metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 11 °C

Pondělí, 18. listopadu 2019. Svátek má Romana.
Ilustrační snímek.
Větší foto
Ilustrační snímek. | foto: Evropská komise

Chcete se dožít vysokého věku? Šanci máte na Vysočině

22. října 2019  14:41 Pavel Hrabica Metro.cz
Žijeme stále déle. Může za to stále dokonalejší lékařská péče než my sami.

Muži, kteří se narodili v loňském roce v okresech Sokolov, Chomutov, Louny, Most či Teplice a prožijí v tomto regionu celý život, oslaví v průměru jen třiasedmdesát silvestrovských ohňostrojů. To vyplývá z aktuálních čísel Českého statistického úřadu, který se zaměřil na demografii země.

Zdraví Středočeši

  • I když nežijeme nejzdravěji, v Evropě jsme zhruba uprostřed žebříčků dožití.
  • Nejzdravější jsou v současnosti obyvatelé Prahy-východ. Očekávaná délka dožití se zvýšila u mužů o více než 5 let, u žen o 4 roky.
  • Dívky narozené v letech 2014–2018 na Třebíčsku, v Hradci Králové a Jihlavě mají naději na průměrný věk 83 let. 

Životní styl, ovzduší a vůbec stav životního prostředí v regionech severozápadních Čech z nich do budoucna udělají „zákazníky“ pohřebních ústavů o přibližně čtyři až pět let dříve, než mají šanci jejich vrstevníci třeba v Jihlavě, Havlíčkově Brodě či v Třebíči. Jenže ani ti nebudou mít na růžích ustláno. V průměru totiž žijí čeští muži bez zdravotních problémů do necelých jednašedesáti let. Takže zbylých průměrných patnáct let jsou čeští muži více či méně závislí na lékařské péči. Na rozdíl třeba od Švédska, kde se v plném zdraví dožívají muži v průměru o neuvěřitelných devět let déle, než začnou častěji vyhledávat doktory. Švédi tak žijí ve zdraví v průměru do doby, když čeští muži spíše začínají umírat.

„U žen se mezi okresy s nejhoršími úmrtnostními podmínkami zařadily kromě Mostu a Teplic také Chomutov a Sokolov,“ konstatuje David Morávek z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu. Ale i tak překonávají ženy své mužské protějšky v průměrném dožití v severozápadních Čechách o více než šest let.

Kde se žije málo let

6

O tolik let déle žijí v průměru české ženy než čeští muži. 

72

Nejnižší průměrný věk mezi obcemi s rozšířenou působností má nyní Vítkov a Orlová v Moravskoslezském kraji. Za nimi je Rumburk a Bílina v Ústeckém kraji.

Za tím vším stojí především nepříliš zdravý životní styl Čechů. „Je to neukázněností české populace a nerespektováním doporučení, která s rizikovým chováním souvisí,“ upozorňuje Jan Holčík, odborník na sociální lékařství a veřejné zdravotnictví. Argumentuje především skutečností, že šedesát procent české populace trpí nadváhou, jedna třetina dokonce obezitou.

Největší šance na dlouhý život mají obecně ženy, a to především na rozhraní Českomoravské vysočiny a jižní Moravy. „Nejdelší očekávaná délka života, a to přes osmdesát čtyři let, se týká dívek v Náměšti nad Oslavou v Kraji Vysočina,“ konstatuje David Morávek.

Komentáře

Hlavní zprávy

S kladivem na sovy, s kosou na modrásky

Ochránci přírody instalují desítky speciálních budek, kde by mohli puštíci...
vydáno 18. listopadu 2019  5:55

Ochránci přírody z Plzeňska instalovali budky pro puštíky. Chtějí je sem nalákat z Německa.  celý článek

Snowboarding už dávno není masovka. Zbylí fanoušci ho přestali hrotit

Snowboarding
vydáno 17. listopadu 2019  5:07

Sport, dnes známý jako snowboarding, se v českých zemích poprvé objevil jen velmi krátce po svém příchodu do Evropy, tedy na přelomu roku 1979 a 1980. Od...  celý článek

Jsem pankáč perfekcionista, říká Anna K.

Anna K.
vydáno 16. listopadu 2019  7:21

V době vydání tohoto rozhovoru je Anna K. právě v polovině svého předvánočního turné. Hudba je v jejím životě stále hlavním hnacím motorem, ale kromě ní...  celý článek

Svou práci musíme podávat líp, říká primátor

Start „stavby“ metra D
vydáno 15. listopadu 2019  18:02

Zkvalitnění pražské dopravy, řešení dostupnosti bydlení a digitalizace úřadu. To jsou podle Zdeňka Hřiba tři základní sliby, které se mu během jeho...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám