metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Dalších 5 fotografií v galerii
Po chodníku a ještě řídí jen jednou rukou. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Chodník je od slova chodit. Jenže pěšák je v Praze ohrožený druh

  12:54
Rozvoj neautomobilové dopravy se magistrátu vymyká z ruky. Stále víc tím trpí ti nejzranitelnější, opěšalí obyvatelé. Cyklisté a koloběžkáři občas řádí jako černá ruka. Pokuty za přestupky jsou směšně nízké.

Česká společnost není rozdělená jenom politicky. Automobilisté mají spadeno na cyklisty, cyklisté vidí rudě, když jim chodci nedávají na chodníku přednost nebo když ještě proti jejich bezohlednosti protestují.

280 korun pokuty? Moc, nebo málo?

 • Za letošní rok řešili pražští strážníci 4151 přestupků cyklistů, včetně jízdy na chodníku. Pokutu udělili v 761 případech a vybrali za ně 218 tisíc korun. 
 • Asi padesát případů předali radnicím k dalšímu řešení. 
 • Za jeden přestupek tak pokutovaní kolaři zaplatili v průměru jen 280 korun.

Že se za tohoto stavu jeleni klidně pasou (slovy cimrmanovské divadelní hry), lidem až tolik nevadí. Poslední útočiště, kam se ale mohl ještě donedávna „obyčejný“ chodec ukrýt, tedy na chodník, je také ohroženo. Teď se na něm vesele prohánějí, aniž by se obávali postihu, jak cyklisté, tak vyznavači jízdy na takzvaných elektrokoloběžkách.

Doslova boom cyklopřepravy v hlavním městě přivítal před časem i Adam Scheinherr, který má na magistrátu na starosti dopravu. „Pozitivní především je, že výrazně narostl počet lidí, kteří se na kole pravidelně přepravují do práce,“ uvedl poté, co loňské lockdowny přesunuly mnohé z aut a MHD kvůli obavě z nákazy za řídítka kol. „Od začátku restriktivních opatření činí meziroční nárůst těchto cyklistů 47 procent a v meziročním srovnání u velice chladných a deštivých dnů dokonce 60 procent,“ poznamenal radní.

Cykloboom se ale přenesl na chodníky. „Snažíme se problematice věnovat, i když je to věc i Policie České republiky,“ říká Jiřina Ernestová z tiskového oddělení městské policie. Většinu letošních přestupků řešili strážníci domluvou. Pokud museli cyklisté platit, postih je tolik nebolel (viz box), necelé tři stovky jim moc strachu nenahnaly.

Vadí na chodníku? Pěší čtenáři Metra mají jasno.

 • Brigita: Chodník je slovo odvozené od chodit.
 • Huho: Pokud jsou ohleduplní a je dost místa, nevadí. Když prosviští nadzvukovou rychlostí, tak bych je hnal.
 • Vávra: Zákon 361/2000 Sb., paragraf 53, odstavec 2 hovoří jasně. Když to někdo nedodržuje, pokutovat.
 • Květa: Nejednou se mi stalo, že mě na chodníku málem porazili.
 • Aleš: Je to jízdní prostředek, ať táhne na stezku nebo silnici.
 • Michal: Jedině když kolo povedou. Totéž ty debilní elektrické koloběžky.
 • Lucy: Auta také po chodníku nejezdí.
 • Pavla: Mají silnice a cyklostezky, tak ať se na chodník vůbec necpou.
 • Josef: Vše na kolech kromě kočárků na silnice!!!
 • Ondřej: Srážím je na zem.

My nic, my muzikanti
„Řešení přestupků je na straně strážníků,“ uvedl Vít Hofman, mluvčí magistrátu, na dotaz Metra, jestli by neměla pražská radnice účinněji tlačit na postihy cyklistů a koloběžkářů. Praha podle něho přitlačila strážníky, aby vydali metodická doporučení. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek