metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava

Větší foto
Tramvaj Škoda 15T | foto: Ropid

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

  6:00
Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom dopředu částečně zajistit chytrým výběrem spojů či vhodnou komunikací s řidičem nebo průvodčím.

Tramvaje

Klimatizované tramvaje pozná cestující na první pohled, a to podle žluté čelní masky. A z boku tramvaje u každých dveří je umístěn piktogram klimatizace. V souladu se schválenými standardy by měla být klimatizace zapnuta, stejně jako u autobusů, při venkovních teplotách od 22 °C výše. Řidič může s ohledem na teplotu v interiéru zapnout klimatizaci i při nižší venkovní teplotě. Cestující ho rovněž může o tento úkon slušně požádat. V tuto chvíli disponuje dopravní podnik 127 klimatizovanými tramvajemi (druhá dodávka tramvají 15T – pozn. redakce). Klimatizaci hlídá především automat a řidič má jen omezené možnosti, jak do systému zasáhnout.

Autobusy
Dopravní podnik má v autobusové flotile 48,11 procenta plně klimatizovaných autobusů. Tyto vozy mají vždy na dveřích obrázek vločky v modrém čtverci. Zde už je to o něco komplikovanější, protože si cestující každoročně stěžují, že účinek chladících zařízení snižují otevřená okna. Nebo bývá naopak v zabedněném busu klimatizace vypnuta. „Dopravní podnik provádí namátkové kontroly autobusů s klimatizací z hlediska její funkčnosti a správného nastavení, zároveň je povinností řidiče nahlásit případnou závadu nejpozději při příjezdu autobusu do garáže,“ vysvětluje mluvčí dopravce Aneta Řehková. 

U příměstských autobusů je situace podobná. V případě, že máte na některé lince nepříjemnou zkušenost, je dobré kontaktovat přímo jednotlivého dopravce či organizátora dopravy Ropid.

Klimatizace ve vozech MHD

  • Obnova vozového parku autobusů dopravního podniku probíhá v rozsahu průměrně 100až 120 autobusů ročně, to je zhruba 10 % z celkového počtu.
  • Všechny nově pořízené autobusy jsou s klimatizací, naopak doplnění klimatizací do starších autobusů se v Praze neprovádí. Je to příliš drahé.
  • „Z podaných podnětů víme, že jsou cestující rozděleni na dva tábory. Z jedné strany je dopravní podnik pranýřován, že klimatizuje málo a cestujícím je horko. Z druhé strany se ozývají kritické hlasy, že cestujícím je ve vozech zima a obávají se nachlazení,“ říká mluvčí DPP Aneta Řehková.

Vlaky 
Příměstské vlakové spoje ve většině případů zajišťují moderní jednotky City Elefant. Tyto vlaky jsou klimatizací vybaveny vždy. Cestující nicméně na příměstských linkách trápí výkyvy teplot. Průvodčí je mohou měnit o zhruba dva stupně. Pokud se ve voze necítíte komfortně, je dobré na to upozornit průvodčího. „Teplota se sice nastavuje ručně, zároveň je ale automaticky regulována v závislosti na vnější teplotě prostřednictvím čidel. Tu může vlakový doprovod v mírném rozsahu upravit také během jízdy,“ uvedl pro Metro již dříve tiskový odbor Českých drah. 

Plánujte předem
Chladnou jízdu si lze také naplánovat předem. Například web mapa.pid.cz nabízí nejen aktuální polohy všech tramvají, autobusů, trolejbusů i přívozů, ale i informaci o tom, zda je daný spoj vybaven klimatizací. Ta je symbolizována opět klasickým piktogramem vločky. Podobně funguje i web projekt Mobilní tabla a další aplikace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek