metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 27. října 2020. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.
Koleje na Strahově alias Silicon Hill
Kdo přijede pro oběd na Strahov, nedostane ho za výhodnou cenu. | foto: ČVÚT

Chodit můžeme, proč musíme platit za dovoz obědů? stěžují si senioři

9. února 2014  7:00 Tomáš Belica Metro.cz
Doba levných obědů pro důchodce z Prahy 5 zřejmě skončila. Místní pečovatelská služba změnila vývařovnu, obědy se teď jen dováží. Platí se 25 korun navíc.

Každá koruna se počítá, tím spíše u seniorů. Těm z Prahy 5 ale doba levných obědů už nejspíš skončila. Zatímco ještě donedávna si mohli pro oběd maximálně do šedesti korun dojít do Korunky na Arbesově náměstí, od února místní pečovatelská služba změnila letitého dodavatele změnila.

Když si přijdou, za běžnou cenu oběd nebude

Obědy teď služba důchodcům dováží z menzy ČVUT na Strahově. K důvodům změny dodavatele se ředitelka centra Helena Volechová sice nevyjádřila, argumentuje ale tím, že obědy teď zlevnily. "Klienti mají možnost si vybrat ze dvou jídel od pondělí do pátku, v sobotu je nabídka jednoho jídla. Jídlo stojí v současné době 54 korun,  dříve to bylo 57 korun," sdělila deníku Metro. Jenže obědy služba už teď jen rozváží, a to za pětadvacetikorunový poplatek. Oběd z menzy tak důchodce vyjde na 79 korun. S tím však mají někteří důchodci, kteří stále chodit mohou, problém.

"Je nutné být doma v danou hodinu, což je vlastně omezování svobody," postěžoval si Metru místní důchodce. Podle vedoucího menzy Aleše Růžičky seniorům nikdo nebrání v tom, aby si pro jídlo přišli osobně na Strahov. Pečovatelská služba by pak ale podle něj ztratila svůj smysl. "A samozřejmě by platili cenu, jako kterýkoliv jiný strávník," dodává Růžička. "Seniorská" cena podle něj plyne z toho, že obědy pro důchodce mají jinou gramáž.

Jak se senioři stravují jinde?

Strahovská menza ČVUT dodává obědy také pro pečovatelskou službu na Praze 6.

  • Oběd stojí 52 korun, dovážka je za 25 korun. Dovážet si je nechává na 400 klientů tamního pečovatelského centra. Senioři si mohou také pro oběd dojít na některou z místních škol.
  • Pro seniory z Prahy 7 vaří jídelna v Tusarově ulici, oběd stojí do 75 korun. Pro oběd si mohou osobně dojít, dovážka pečovatelskou sloužbu je za 18 korun.
  • Praha 4 odebírá obědy ze dvou základních škol, kam si mohou i senioři sami dojít. Dováží se asi pro 400 lidí, pro ty chodící ale moc nedává smysl. Vyjde totiž na 25 korun, oběd samotný pak do 75 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

Onkolog a internista Lubomír Skopal
vydáno 27. října 2020  10:47

Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i bývalý onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve...  celý článek

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté.
vydáno 27. října 2020  7:21

Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy...  celý článek

Komerční sdělení

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní
vydáno 27. října 2020

Čistá voda je kritickým prvkem. Převážná většina vody na povrchu Země, přes 96%, je slaná voda v oceánech. Což znamená, že i když je vody dostatek, k...  celý článek

Komerční sdělení

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět
vydáno 27. října 2020

Milujete ten pocit, když čekáte na zvěř se zbraní v ruce? Nemůžete se dočkat, až vyrazíte spolu s dalšími myslivci na lov? Pokud ano, rozhodně by vám...  celý článek

Vaše fotky z Prahy