metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Další 2 fotografie v galerii
Les vzpomínek na Ďáblickém hřbitově. | foto: ČTKČTK

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

  18:14
Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích vznikne nový prostor pro ekopohřbívání.

Pohřebnictví se může zdát jako obor, na který moderní trendy nedoléhají. Opak je pravdou, i služby pro pozůstalé reflektují požadavky svých klientů. Lidé vyhledávají ekologické způsoby nejen během života, ale zajímá je také uložení nebožtíka v souladu s přírodou.

Z urny vykvete nový život
Myšlenek ekologického pohřbívání je několik, ať už je to návrat k přírodě nebo posunutí tabu kolem smrti a snaha bolestné loučení s milovaným člověkem proměnit ve zrod nového života.

Právě to umožňují speciální urny, které jsou vyrobeny z biologicky rozložitelných přírodních materiálů a po uložení do země se začnou pozvolna rozpadat. Existují i takové, které obsahují semena stromů či rostlin.

„Dáváme pozůstalým radost ze života, který opět vzkvétá,“ uvádí provozovatelé webu Pozivote.cz. Ručně vyráběné urny obsahují pouzdro se semeny, které v kontaktu s půdou začnou klíčit. Pozůstalí pak časem mohou očekávat první ze země rašící lístky.

V suchém kolumbáriu nebo v domácím prostředí zůstávají tyto ekourny celistvé.

Odpočinek na louce
V metropoli nabízí ukládání ekologických uren Hřbitovy a pohřební služby hlavního města Prahy (HPS) na hřbitově v Ďáblicích. Určené je na to speciální místo s názvem Les vzpomínek. Od září bude v prostorách tohoto hřbitova zprovozněna nová Louka vzpomínek pro ekologické pohřbívání těl do země. Jedná se o první takové místo v Česku.

„Půjde o hroby bez kamene, porostlé lučními květy, přičemž jak rakve, tak například i oblečení zesnulého budou muset splňovat konkrétní předepsané požadavky,“ uvádí mluvčí HPS Jiří Královec. Podle něj tyto netradiční způsoby pochování nebožtíků jen reflektují trendy světového pohřebnictví posledních let.

Šperk pro fajnšmekry
Popel zesnulých však lze využít originálnějším způsobem. Uchování vzpomínky na osobu, která odešla do věčných lovišť, nabízí takzvané památeční diamanty.

„Jsou to pravé diamanty, které vznikají z popela či vlasů milované osoby,“ upřesňuje Jan Šípek ze společnosti Algordanza Česko.

„Nejdříve se z popela extrahuje uhlík, který je ve formě grafitu vložen do speciálního lisu, kde za vysoké teploty a tlaku vzniká unikátní diamant,“ popisuje Šípek proces vzniku významného šperku. Podle něj není tato volba uchování památky na milovanou osobu pro každého.

„V Česku se pro tuto možnost každý rok rozhodne zhruba deset klientů,“ doplňuje Šípek. Ceny začínají na částce 49 tisíc korun a odvíjejí se od velikosti diamantu či od toho, zda je surový nebo broušený.

Je však takové využití popela zesnulého etické? „Směrodatný je zákon. S popelem coby s lidskými ostatky se musí zacházet důstojně a tak, aby nedošlo k ohrožení veřejného zdraví nebo veřejného pořádku,“ vysvětluje Královec. „Ostatně i v pražských krematoriích a na hřbitovních správách HPS si pozůstalí mohou i pro tento účel objednat odsyp popela,“ dodává Královec.

Komentáře

Hlavní zprávy

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek