metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Úterý, 15. října 2019. Svátek má Tereza.
Koleje na Strahově alias Silicon Hill
Kdo přijede pro oběd na Strahov, nedostane ho za výhodnou cenu. | foto: ČVÚT

Chodit můžeme, proč musíme platit za dovoz obědů? stěžují si senioři

9. února 2014  7:00 Tomáš Belica Metro.cz
Doba levných obědů pro důchodce z Prahy 5 zřejmě skončila. Místní pečovatelská služba změnila vývařovnu, obědy se teď jen dováží. Platí se 25 korun navíc.

Každá koruna se počítá, tím spíše u seniorů. Těm z Prahy 5 ale doba levných obědů už nejspíš skončila. Zatímco ještě donedávna si mohli pro oběd maximálně do šedesti korun dojít do Korunky na Arbesově náměstí, od února místní pečovatelská služba změnila letitého dodavatele změnila.

Když si přijdou, za běžnou cenu oběd nebude

Obědy teď služba důchodcům dováží z menzy ČVUT na Strahově. K důvodům změny dodavatele se ředitelka centra Helena Volechová sice nevyjádřila, argumentuje ale tím, že obědy teď zlevnily. "Klienti mají možnost si vybrat ze dvou jídel od pondělí do pátku, v sobotu je nabídka jednoho jídla. Jídlo stojí v současné době 54 korun,  dříve to bylo 57 korun," sdělila deníku Metro. Jenže obědy služba už teď jen rozváží, a to za pětadvacetikorunový poplatek. Oběd z menzy tak důchodce vyjde na 79 korun. S tím však mají někteří důchodci, kteří stále chodit mohou, problém.

"Je nutné být doma v danou hodinu, což je vlastně omezování svobody," postěžoval si Metru místní důchodce. Podle vedoucího menzy Aleše Růžičky seniorům nikdo nebrání v tom, aby si pro jídlo přišli osobně na Strahov. Pečovatelská služba by pak ale podle něj ztratila svůj smysl. "A samozřejmě by platili cenu, jako kterýkoliv jiný strávník," dodává Růžička. "Seniorská" cena podle něj plyne z toho, že obědy pro důchodce mají jinou gramáž.

Jak se senioři stravují jinde?

Strahovská menza ČVUT dodává obědy také pro pečovatelskou službu na Praze 6.

  • Oběd stojí 52 korun, dovážka je za 25 korun. Dovážet si je nechává na 400 klientů tamního pečovatelského centra. Senioři si mohou také pro oběd dojít na některou z místních škol.
  • Pro seniory z Prahy 7 vaří jídelna v Tusarově ulici, oběd stojí do 75 korun. Pro oběd si mohou osobně dojít, dovážka pečovatelskou sloužbu je za 18 korun.
  • Praha 4 odebírá obědy ze dvou základních škol, kam si mohou i senioři sami dojít. Dováží se asi pro 400 lidí, pro ty chodící ale moc nedává smysl. Vyjde totiž na 25 korun, oběd samotný pak do 75 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nechtějí místopis. „Zvýhodní nepoctivce,“ tvrdí taxikář

Alternativní taxislužba Uber, ilustrační foto
vydáno 15. října 2019  16:56

Novela silničního zákona má vyjít vstříc alternativním přepravcům. Podle nich jsou v ní však stále díry.  celý článek

Vystřílíme školu, vzkazují vyděrači i přes sociální sítě

Ilustrační snímek
vydáno 15. října 2019  12:22

Výhrůžky napadením nebo bombou se promítají i do způsobů, jak je pachatelé oznamují.  celý článek

Rohanský ostrov jako druhý Karlín. Budoucnost výstavby přiblíží výstava

Rohanský ostrov se má dočkat i nové lávky.
vydáno 15. října 2019  5:10

Bude z Rohanského ostrova nový Karlín? Na tuto otázku se chystá Pražanům odpovědět výstava, která zítra startuje v Centru architektury a městského...  celý článek

Hrozí mi infarkt nebo mrtvice? Možností, jak si ověřit stav orgánů, v Česku přibývá

Ilustrační snímek
vydáno 14. října 2019  16:03

I když je pořád hodně lidí, kteří na své zdraví příliš nedbají, stále častěji přibývají možnosti, jak si nechat zkontrolovat své zdraví i jinde než v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám