojí metr čtvereční předzahrádky. Je to méně než desetina nynější průměrné ceny nemovitostí.

Malé předzahrádky, kde vás od sousedů mnohdy odděluje nanejvýš jen nízký živý plot, slouží jako levnější náhražky za chaty či zahrady rodinného domku. U většiny pražských developerů totiž vyjdou na zlomek ceny samotného bytu. V závislosti na lokalitě a velikosti se jejich cena pohybuje od šesti do dvaceti pěti tisíc korun za čtvereční metr.

„My nabízíme byty s předzahrádkami téměř ve všech svých projektech za ceny od 3,4 milionu korun,“ dodává Tomášková s tím, že se největšímu zájmu těší byty s předzahrádkami, které se nacházejí v lokalitách s dostatkem zeleně v okolí. Jde tedy například o projekty na Zličíně či Bohdalci.

Byty s malými zahrádkami se podle údajů portálu bytyprodejpraha.cz v poslední době dobře prodávají také například v okolí metra Budějovická v Praze 4 či v Praze 10 Štěrboholech. Ceny i lokality jsou zde podobné jako u dalšího velkého pražského developera – společnosti Finep. Ta plánuje zbudovat velkou vnitroblokovou zahradu v rámci svého projektu Nová Elektra v Praze 9.

Předzahrádky jsou oblíbené také na pražských sídlištích. Například na Zahradním Městě, Jižním Městě nebo Barrandově bývají často vnímány jako součást domů a pobyt na nich jako benefit pro nájemníky a vlastníky bytů. Obvykle se však jedná o veřejné prostory v majetku jednotlivých radnic.

Radní páté městské části však dobře vědí, že na nich musí docházet ke změnám citlivě. Před pár dny proto skončili se sběrem připomínek k úpravám předzahrádek u Chaplinova náměstí, jehož obnova začne v příštím roce. „Chceme, abychom společně dosáhli co nejlepšího výsledku,“ říká k situaci místostarosta Prahy 5 Martin Slabý. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hraboši útočí dál! Ve hře je opět jed

ilustrační snímek
vydáno 22. září 2019  0:29

Jsou nemilosrdní jako mloci z Čapkova dramatu. Škodí hlavně na Moravě.  celý článek

Metro.cz je offline. Tento článek si přečtěte až zítra

Ilustrační černá
vydáno 21. září 2019  0:41

V úterý to bylo 20 let, kdy důchodkyně Věra Pohlová v jedné anketě deníku Metro řekla: „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ Její výrok se...  celý článek

Pohodlnější spojení do centra je v plánu z Rajské zahrady, Hostavic, Jahodnice i Jiráskovy čtvrti

Simona Vlašimská (vpravo) věnovala koláč i nám.
vydáno 20. září 2019  15:51

Fouká vítr, venku kolem deseti stupňů a každý vlak má zpoždění několik minut. Tak vypadá v posledních dnech téměř každé ráno na vlakové zastávce...  celý článek

Jsem nadšenej, říká Vladimír Mišík o albu bez Etc…

Přebal desky
vydáno 20. září 2019  12:12

Dnes vychází nové album hudebníka Vladimíra Mišíka s názvem Jednou tě potkám. Hudební doprovod nově obstarala kapela Blue Shadows producenta Petra...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám