metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada

Další 2 fotografie v galerii
Zde už vitrína stojí v příčné lodi svatovítské katedrály. | foto: Metro.cz

Chcete vidět nejslavnější ovoce v Česku? Klenoty a lebka sv. Václava budou k vidění už od zítřka

  5:01
Na Pražském hradě vrcholí přípravy na výstavu korunovačních klenotů, která začíná zítra u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky.

Svatováclavská koruna, královské žezlo, jablko a korunovační kříž budou stejně jako v roce 1929 vystaveny v původní vitríně navržené architektem Gočárem. Tu už ve čtvrtek přemístili do katedrály sv. Víta. Po dlouhých letech nebudou klenoty vystaveny ve Vladislavském sále, ale v katedrále, jen pár kroků od korunní komory, kde jsou obvykle uloženy. Výběr místa je podle prezidentské kanceláře připomenutím toho, že poprvé v novodobé historii byly v roce 1929 vystaveny právě tam.

Kromě koruny, žezla a jablka Hrad představí návštěvníkům mimořádně i méně známé součásti souboru – královský plášť a korunovační kříž nebo kožená pouzdra na jednotlivé klenoty. V dalších vitrínách budou vystaveny pohřební klenoty krále Přemysla Otakara, které mají připomenout původní podobu přemyslovských klenotů.

Vitrína putovala ze staré Sněmovny u Vladislavského sálu.

Z Korunní komory, kde jsou dlouhodobě uschovány, budou klenoty vyjmuty dnes, vrátí se do ní o týden později. Vyjmout je lze jen v případě, že se sejde všech sedm klíčníků. Těmi jsou prezident a premiér, předsedové obou parlamentních komor, pražský arcibiskup, probošt svatovítské kapituly a pražský primátor.

V komoře budou v mezičase probíhat restaurátorské práce a klenoty budou před oficiálním zveřejněním podrobeny historickým výzkumům.

Naposledy mohli lidé vidět klenoty v lednu 2018 ve Vladislavském sále, kde je dal prezident Zeman vystavit na oslavu 100 let od vzniku Československa a 25 let od založení České republiky.

Stalo se tak mezi prvním a druhým kolem tehdejších prezidentských voleb, v nichž Zeman obhajoval post hlavy státu. Také nynější výstava je mezi prvním a druhým kolem volby.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek