metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 2. srpna 2021. Svátek má Gustav.

Větší foto
Tramvaj Škoda 15T | foto: Ropid

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

  6:00
Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom dopředu částečně zajistit chytrým výběrem spojů či vhodnou komunikací s řidičem nebo průvodčím.

Tramvaje

Klimatizované tramvaje pozná cestující na první pohled, a to podle žluté čelní masky. A z boku tramvaje u každých dveří je umístěn piktogram klimatizace. V souladu se schválenými standardy by měla být klimatizace zapnuta, stejně jako u autobusů, při venkovních teplotách od 22 °C výše. Řidič může s ohledem na teplotu v interiéru zapnout klimatizaci i při nižší venkovní teplotě. Cestující ho rovněž může o tento úkon slušně požádat. V tuto chvíli disponuje dopravní podnik 127 klimatizovanými tramvajemi (druhá dodávka tramvají 15T – pozn. redakce). Klimatizaci hlídá především automat a řidič má jen omezené možnosti, jak do systému zasáhnout.

Autobusy
Dopravní podnik má v autobusové flotile 48,11 procenta plně klimatizovaných autobusů. Tyto vozy mají vždy na dveřích obrázek vločky v modrém čtverci. Zde už je to o něco komplikovanější, protože si cestující každoročně stěžují, že účinek chladících zařízení snižují otevřená okna. Nebo bývá naopak v zabedněném busu klimatizace vypnuta. „Dopravní podnik provádí namátkové kontroly autobusů s klimatizací z hlediska její funkčnosti a správného nastavení, zároveň je povinností řidiče nahlásit případnou závadu nejpozději při příjezdu autobusu do garáže,“ vysvětluje mluvčí dopravce Aneta Řehková. 

U příměstských autobusů je situace podobná. V případě, že máte na některé lince nepříjemnou zkušenost, je dobré kontaktovat přímo jednotlivého dopravce či organizátora dopravy Ropid.

Klimatizace ve vozech MHD

  • Obnova vozového parku autobusů dopravního podniku probíhá v rozsahu průměrně 100až 120 autobusů ročně, to je zhruba 10 % z celkového počtu.
  • Všechny nově pořízené autobusy jsou s klimatizací, naopak doplnění klimatizací do starších autobusů se v Praze neprovádí. Je to příliš drahé.
  • „Z podaných podnětů víme, že jsou cestující rozděleni na dva tábory. Z jedné strany je dopravní podnik pranýřován, že klimatizuje málo a cestujícím je horko. Z druhé strany se ozývají kritické hlasy, že cestujícím je ve vozech zima a obávají se nachlazení,“ říká mluvčí DPP Aneta Řehková.

Vlaky 
Příměstské vlakové spoje ve většině případů zajišťují moderní jednotky City Elefant. Tyto vlaky jsou klimatizací vybaveny vždy. Cestující nicméně na příměstských linkách trápí výkyvy teplot. Průvodčí je mohou měnit o zhruba dva stupně. Pokud se ve voze necítíte komfortně, je dobré na to upozornit průvodčího. „Teplota se sice nastavuje ručně, zároveň je ale automaticky regulována v závislosti na vnější teplotě prostřednictvím čidel. Tu může vlakový doprovod v mírném rozsahu upravit také během jízdy,“ uvedl pro Metro již dříve tiskový odbor Českých drah. 

Plánujte předem
Chladnou jízdu si lze také naplánovat předem. Například web mapa.pid.cz nabízí nejen aktuální polohy všech tramvají, autobusů, trolejbusů i přívozů, ale i informaci o tom, zda je daný spoj vybaven klimatizací. Ta je symbolizována opět klasickým piktogramem vločky. Podobně funguje i web projekt Mobilní tabla a další aplikace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám