metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.
Ubytování v Chorvatsku: Historický Trogir láká na nezapomenutelnou atmosférou | foto: PeterVrabel / Shutterstock.com

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Chorvatský, historický Trogir láká na na nezapomenutelnou atmosféru

Komerční sdělení Už se těšíte na teplo, až vyrazíte na jih k moři? Chorvatsko patří už řadu let k vůbec nejoblíbenějším destinacím českých turistů, kteří se chtějí nabažit životodárných slunečních paprsků a slané vody. Lenošení na pláži je ovšem možné vystřídat prohlídkou nejbližšího okolí. Nebo si zajet na výlet.

Vždyť v Chorvatsku je toho tolik k vidění.

K moři autem i vlakem

Do Chorvatska k moři se dostanete nejen po vlastní ose automobilem, ale do Splitu vás zaveze také vlak, jenž vyráží z Prahy nebo Brna. Pohodlně vás dopraví na místo i s nabídkou teplého jídla, příjemného servisu a ve vlastním kupé. Samozřejmě to chce mít dopředu zařízenou celou dovolenú v Chorvatsku i s pronajatým ubytováním. I když není problém si vybrat apartmán, kde složíte hlavu, až budete na místě. Pro Chorvaty je turistický ruch významných zdrojem příjmů a kdo může, tak pronajímá své bytové prostory.

Ze Splitu přímo do Trogiru

Ze Splitu to není příliš daleko do velmi zajímavého přímořského města s názvem Trogir, které bylo kolonizované už v antice ve 3. století před naším letopočtem. Staří Řekové mu dali název Tragurion podle koz, které zde po jejich příchodu žily. Z něho pak vznikl slovanský, tedy chorvatský Trogir. Za římské vlády bylo město významným přístavem. Jeho historie byla spojena také s Benátskou republikou, Byzantinci, Normany i Uherským královstvím. Na počátku 19. století bylo začleněno do Rakouska-Uherska. Dnes je lázeňským městem s významnými pamětihodnostmi, pro které stojí ho navštívit. Milovníci historických památek si zde totiž přijdou na své a není divu, že střed města byl už v roce 1997 zařazený na seznam světových kulturních památek UNESCO.

Středověké hradby a kouzelná atmosféra

Ve východní Evropě patří střed města Trogiru k nejlépe zachovaným památkám. Nabízí totiž hradbami obehnané středověké jádro, zámek, kostely i obytné domy s prvky románského, gotického, renesančního i barokního slohu. Na jeho prohlídku si určitě vyhraďte dostatek času, protože je na co se dívat. Zdejší atmosféra vám připomene doby dávno minulé, po nichž zůstaly-i jen němí svědkové v podobě historických budov. Při jejich prohlídce nemusíte nikam pospíchat. Co takhle si dát odpolední kávu nebo lehké jídlo v některé z místních restaurací?

Najdete je na každém rohu, takže si budete moci dokonce vybrat. Kromě nich je k dispozici také řada ubytovacích míst – hotelů, hotelových vil a soukromí. Kdo bude chtít vychutnat si krásy Trogiru, ten se zde může ubytovat. Vlastně tu můžete strávit i svou dovolenou, toulat se křivolakými uličkami nebo zajít do přístavu a na každý den si nechat prohlídku některé z historických památek. V letní sezónu- sezoně je Trogir centrem takého kulturního života. Koná se tu řada festivalů folklorní i populární hudby nebo zábavních slavnostní - slavností. O zábavu tu tedy nebude nouze.

Katedrála svatého Vavřince

Asi nejčastěji navštěvovaným místem v Trogiru je katedrála svatého Vavřince. Jedná se o trojlodní baziliku. Nese v sobě prvky slohů románského a gotického. Svým vzhledem je dominantou historického středu města. Její stavbu zahájili už na počátku 13. století, věž ale pochází až ze 17. století. Návštěvu katedrály je možné doplnit také výstupem na již zmíněnou věž, odkud je krásný výhled do okolí, a není divu, že toho spousta zvídavých turistů využívá. Ovšem největším lákadlem katedrály je proslulý Radovanův portál, což je nejvýznamnější plastika románského slohu v oblasti východního Jadranu. Jméno dostal podle svého tvůrce.

Až se budete v létě připravovat na cestu do Chorvatska, možná si budete chtít pořídit nové letní oblečení a doplňky či plavky. Můžete využít slevový kód Timestore a nakoupit výhodně.

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám