metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Party v Chapeau Rouge
Dalších 14 fotografií v galerii
Party v Chapeau Rouge | foto: Archiv klubu

Chapeau Rouge slaví. Na jeho místě před 95 lety otevřeli nejstarší klub v Praze

26. října 2014  11:00 Marek Peška Metro.cz
Klub Chapeau Rouge si připomíná historii domu, v němž funguje. V pondělí 27. října tento unikátní prostor s genius loci slaví neuvěřitelných 95 let. Místo pojí mnoho zajímavostí – ještě ale než tu vyrostl „secesní mladík,“ v němž se klub nachází, stál tu v roce 1650 dům a v něm byla Čertova krčma. Jak příhodné, událost vlastně předpověděla další osud této části Prahy.

Jakubská ulice je jednou z nejstarších v Praze. Tam se nachází multižánrový klub Chapeau Rouge, který turistům i místním nabízí koncerty, parties a zábavu. Zábavu tu ale Pražané vyhledávali už za první republiky. „Nejstarší hudební podnik ve městě byl v Jakubské 2 otevřen v roce 1919. Fungoval až do roku 1948 a na svou bohatou tradici navázal s několika přestávkami až o 46 let později. Pětadevadesátileté narozeniny slavíme proto, abychom si připomněli prvorepublikovou historii,“ říká Hedvika Pajerová, která se stará o propagaci klubu.

Dvacet hostů rozveselovalo patnáct povolných dívek

Za tu dobu se prostor velmi proměnil. Dnes má tři patra, hraje tu hudba a alkohol teče proudem, začátkem 19. století to byl malý útulný podnik s rozlohou dvou dnešních pokojů, do kterého se vešlo dvacet hostů a patnáct povolných dívek. Přes den sem chodila společenská smetánka, v noci tu část společenské smetánky – zvláště ředitelé a továrníci – zůstávala a osazenstvo doplnili flamendři. Na svá fidlátka tu až do rána hrávali přiopilí muzikanti.

„Na pódiu nočního podniku se objevovali třeba R. A. Dvorský a Melody Makers, prý sem chodíval flámovat i Hugo Hass,“ uvádí Pajerová o herci, o němž se traduje, že měl při noční zábavě v oblibě kokain. Zlaté časy tohoto vyhlášeného podniku skončily, když začala druhá světová válka a nastěhovali se sem němečtí letci. Poté byl dům znárodněn a bydleli tu zaměstnanci OPBH, jeden čas byla v prostorách klubu psychologicko-pedagogická poradna. Nový klub Chapeau Rouge byl otevřen v roce 1994 a dnes patří k hlavním cílům bavící se mládeže.

Mejdan

Stovky lidí přijdou oslavit 95 let klubu.

  • V Chapeau Rouge 27. října během narozeninového večera zahraje Xavier Baumaxa & Jazz Sextet, dále pak Colin Dale, Kay & Tvzex (Sunshine), Bass Drop djs a další.
  • Vstup zdarma

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám