metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Větší foto
David Stypka (druhý zleva) a Bandjeez | foto: Radek Drbohlav

Chlapci, hlavně dodělejte tu desku, přál si David Stypka

  6:23
Zpěvák a skladatel David Stypka chystal se svou kapelou Bandjeez třetí řadovou desku Dýchej několik let. Do příprav zasáhlo jeho onemocnění rakovinou, které letos v lednu podlehl.

Stypkův tým ovšem chystané album dokončil, vyšlo v pátek. Jak přípravy probíhaly, přiblížili v rozhovoru bubeník Bandjeez Matěj Drabina a manažer kapely Martin Červinka.

Poté co David v lednu zemřel, jste říkali, že si musíte sednout a zjistit, jestli z natočených materiálů jde chystané album poskládat. V čem mohl být hlavní problém, že by nevyšlo?

Matěj Drabina (MD): Každá kapela točí podle svého. Tuším, že třeba Nightwish začíná od zpěvu a končí bubny. My jsme desku točili přesně naopak, tedy bubny první, zpěv až nakonec. David se tedy bohužel dožil toho, že jsme natočili pouze základy. Naštěstí se nám podařilo extrahovat jeho zpěvy z demosnímků, které už ale jasně určovaly atmosféru písní, a taky jsme přesně a s předstihem věděli, co chceme vytvořit. Myslím si, že to v těch zmíněných demáčích nazpíval jako pánbůh. Na jeho zpěvech jsme stavěli atmosféru písní.

Singl Farmářům, který jste jako první z desky zveřejnili, vybočuje z toho, na co byli posluchači od vás zvyklí. Jak tu písničku vnímáte?

MD: Zrovna u ní bylo úplně dané, jak bude její finální podoba vypadat. Když nám to David poprvé pouštěl, tak jsem říkal: „No tyjo, to je hodně výlet do osmdesátek.“ Trochu šílené, ale vlastně proč ne?! Jak říkal Martin Ledvina, spoluproducent desky, kdyby tady David byl, dost možná by výsledná podoba Dýchej byla jiná, což je logické, protože by byl dalším elementem, který do finální podoby bude mluvit, ale zrovna u této písničky bychom se nelišili.

Deska na mě působí velmi pozitivně a plná naděje.

MD: S tím souhlasím. My jsme měli repertoár na desku vytvořený, protože vznikala opravdu dlouho, ale když do toho vstoupila ta nemoc, tak David už nesouhlasil s tím, co jsme měli předpřipravené, a začalo se psát znova.

Martin Červinka (MČ): On dokonce i pak na koncertech dělal změny i ve starších písničkách, aby vyzněly jinak, než vyznívaly předtím. Ale myslím, že kluci z Bandjeez to pojmenovali správně, že jestli minulá deska neboj. byla o všemožných formách strachu, tak tady pojítkem všeho je naděje. To z toho podle mě čiší. A samozřejmě je tam pak v některých písničkách i nadhled a humor, což on v sobě měl, ale vítězila u něj ta závažná a vizionářská témata. Ale jak se ukazuje na této desce, David dovedl být i velmi vtipný.

Kdy jste na dokončování Dýchej začali pracovat?

MD: Celkem záhy poté, co David zemřel. V první chvíli bylo důležité zjistit, jestli to dáme dohromady, nebo ne. Pravda ale je, že jsme si nepřipouštěli možnost, že bychom ji nedodělali.

MČ: Muselo se samozřejmě chvíli počkat, protože jsme všichni prožívali i velké lidské emoce. Ale můžu potvrdit, že to bylo Davidovo přání: „Chlapci, hlavně dodělejte tu desku.“

MD: To je pravda, tahle věta zazněla. Nepřipadalo v úvahu, ani mě to nenapadlo, že by to nemělo jít. To už by svět nebyl vůbec v pořádku, kdybychom ji nemohli dodělat. Naštěstí se to povedlo.

Jako kapela jste si přidali takový úsměvný závazek, že se do doby, než ji doděláte, nebudete holit.

MD: To jsme se domluvili někdy v říjnu minulého roku ještě s Davidem, ani nevím, koho to napadlo. Ty rostoucí vousy měly být hnací motor album dodělat. Mnohokrát jsme si z toho dělali srandu. Tady Martinovi Červinkovi se to tak líbilo, až měl takovou myšlenku, že bychom se neholili už nikdy… Což jsme zavrhli… (smích)

Po vydání desky se běžně ptám na křest či turné. Jeden koncert prý ale proběhne v únoru, je to tak?

MČ: To je dost důležitá informace, pokud to nezastaví nějaká opatření, ale snad ne, bude 26. února v O2 Universum velký koncert Bandjeez a David Stypka Tribute. Hrát se budou Davidovy písničky, kapela Bandjeez bude doprovázet celý večer umělce, kteří měli nějakým způsobem k Davidovi blízko. Ať už s ním zpívali, jako Kateřina Marie Tichá, Mirai Navrátil nebo Ewa Farna, nebo s ním napsali písničku, jako Beata Hlavenková, nebo se zachovali neuvěřitelně, když měli pomoct jeho dětem a rodině. Ten koncert je důležitý bod, kam s albem Dýchej budeme směřovat, zazní tam i některé písně z něj. Chceme Davida jakožto osobu, která mnohé lidi a posluchače ovlivnila, nenásilně připomínat.

Jaké to je, hrát ty písničky, když je zpívá někdo jiný?

MD: Zatím nemám úplně srovnání, protože nyní hrajeme jenom jedinou, a to píseň Čaruj z první desky, kterou máme zařazenou v repertoáru s Kateřinou Marií Tichou, se kterou od letoška vystupujeme. A je to zvláštní, na každého to asi působí jinak, ale já z toho kupodivu mám vždy radost, že si ji můžu zahrát.

MČ: David jako interpret je nenapodobitelný, na druhou stranu byl takový autor, že když jeho píseň Kříž letos na Cenách Anděl nazpívali Kateřina Marie Tichá, Ewa Farna a Mirai, tak to zasáhne i posluchače, kteří takovou hudbu běžně neposlouchají. Davida a jeho nezaměnitelný projev nikdo nenapodobí, to ani není účelem, ale jeho písně mají co říct.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek