metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Úterý 6. prosince 2022. Svátek má Mikuláš

Větší foto
Segway (ilustrační foto). | foto: Jan MarekMetro.cz

Chodec. Tak je posuzován Segway. Dnes by se to mohlo změnit

  7:29
Úzkými ulicemi v centru města sviští podle odhadů několik stovek segwayů. Pro Prahu 1 nepřítel, pro jejich provozovatele podnikání. Uprostřed stojí chodci, kteří se na chodnících s vozítky střetávají. Jezdci na vozítkách mají stejná práva jako chodci a obdobně se na ně dívá i zákon, proto mohou bez omezení jezdit po chodnících.

Problém segwayů je tak v­ centru Prahy momentálně neřešitelnou situací. Nyní má ale radnice Prahy 1, kde je problém největší, naději na změnu. Na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny bude projednávána novela zákona o ­provozu na pozemních komunikacích. „Ve třetím čtení půjde o schválení nejen celého návrhu zákona, ale nám především o schválení pozměňujícího návrhu, který by umožnil omezit provoz vozítek Segway na našem území,“ říká místostarosta Prahy 1 pro dopravu Richard Bureš.

Praha 1 již mnoho let požaduje po ministerstvu dopravy, aby předložilo do Sněmovny zákon, který by jasně upravil pravidla provozu segwayů tak, aby tato vozítka neohrožovala chodce. „Ideálním řešením je pravomoc obce plošně zakázat provoz segwayů, pokud na jejím území představují výrazný problém. Přesně to je případ Prahy 1,“ vysvětluje její starosta Oldřich Lomecký.

Zákon nyní navrhuje dílčí omezení jejich provozu pomocí dopravních značek. To ale nelze jednoduše v centru Prahy použít. „Pokud bychom takto chtěli dosáhnout stejného efektu jako v případě plošného zákazu, v ulicích by přibylo tolik nových značek, že by omezily nebo přímo znemožnily normální pohyb,“ vysvětluje Lomecký. Jen třeba pro zákaz vjezdu segwayů do Pařížské by bylo potřeba 24 značek.

Pokud by byl přijat pozměňovací návrh iniciovaný Prahou 1, vozítka by mohla jezdit jen ve vymezených oblastech a musela by získat povolení k vjezdu do těchto oblastí. Radnice by také chtěla, aby byla vozítka vybavena GPS, aby bylo možné sledovat, kde se vozítka s turisty skutečně pohybují.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek