metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel
Ilustrační snímek. | foto: Gopas

Chcete vyšší plat? Vysvětlete svému šéfovi, v čem jste pro firmu přínosem

  14:49
Nejdřív pandemie, potom válka. Současná společnost se v posledních letech potýká se zcela novou formou nejistoty, která se odrazila jak na poli pracovním, tak soukromém. Přestože se na podzim zvedla vlna propouštění, na současném pracovním trhu je stále nedostatek kvalitní pracovní síly.

Pokud ovládáte řemesla, máte v rukou silnou kartu. „Školní systém už minimálně generuje starodávná řemesla, jako je čalouník,“ poukazuje na nedostatkové „zboží“ Vlastimil Bucňák, výrobní ředitel společnosti Rim. „V současnosti řešíme všeobecný nedostatek pracovníků na trhu práce, kteří by chtěli fyzicky pracovat,“ říká Bucňák. „Přitom požadujeme hlavně základní kritéria – pozitivní postoj k práci a chtít se učit,“ dodává. Pokud podle Bucňáka někdo čerstvě nastoupí, nemá praxi nebo odbornost, ale má přehnané požadavky na mzdu, pravděpodobně neuspěje. Kromě peněz jsou totiž důležité i takzvané měkké faktory.

„Jsem dlouhodobě zastáncem toho, že výše mzdy není jediný a nejklíčovější motivátor,“ myslí si Tomáš Vacek, partner v reklamní agentuře Contexto. „Firemní kultura, férové prostředí, možnost pracovat na zajímavých projektech, schopnost ocenit lidi nejen penězi, ale i pochvalou, možnost učit se a rozvíjet a další jsou pro vzájemnou spokojenost velmi důležité,“ vyjmenovává Vacek. „Pokud jsou zaměstnanci v těchto měkkých faktorech spokojeni, pak ze zkušenosti vím, že jejich citlivost na výši mzdy není zdaleka tak vysoká,“ doplňuje Vacek.

Jak si tedy o přidání říct? Nejvhodnější doba je zpravidla na začátku nového roku, ale za předpokladu, že se zaměstnavateli daří. „Zaměstnanec by se před žádostí o navýšení platu měl informovat o situaci firmy, kde pracuje, a obecně o stavu v segmentu,“ radí Lukáš Kmenta, country manager Huntsman Building Solutions. „Třeba v našem oboru stavebnictví je důležitým faktorem výhled práce a zakázek na další období a celková ekonomická nálada v oboru,“ doplňuje Kmenta.

Důležité je také správné načasování. Málokterého nadřízeného přesvědčíte, když k němu bez předchozí domluvy vletíte do kanceláře nebo ho „přepadnete“ na chodbě. Domluvte si předem schůzku a buďte na ni připravení.

„Vysvětlete svému šéfovi, jaký máte pro něj přínos. Dodejte mu argumenty, které mu usnadní rozhodování nebo prosazení zvýšení platu zase jeho šéfovi,“ doporučuje Lukáš Cirkva, partner a CEO společnosti BCV solutions. „Mluvte o svých potřebách, ale nezapomeňte vysvětlit, jak navýšení vašeho platu pomůže firmě nebo zákazníkům,“ vysvětluje Cirkva.

Podle něj má však skutečný vliv na spokojenost v zaměstnání skutečný zájem o člověka, například ve formě uznání za dobře odvedený úkol. „Zaměstnanci potřebují smysluplnou práci v pečujícím prostředí. Dle průzkumů pracovníci chtějí zpětnou vazbu každý týden,“ popisuje Cirkva.

Dosáhnout vyšší mzdy není nemožné ani během nestabilních období. „Dobře vedená firma chce přirozeně investovat do lidí, kteří na sobě pracují a posouvají ji vpřed,“ myslí si Ondřej Tyleček, obchodní a marketingový ředitel agentury Fairy Tailors. „Osobně si myslím, že by mělo být cílem zaměstnavatele podpořit své zaměstnance a snažit se jim vyjít vstříc alespoň částečnou kompenzací,“ souhlasí Kmenta. „Spokojený a loajální zaměstnanec má pro podnikatele mnohem větší cenu než několik procent na výplatní pásce,“ věří Kmenta.

Kdo nic nezkusí, nic nezíská. Pokuste se však být vnímaví, zda je pro vaši žádost ta nejvhodnější chvíle. „Velká míra inflace tu nebude věčně, a brzy se může stát, že přijdou opět lepší časy a dojde k přesunu pracovníků za lepším pracovním místem. Najít a zaškolit pak zcela nového zaměstnance bude stát společnost mnohem více než ono případné zvýšení platu,“ zamýšlí se nad budoucností Kmenta.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přes den dovádíme na pódiu, v noc přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek