metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Hlavní podmínkou vlastnictví elektromobilu či plug-in hybridu je možnost dobíjet. | foto: Peugeot

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

  12:27
SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po osvobození od silniční daně či dálničních poplatků. Největší výhodou těchto vozů je však možnost jezdit bezemisně, což životní prostředí Prahy rozhodně přivítá. Hlavní podmínkou vlastnictví elektromobilu či plug-in hybridu je možnost dobíjet. S nedobitým elektromobilem totiž neujedete nic a s plug-in hybridem sice pojedete, ale spotřeba a emise porostou vlivem vysoké hmotnosti vozu do závratných hodnot. Vyřešit před koupí vozu dobíjení je tedy zásadní otázkou.

Pomoc najdete například na stránkách PeugeotElektromobilita.cz, kde máte k dispozici například katalog vozů, užitečné kontakty pro vyřízení dobíjení a dotací na pořízení elektromobilu, spoustu rad a návodů na správné používání vozu a můžete si zde také přímo sjednat návštěvu specialisty, který zanalyzuje možnosti dobíjení u vás doma a zajistí i montáž Wallboxu.

Pak už nezbývá než jen zvolit vhodný elektromobil na míru vašim potřebám. Dobrou zprávou je, že u některých vozů dochází k zvyšování dojezdu. Příkladem jsou oblíbené malé Peugeoty e-208 a e-2008. Ty byly uvedeny na český trh začátkem roku 2020. V jejich technických průkazech byly uvedeny hodnoty dojezdu 340 kilometrů pro menší e-208 a 310 kilometrů pro robustnější e-2008. Jen o dva roky později Peugeot oznámil, že tato čísla už nebudou platit a dojezd vzroste o téměř desetinu, a to výhradně technologickým vylepšením bez nutnosti zvětšit baterii, vyměnit motor či omezit uživatelské charakteristiky vozu. Co konkrétně se tedy změnilo?

Především došlo k optimalizaci pneumatik, které přešly do třídy „A+“ a díky nižšímu valivému odporu poskytují vyšší účinnost. Jedná se o 16palcová kola v případě vozu Peugeot e-208 a 17palcová kola u vozu Peugeot e-2008. Kromě toho došlo k vylepšení mechaniky. Vozy nabízí nový převodový poměr, který optimalizuje dojezd při jízdě po silnici a dálnici. A konečně, nové tepelné čerpadlo ve spojení s čidlem vlhkosti instalovaným v horní části čelního skla optimalizuje energetickou účinnost vytápění a klimatizace. Informace přenášené tímto čidlem umožňují přesněji řídit recirkulaci vzduchu v prostoru pro cestující a v konečném důsledku zachovat množství energie obsažené v baterii během fází vytápění a udržování teploty uvnitř vozu. Účinnost tohoto vylepšení je patrná zejména při nízkých venkovních teplotách.

Díky těmto optimalizacím získal Peugeot e-208 navíc 22 kilometrů a nyní ujede na jedno nabití až 362 kilometrů. Peugeot e-2008 pak dostal přídavek 25 kilometrů, což znamená celkových 345 kilometrů. To je pro představu vzdálenost mezi Prahou a Ostravou.

A to zdaleka není konec. Elektrické vozy mají před sebou ještě mnohem zářivější budoucnost. Skupina Stellantis, pod kterou Peugeot spadá, totiž oznámila, že pracuje na nové elektrické platformě a nových technických řešeních, která do dvou let zajistí u elektromobilů dojezd až 650 kilometrů. Navíc koncern přestavuje svou továrnu ve městě Ellesmere Port v Anglii na výrobu baterií s cílem snížit náklady i jeho závislost na dovozu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek