metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj

Další 2 fotografie v galerii
Les vzpomínek na Ďáblickém hřbitově. | foto: ČTKČTK

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

  18:14
Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích vznikne nový prostor pro ekopohřbívání.

Pohřebnictví se může zdát jako obor, na který moderní trendy nedoléhají. Opak je pravdou, i služby pro pozůstalé reflektují požadavky svých klientů. Lidé vyhledávají ekologické způsoby nejen během života, ale zajímá je také uložení nebožtíka v souladu s přírodou.

Z urny vykvete nový život
Myšlenek ekologického pohřbívání je několik, ať už je to návrat k přírodě nebo posunutí tabu kolem smrti a snaha bolestné loučení s milovaným člověkem proměnit ve zrod nového života.

Právě to umožňují speciální urny, které jsou vyrobeny z biologicky rozložitelných přírodních materiálů a po uložení do země se začnou pozvolna rozpadat. Existují i takové, které obsahují semena stromů či rostlin.

„Dáváme pozůstalým radost ze života, který opět vzkvétá,“ uvádí provozovatelé webu Pozivote.cz. Ručně vyráběné urny obsahují pouzdro se semeny, které v kontaktu s půdou začnou klíčit. Pozůstalí pak časem mohou očekávat první ze země rašící lístky.

V suchém kolumbáriu nebo v domácím prostředí zůstávají tyto ekourny celistvé.

Odpočinek na louce
V metropoli nabízí ukládání ekologických uren Hřbitovy a pohřební služby hlavního města Prahy (HPS) na hřbitově v Ďáblicích. Určené je na to speciální místo s názvem Les vzpomínek. Od září bude v prostorách tohoto hřbitova zprovozněna nová Louka vzpomínek pro ekologické pohřbívání těl do země. Jedná se o první takové místo v Česku.

„Půjde o hroby bez kamene, porostlé lučními květy, přičemž jak rakve, tak například i oblečení zesnulého budou muset splňovat konkrétní předepsané požadavky,“ uvádí mluvčí HPS Jiří Královec. Podle něj tyto netradiční způsoby pochování nebožtíků jen reflektují trendy světového pohřebnictví posledních let.

Šperk pro fajnšmekry
Popel zesnulých však lze využít originálnějším způsobem. Uchování vzpomínky na osobu, která odešla do věčných lovišť, nabízí takzvané památeční diamanty.

„Jsou to pravé diamanty, které vznikají z popela či vlasů milované osoby,“ upřesňuje Jan Šípek ze společnosti Algordanza Česko.

„Nejdříve se z popela extrahuje uhlík, který je ve formě grafitu vložen do speciálního lisu, kde za vysoké teploty a tlaku vzniká unikátní diamant,“ popisuje Šípek proces vzniku významného šperku. Podle něj není tato volba uchování památky na milovanou osobu pro každého.

„V Česku se pro tuto možnost každý rok rozhodne zhruba deset klientů,“ doplňuje Šípek. Ceny začínají na částce 49 tisíc korun a odvíjejí se od velikosti diamantu či od toho, zda je surový nebo broušený.

Je však takové využití popela zesnulého etické? „Směrodatný je zákon. S popelem coby s lidskými ostatky se musí zacházet důstojně a tak, aby nedošlo k ohrožení veřejného zdraví nebo veřejného pořádku,“ vysvětluje Královec. „Ostatně i v pražských krematoriích a na hřbitovních správách HPS si pozůstalí mohou i pro tento účel objednat odsyp popela,“ dodává Královec.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek