metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 21 °C

Sobota 21. května 2022. Svátek má Monika

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Chalupaří každý pátý Pražan. Další sedí doma

  12:03
Byty s kouskem pozemku či terasou se prodávají nejrychleji. Barrandovským vylepší předzahrádky radnice.

Dva z pěti obyvatel Prahy tráví se železnou pravidelností víkendy v místě, kde bydlí. Vyplývá to z nového průzkumu agentury IPSOS. Na výlety či akce mimo bydliště vyráží srovnatelný počet z nich, zhruba 38 procent. Na chaty či chalupy jezdí jen něco přes dvacet procent Pražanů.

„Úměrně tomuto trendu pak roste důležitost venkovních prostor, které jednotlivé byty a projekty v metropoli nabízejí. V našich projektech nabízíme předzahrádky všude, kde nám to situace dovolí,“ říká výkonná ředitelka developerské firmy Central Group Michaela Tomášková.

Předzahrádka

9700

  • Tolik korun v Praze stojí metr čtvereční předzahrádky. Je to méně než desetina nynější průměrné ceny nemovitostí.

Malé předzahrádky, kde vás od sousedů mnohdy odděluje nanejvýš jen nízký živý plot, slouží jako levnější náhražky za chaty či zahrady rodinného domku. U většiny pražských developerů totiž vyjdou na zlomek ceny samotného bytu. V závislosti na lokalitě a velikosti se jejich cena pohybuje od šesti do dvaceti pěti tisíc korun za čtvereční metr.

„My nabízíme byty s předzahrádkami téměř ve všech svých projektech za ceny od 3,4 milionu korun,“ dodává Tomášková s tím, že se největšímu zájmu těší byty s předzahrádkami, které se nacházejí v lokalitách s dostatkem zeleně v okolí. Jde tedy například o projekty na Zličíně či Bohdalci.

Byty s malými zahrádkami se podle údajů portálu bytyprodejpraha.cz v poslední době dobře prodávají také například v okolí metra Budějovická v Praze 4 či v Praze 10 Štěrboholech. Ceny i lokality jsou zde podobné jako u dalšího velkého pražského developera – společnosti Finep. Ta plánuje zbudovat velkou vnitroblokovou zahradu v rámci svého projektu Nová Elektra v Praze 9.

Předzahrádky jsou oblíbené také na pražských sídlištích. Například na Zahradním Městě, Jižním Městě nebo Barrandově bývají často vnímány jako součást domů a pobyt na nich jako benefit pro nájemníky a vlastníky bytů. Obvykle se však jedná o veřejné prostory v majetku jednotlivých radnic.

Radní páté městské části však dobře vědí, že na nich musí docházet ke změnám citlivě. Před pár dny proto skončili se sběrem připomínek k úpravám předzahrádek u Chaplinova náměstí, jehož obnova začne v příštím roce. „Chceme, abychom společně dosáhli co nejlepšího výsledku,“ říká k situaci místostarosta Prahy 5 Martin Slabý. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek