metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 6 °C

Sobota, 14. prosince 2019. Svátek má Lýdie.
Ilustrační snímek.
Větší foto
Ilustrační snímek. | foto: Evropská komise

Chcete se dožít vysokého věku? Šanci máte na Vysočině

22. října 2019  14:41 Pavel Hrabica Metro.cz
Žijeme stále déle. Může za to stále dokonalejší lékařská péče než my sami.

Muži, kteří se narodili v loňském roce v okresech Sokolov, Chomutov, Louny, Most či Teplice a prožijí v tomto regionu celý život, oslaví v průměru jen třiasedmdesát silvestrovských ohňostrojů. To vyplývá z aktuálních čísel Českého statistického úřadu, který se zaměřil na demografii země.

Zdraví Středočeši

  • I když nežijeme nejzdravěji, v Evropě jsme zhruba uprostřed žebříčků dožití.
  • Nejzdravější jsou v současnosti obyvatelé Prahy-východ. Očekávaná délka dožití se zvýšila u mužů o více než 5 let, u žen o 4 roky.
  • Dívky narozené v letech 2014–2018 na Třebíčsku, v Hradci Králové a Jihlavě mají naději na průměrný věk 83 let. 

Životní styl, ovzduší a vůbec stav životního prostředí v regionech severozápadních Čech z nich do budoucna udělají „zákazníky“ pohřebních ústavů o přibližně čtyři až pět let dříve, než mají šanci jejich vrstevníci třeba v Jihlavě, Havlíčkově Brodě či v Třebíči. Jenže ani ti nebudou mít na růžích ustláno. V průměru totiž žijí čeští muži bez zdravotních problémů do necelých jednašedesáti let. Takže zbylých průměrných patnáct let jsou čeští muži více či méně závislí na lékařské péči. Na rozdíl třeba od Švédska, kde se v plném zdraví dožívají muži v průměru o neuvěřitelných devět let déle, než začnou častěji vyhledávat doktory. Švédi tak žijí ve zdraví v průměru do doby, když čeští muži spíše začínají umírat.

„U žen se mezi okresy s nejhoršími úmrtnostními podmínkami zařadily kromě Mostu a Teplic také Chomutov a Sokolov,“ konstatuje David Morávek z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu. Ale i tak překonávají ženy své mužské protějšky v průměrném dožití v severozápadních Čechách o více než šest let.

Kde se žije málo let

6

O tolik let déle žijí v průměru české ženy než čeští muži. 

72

Nejnižší průměrný věk mezi obcemi s rozšířenou působností má nyní Vítkov a Orlová v Moravskoslezském kraji. Za nimi je Rumburk a Bílina v Ústeckém kraji.

Za tím vším stojí především nepříliš zdravý životní styl Čechů. „Je to neukázněností české populace a nerespektováním doporučení, která s rizikovým chováním souvisí,“ upozorňuje Jan Holčík, odborník na sociální lékařství a veřejné zdravotnictví. Argumentuje především skutečností, že šedesát procent české populace trpí nadváhou, jedna třetina dokonce obezitou.

Největší šance na dlouhý život mají obecně ženy, a to především na rozhraní Českomoravské vysočiny a jižní Moravy. „Nejdelší očekávaná délka života, a to přes osmdesát čtyři let, se týká dívek v Náměšti nad Oslavou v Kraji Vysočina,“ konstatuje David Morávek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyzkoušeli jsme tvořit ozdoby z perliček. V Poniklé je vyrábějí už sto let

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí.
vydáno 14. prosince 2019  5:27

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí. Navlékání a sestavování samotných tvarů už jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu.  celý článek

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK.
vydáno 13. prosince 2019  16:46

Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.  celý článek

Děti závislé na počítačovém hraní utrácejí až desetitisíce

Jarmila Vedralová má od loňského roku na starosti drogové a další závislosti...
vydáno 13. prosince 2019  12:11

Jarmila Vedralová je jedna z těch, kteří se zasloužili o zavedení „protikuřáckého“ zákona. Od loňského srpna je ředitelkou odboru protidrogové politiky a...  celý článek

Komerční sdělení

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií
vydáno 13. prosince 2019  7:00

Za účasti Ministerstva průmyslu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Energetického regulačního úřadu a České obchodní inspekce dodavatelé energií vyjednali...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám