metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Tobogan je v Podolí už 35 let. Letos ho vymění. | foto: MAFRA

Chladnější voda i dražší vstup. Koupaliště se musejí vypořádat s rostoucími cenami energií

  6:13
Léto je za rohem a teplý víkend nažene tisíce lidí k vodě. Sezona koupání je tu. Některé areály si přichystaly na léto pár novinek. Zatímco modernizace bazénů a jejich okolí návštěvníky potěší, zvýšení vstupného je spíš k vzteku. Deník Metro oslovil několik pražských koupališť a zjišťoval, jak se poprala s rostoucími cenami energií.

Například nejznámější koupaliště v Praze, Plavecký stadion Podolí, upravil ceník už v lednu. Od 1. května došlo také ke změně cen pro letní sezonu. „Průměrně jsme zdražili o 25 procent a zároveň jsme přehodnotili určité skupiny zvýhodněných vstupenek,“ uvedl pro deník Metro Jan Bezděk, ředitel Plaveckého stadionu Podolí. Podle něj zatím areál kvůli zdražování energií nemusel přijímat žádná velká omezení, která by se měla dotknout plavců. „Snažíme se samozřejmě na každém úseku šetřit spotřebu plynu, elektřiny i vody, ale zároveň se snažíme, aby se to nedotklo návštěvníků,“ dodal Bezděk.

Provozovatelé podolského areálu by se letos rádi pustili do výměny toboganu. Ten tu funguje už od roku 1987. Pokud vše půjde podle plánu, nový tobogan bude v Podolí už v srpnu.

Novinky pro návštěvníky mají i na koupališti Pražačka v Praze 3. „Byl přistavěn a zvětšen stánek s občerstvením, který může nabízet tím pádem větší množství sortimentu,“ uvedla pro Metro Markéta Kheilová ze sportovního areálu Pražačka.

Kratší vlnobití

  • Spousta provozovatelů koupališť, která často disponují vířivkami, protiproudem, divokou řekou a dalšími vodními atrakcemi, může kvůli zdražování energií provoz těchto lákadel letos omezit.
  • „Venkovní atrakce budou zřejmě fungovat v předem nastavených intervalech. Například vířivka místo obvyklých 20 minut pojede jen pět a navíc s delšími pauzami,“ uvedl pro iDNES.cz prezident Asociace bazénů a saun ČR Pavel Košnar.

Také zde museli upravit vstupné. To vzrostlo v průměru o 20 procent. „Kvůli cenám energií letos budeme také snižovat vyhřívání vody na 24 stupňů,“ dodala Kheilová. Doposud tu voda měla 26 stupňů.

Cena vstupného narostla také na koupališti v Klánovicích. Konkrétně o 15 procent. Novinek je tu ale víc. Návštěvník si jich však ale nejspíš nevšimne. „Došlo k úpravě vnitřních technologií bazénů a byly zakoupeny nové profesionální vysavače. Tyto novinky se projeví na ještě lepší kvalitě vody,“ upřesnil pro deník Metro provozovatel klánovického volnočasového areálu Boris Kučera.

Viditelné novinky si pro návštěvníky pro změnu přichystali provozovatelé areálu Petynka. Úpravami prošly venkovní prostory koupaliště. Vznikla tu například zakrytá odpočinková zóna s relaxačním sezením. Upraven byl i prostor kolem dětských atrakcí. Rekonstrukcí prošel například i letní bar. „Máme i nového nájemce gastro stánků. Nabízený sortiment ponecháváme beze změn,“ uvedl pro Metro Petr Šimánek, provozní manažer sportovně-rekreačního areálu Petynka.

Také toto koupaliště muselo vlivem růstu cen energií zdražit. Ceny narostly o 15 až 20 procent. „Žádné služby jsme ale neomezili, fungujeme v plném rozsahu“ dodal Šimánek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek