metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 16 °C

Středa, 18. září 2019. Svátek má Kryštof.
Padající omítka omezila chodce i řidiče.
Další 1 fotografie v galerii
Padající omítka omezila chodce i řidiče. | foto: Viktor Křovák

Chátrající dům v centru Prahy ohrožuje chodce i řidiče

28. února 2013  17:26 Robert Oppelt, ČTK
Ve čtvrtek dopoledne se zřítila část římsy opuštěného domu Na Kocandě na rohu Křížovnické a Kaprovy ulice. "Do prostoru chodníku a vozovky se zřítila omítka a části zdiva. Naštěstí nedošlo k poranění procházejících osob, ani ke škodě na majetku třetích osob," popsala událost mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Na místě zasahovala policie i hasiči, místo ohledal i městský statik. Stavební úřad nařídil vlastníkovi zabezpečení objektu. "Probíhají jednání mezi městským statikem a statikem vlastníka o nejvhodnějším a nejrychlejším způsobu zabezpečení objektu proti pádu zdiva a omítky z narušených částí," dodala Blažková.

Padající omítka omezila chodce i řidiče.

Neorenesanční nájemní dům Na Kocandě byl postaven na konci 19. století. Od konce 90. let minulého století patřil italskému vlastníkovi, který chtěl dům původně zrekonstruovat, v parteru zřídit prodejny a v patrech administrativní prostory a byty. Rekonstrukce ale nezačala, v roce 2003 podal investor žádost na změnu využití, a to na zařízení hotelového typu. S tím nesouhlasili památkáři, ani ministerstvo kultury. Vlastník pak objekt prodal firmě Stars Invest, která nechává dům chátrat a neprovádí ani základní údržbu. Dům je kulturní památkou a součástí pražské památkové rezervace.

Podle Blažkové chystá majitel domu v současné době stavební dokumentaci. "Je velký předpoklad, že začne celkovou rekonstrukci budovy, což nás těší," uvedla mluvčí. Nyní ale musí vlastník zabezpečit především římsy posledního nadzemního podlaží a zajistit opravy omítky jak v ulici Křížovnická, tak v Kaprově. Prostory prý nyní hlídá bezpečnostní agentura vlastníka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám